Herbata / napar z babki
Babka lancetowata to rodzaj dzikiej byliny zaliczany do rodziny lancetowatych. To roślina, która od tysiącleci postrzegana jest jako magiczny środek na różnego rodzaju dolegliwości. Warto tylko wspomnieć, że w starożytności sięgano po nią w przypadku ukąszeń węży czy skorpionów. Z kolei w średniowieczu była stosowana jako środek redukujący opuchliznę i często stosowana w formie okładów w przypadku złamań. Obecnie sięga się po nią między innymi w przypadku dokuczliwego kaszlu.
Co zawiera?
Babka lancetowata to doskonałe źródło polisacharydów, które pełnią rolę zapasową i budulcową. Jest również źródłem flawonoidów odpowiedzialnych za wzmacnianie naczyń krwionośnych oraz ochronę skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ponadto, w babce lancetowatej znajdują się garbniki, wiele związków mineralnych oraz kwasy organiczne. Tak bogaty skład powoduje, że jest to roślina o niezwykłych właściwościach leczniczych. Nic dziwnego w tym, że od pokoleń znajduje uznanie niemal w każdym gospodarstwie domowym.
Jak przygotować herbatkę? Przepis na napar z liści babki lancetowatej
Samo przygotowanie nie jest w żadnym wypadku skomplikowane. Łyżkę wysuszonego ziela należy zalać około 250ml gorącej wody, a następnie całość gotować przez około 15 minut. Po tym czasie napar jest gotowy do spożycia. Wystarczy tylko go przecedzić. Warto dodać odrobinę miodu dla lepszego smaku.
Właściwości zdrowotne | Dlaczego warto pić?
- Napary z liści babki lancetowatej są zalecane przede wszystkim osobom, które zmagają się z dokuczliwym i męczącym kaszlem. Roślina ta bowiem odznacza się bardzo dużymi właściwościami wykrztuśnymi. Skutecznie oczyszcza płuca i radzi sobie z bolesnymi infekcjami gardła.
- Wiele osób, które zawodowo trudnią się mówieniem sięgają po napar z liści babki w celu pozbycia się irytującej chrypki. Co ciekawe, zalecany jest również palaczom, którzy zmagają się z tak zwanym kaszlem palacza.
- Napar z liści babki to także sposób na zniwelowanie efektów zatrucia pokarmowego. Osoby zmagające się z biegunkami czy bólem brzucha powinny sięgać po napar regularnie.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Nikolay_Donetsk / Dreamstime