Herbata z wrzosów | Jak przygotować napar? Dlaczego warto pić?

herbata napar z wrzosu fot. ChamilleWhite - Depositphotos

Spróbuj herbaty z gałązek wrzosu! Ta pospolita roślina dekoracyjna to źródło zdrowia. Dowiedz się, jakie ma właściwości zdrowotne i dlaczego warto ją pić. Przygotowanie naparu z wrzosu jest bardzo łatwe – sprawdź, jak to zrobić!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
40
Spis treści
Czym jest i co w sobie ma herbata z wrzosów? Jak przygotować herbatkę z wrzosów? Dlaczego warto pić?

Herbata / napar z wrzosu

Wrzos zwyczajny, wrzos pospolity to roślina należąca do rodziny wrzosowatych. Najczęściej jest traktowana jako roślina o charakterze dekoracyjnym. Nic w tym dziwnego. Dzwonkowate kwiatuszki w różnych odcieniach fioletu i różu to doskonały sposób na udekorowanie wnętrza lub własnego ogrodu. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że wrzos to roślina o bardzo szerokim zastosowaniu.

Niegdyś na terenach Szkocji z pędów tej rośliny wykonywano miotły i strzechy. W niektórych miejscach kwiaty wrzosu były dodawane do powstającego wina, a sporą popularnością cieszyło się również piwo wrzosowe. Trzeba mieć również świadomość, że wrzos to roślina o leczniczym działaniu.

Co zawiera?

Jest bardzo dobrym źródłem garbników, które odpowiadają za wytwarzanie warstwy ochronnej na skórze, niwelują działanie wolnych rodników i redukują rozmnażanie się bakterii. Wrzos to także źródło flawonoidów, a te z kolei cieszą się wielkim działaniem antyoksydacyjnym. Wpływają również na wzmocnienie naczyń krwionośnych i dbają o skórę narażoną na wzmożone działanie promieni słonecznych. W tej pięknej roślinie znajdują się również różnego rodzaju olejki eteryczne oraz sole mineralne. Trzeba wobec tego przyznać, że wrzos posiada dosyć imponujący skład i nie bez powodu cieszy się popularnością w medycynie niekonwencjonalnej.

Jak przygotować herbatkę? Przepis na napar z wrzosu

Przygotowanie naparu nie jest w żaden sposób skomplikowane. Przede wszystkim należy wiedzieć, że rośliną powinno się zbierać wraz z kwitnieniem, a następnie materiał wysuszyć. Do nieco większego naczynia należy wsypać niepełne dwie łyżeczki suszu i całość zalać dwiema szklankami wrzącej wody. Napar powinien parzyć się pod przykryciem przez około 30 minut.

Warto pamiętać, że można wypić w ciągu dnia jedną szklankę naparu, najlepiej w konkretnych odstępach czasowych. Osoby borykające się z problemami trawiennymi powinny sięgać po napar pół godziny przed posiłkiem. Z kolei osoby zmagające się z dolegliwościami dróg moczowych powinny sięgać po napar po spożyciu posiłku. 

Właściwości zdrowotne | Dlaczego warto pić?

  • Wrzos wykazuje bardzo silne działanie moczopędne i wobec tego picie naparu z tej rośliny jest zalecane przede wszystkim osobom, które zmagają się z konkretnymi schorzeniami nerek. Bardzo często zalecany jest osobom, które walczą z kamienicą. Powinny po taki napar sięgać również osoby, które borykają się z zapaleniem dróg moczowych.
  • Jest również doskonałym środkiem rozkurczowym, co będzie miało z kolei znaczenie dla osób, które często zmagają się z problemami trawiennymi. Wrzos skutecznie niweluje problemy w tej materii i usprawnia przemianę materii.
  • Działanie antyseptyczne powoduje, że po napar powinny sięgać także osoby walczące z silnymi stanami zapalnymi układu pokarmowego. Warto sięgać po herbatkę wrzosową, gdy chcemy pozbyć się dokuczliwych biegunek i bólu brzucha.
  • Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że wrzos wykazuje działanie kojące nerwy. Właściwości uspokajające sprawiają, że dla wielu osób napar z wrzosów wieczornym rytuałem, dzięki któremu znacznie lepiej się zasypia.

Ziele wrzosu (Herba Calunae) kupuj tylko w sprawdzonych sklepach zielarskich lub w aptece. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Stosowanie niektórych ziół, zwłaszcza gdy przyjmujesz inne leki, może być niebezpieczne!


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: ChamilleWhite / Depositphotos


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Wrzos pospolity Calluna vulgaris

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści