Logo
Logo

Ocet ziołowy wielozadaniowy – świetny dodatek do potraw

Zioła w kuchni kojarzą nam się z tymiankiem, bazylią, oregano. Część roślin oswoiliśmy i bez zastanowienia wykorzystujemy je codziennie podczas gotowania. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak moglibyśmy wzbogacić nasze kulinarne doświadczenia, stosując dziko rosnące rośliny. A potencjału w nich nie brakuje – wielu z nich używano przez wieki, ale z czasem zapomniano o nich, mając do dyspozycji te łatwiej dostępne, z rolniczych upraw. Korzystanie w kuchni z tego, co rośnie dziko, to świetna okazja do kulinarnych odkryć i eksperymentów, a także otwarcia się na nowe smaki i rozbudzenia ekologicznej świadomości.

Nie bój się eksperymentować, wypróbuj przepis na ocet wielozadaniowy, który można stosować jako dodatek do rozmaitych potraw. To jeden z wielu przepisów, które znajdziesz w książce "Moc ziół – zielarki i ich sekretne przepisy".

Dla ludzi rośliny dzielą się na warzywa, zioła i chwasty. Są pomidor, bazylia i trawa. A to tak nie działa. Po prostu trzeba zmienić stereotypowy sposób patrzenia na przyrodę, który został nam wdrukowany m.in. przez współczesne rolnictwo.

– Wiele bardzo pożytecznych ziół powszechnie uznaje się za chwasty, które trzeba tępić. Bo zagrażają plonom – tłumaczy Gosia i dodaje, że często postrzegamy naturę jako zagrożenie. Że ona może nam zrobić coś złego – uszkodzić, uczulić, zatruć. Do lasu idziemy jak na wojnę, bo tam czyhają na nas trujące rośliny, pyłki, komary i kleszcze.

– Taka narracja sprawia, że postrzegamy naturę jako coś, z czym trzeba walczyć, a nie jak coś, co może nam pomoc – martwi się Gosia. „Natura jest hojna i przyjazna” – zapewniają dziewczyny i zachęcają, by dostrzegać wartość tego, co rośnie lokalnie. Jak chociażby czerwona koniczyna. Zmielone suszone kwiaty koniczyny można dodać do mąki. To wspaniale działa na kobiecy układ hormonalny. Zwykłą herbatę zamienić na ziołową. Dla kobiet świetny będzie napar z jasnoty białej. Jest łagodna, reguluje kobiecy układ hormonalny, pomaga przy bolesnych miesiączkach. Można ją pić codziennie. Może być suszona albo świeża. Wystarczy zaparzyć. Rośnie wszędzie. Często na trawniku przed blokiem. Trzeba ją tylko dostrzec.

Przepis na ziołowy ocet wielozadaniowy

Składniki


Przygotowanie

  1. Zioła wkładamy do wyparzonego słoja i zalewamy podgrzanym do 70°C octem, po czym zakręcamy i zostawiamy na 7–14 dni; codziennie potrząsamy.
  2. Po tym czasie przecedzamy płyn i zlewamy do butelki.

Ten octowy wyciąg z ziół może być stosowany zarówno jako dodatek do potraw, np. past z roślin strączkowych, czy do zakwaszania zup, jak i jako składnik ziołowego sosu winegret do sałatek.

W połączeniu z ciepłą wodą i miodem będzie stanowił dobry specyfik przeciwprzeziębieniowy. Przyda się także do przemywania swędzących ugryzień po komarach lub opuchlizn pourazowych, zmniejszając obrzęk i świąd.


Zdjęcie tytułowe: fot. ChamilleWhite/Depositphotos

Moc ziół okładka
Fragment książki i przepis
pochodzą z książki Sylwii Kawalerowicz

MOC ZIÓŁ
ZIELARKI I ICH SEKRETNE PRZEPISY
Wydanej nakładem wydawnictwa Buchmann
Kup książkę online!
Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl