Logo
Logo

Herbata z babki | Jak przygotować napar? Dlaczego warto pić?

Spróbuj herbaty z liści babki! Zdziwisz się, ile zdrowia kryje w sobie ten pospolity chwast. Dowiedz się, jakie ma właściwości zdrowotne i dlaczego warto ją pić. Przygotowanie naparu z babki jest bardzo łatwe – sprawdź, jak to zrobić!

Herbata / napar z babki

Babka lancetowata to rodzaj dzikiej byliny zaliczany do rodziny lancetowatych. To roślina, która od tysiącleci postrzegana jest jako magiczny środek na różnego rodzaju dolegliwości. Warto tylko wspomnieć, że w starożytności sięgano po nią w przypadku ukąszeń węży czy skorpionów. Z kolei w średniowieczu była stosowana jako środek redukujący opuchliznę i często stosowana w formie okładów w przypadku złamań. Obecnie sięga się po nią między innymi w przypadku dokuczliwego kaszlu.

Co zawiera?

Babka lancetowata to doskonałe źródło polisacharydów, które pełnią rolę zapasową i budulcową. Jest również źródłem flawonoidów odpowiedzialnych za wzmacnianie naczyń krwionośnych oraz ochronę skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ponadto, w babce lancetowatej znajdują się garbniki, wiele związków mineralnych oraz kwasy organiczne. Tak bogaty skład powoduje, że jest to roślina o niezwykłych właściwościach leczniczych. Nic dziwnego w tym, że od pokoleń znajduje uznanie niemal w każdym gospodarstwie domowym.

 
 

Jak przygotować herbatkę? Przepis na napar z liści babki lancetowatej

Samo przygotowanie nie jest w żadnym wypadku skomplikowane. Łyżkę wysuszonego ziela należy zalać około 250ml gorącej wody, a następnie całość gotować przez około 15 minut. Po tym czasie napar jest gotowy do spożycia. Wystarczy tylko go przecedzić. Warto dodać odrobinę miodu dla lepszego smaku.  

Właściwości zdrowotne | Dlaczego warto pić?

  • Napary z liści babki lancetowatej są zalecane przede wszystkim osobom, które zmagają się z dokuczliwym i męczącym kaszlem. Roślina ta bowiem odznacza się bardzo dużymi właściwościami wykrztuśnymi. Skutecznie oczyszcza płuca i radzi sobie z bolesnymi infekcjami gardła.
  • Wiele osób, które zawodowo trudnią się mówieniem sięgają po napar z liści babki w celu pozbycia się irytującej chrypki. Co ciekawe, zalecany jest również palaczom, którzy zmagają się z tak zwanym kaszlem palacza.
  • Napar z liści babki to także sposób na zniwelowanie efektów zatrucia pokarmowego. Osoby zmagające się z biegunkami czy bólem brzucha powinny sięgać po napar regularnie.
Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek (także ziołowy) niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Stosowanie niektórych ziół, zwłaszcza gdy przyjmujesz inne leki, może być niebezpieczne!


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Nikolay_Donetsk / Dreamstime

Autor
 Herbata z babki | Jak przygotować napar? Dlaczego warto pić?
 Herbata z babki | Jak przygotować napar? Dlaczego warto pić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_kuchnia_z_ogrodka
NAJNOWSZE TREŚCI