Logo
Logo

Świąteczne dekoracje do ogrodu | Jak i czym ozdobić ogród na Boże Narodzenie?

Jak stworzyć w niepowtarzalną atmosferę świąt w naszym ogrodzie? Co zrobić, by goście zanim dojdą do progu naszego domu już poczuli magię świąt? Zainspiruj się naszymi pomysłami i sięgnij po girlandy z gałęzi, kolorowe wieńce, mieniące się światełkami donice pełne zimozielonych, świątecznie przyozdobionych roślin. Odkryj złote renifery, wesołe Mikołaje i lampiony tworzące niezapomniany klimat. Podpowiadamy, jak krok po kroku ozdobić ogród, taras lub balkon na Boże Narodzenie. Czy to przy wejściu do domu, na balkonie czy w salonie, każdy zakątek może zabłysnąć świątecznym blaskiem!

Spis treści
Miejsca w ogrodzie, które warto ozdobić na Święta Pomysły na ozdobne wianki Pomysły na oświetlenie ogrodu Jak udekorować donice na Święta? Czym ozdobić choinkę w ogrodzie?

Jak udekorować ogród na Święta?

W okresie Świąt Bożego Narodzenia ogrodowe dekoracje umieszczajmy zwykle jak najbliżej drzwi wejściowych do domu, przy wejściu i wjeździe na posesję, na tarasie lub balkonie oraz w pobliżu okien salonu lub kuchni, ponieważ w dalszych częściach ogrodu przebywamy w tym czasie dość rzadko. Jeśli to możliwe, świąteczne ozdoby w ogrodzie warto umieścić w takim miejscu, by były widoczne z okien domu – np. z okna dziecięcego pokoju.

świąteczne dekoracje do ogrodu Fot. paulgrecaud/Depositphotos, Pexels, Luna Lovegood, Luna Lovegood/Pexels, Hombre, Jez Timms/Unsplash,

Ozdobne świąteczne wianki na drzwi wejściowe

Jednymi z najpopularniejszych dekoracji są świąteczne wianki. Jeśli wieszamy je na zewnątrz, pamiętajmy by gałązki były dobrze związane. Wianki robi się z gałązek roślin zimozielonych, np.  jodły, świerka, sosny, jałowca lub ostrokrzewu dobierając do nich trwałe elementy dekoracyjne (nietłukące się bombki i figurki, suszone owoce dzikiej róży, głogu, szyszki, żołędzie).

świąteczne dekoracje do ogrodu Fot. Susanne Jutzeler, suju-foto, Hans Braxmeier, Vincent Ciro/Pixabay, Toni Cuenca, Craig Adderley/Pexeles, vmorfield/Depositphotos

Oświetlenie ogrodu na święta to podstawa!

Długie zimowe wieczory w czasie Świąt doskonale rozświetlają lampki – najlepiej rozciągnąć je na rosnącym blisko domu drzewie lub krzewie iglastym, ale jeśli go nie mamy, możemy podświetlić ogrodową altanę, drzewo liściaste, z którego opadły liście, a nawet chochoła ze słomy. Przy wejściu do domu ustawmy ogrodowe lampiony lub wdzięczne renifery.

świąteczne dekoracje do ogrodu Fot. iVerde, Flora Dania

Świątecznie w donicach – jak ozdobić rośliny zimozielone?

Rosnące w pojemnikach na tarasie lub balkonie karłowe krzewy iglaste, zimozielone golterie albo rozchodniki warto udekorować wstążkami, bombkami lub ulubionymi figurkami. Podczas dekorowania roślin uważajmy, aby zbyt mocno nie obciążać i by ich nie połamać – podczas ujemnych temperatur stają się kruche.

świąteczne dekoracje do ogrodu Fot. Jill Wellington, Alicja, Karin Henseler, maxmann, Urszula, Holger Schué/Pixabay

Dekoracja choinki

Pamiętajmy, że wszystkie dzieci kochają Święta Bożego Narodzenia, dlatego pozwólmy im cieszyć się nie tylko ubieraniem choinki w domu, ale również drzewka na dworze. Jeśli nie mamy nietłukących się bombek, możemy wykorzystać do tego celu także dekoracje z materiału, drewna lub znalezione w schowku metalowe dzwonki. Stare pudełka można wykorzystać owijając je w kolorowy papier.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Oni Cuenca/Unsplash, steveheap/Depositphotos

Autor
Świąteczne dekoracje do ogrodu | Jak i czym ozdobić ogród na Boże Narodzenie?
Świąteczne dekoracje do ogrodu | Jak i czym ozdobić ogród na Boże Narodzenie?
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)