Logo
Logo

Świąteczne dekoracje do ogrodu | Jak i czym ozdobić ogród na Boże Narodzenie?

Girlandy z gałęzi, kolorowe wieńce, mieniące się światłami drzewka i donice pełne zimozielonych roślin tworzą w ogrodzie świąteczną atmosferę. Do tego złote renifery, wesołe Mikołaje i tworzące klimat lampiony. Zainspiruj się naszymi pomysłami – zobacz, jak i czym ozdobić ogród, taras lub balkon na Boże Narodzenie.

Spis treści
Miejsca w ogrodzie, które warto ozdobić na Święta Pomysły na ozdobne wianki Pomysły na oświetlenie ogrodu Jak udekorować donice na Święta? Czym ozdobić choinkę w ogrodzie?

Gdzie w ogrodzie umieszczać świąteczne dekoracje?

W okresie Świąt Bożego Narodzenia ogrodowe dekoracje umieszczajmy zwykle jak najbliżej drzwi wejściowych do domu, przy wejściu i wjeździe na posesję, na tarasie lub balkonie oraz w pobliżu okien salonu lub kuchni, ponieważ w dalszych częściach ogrodu przebywamy w tym czasie dość rzadko. Jeśli to możliwe, świąteczne ozdoby w ogrodzie warto umieścić w takim miejscu, by były widoczne z okien domu – np. z okna dziecięcego pokoju.

świąteczne dekoracje do ogrodu
Fot. paulgrecaud/Depositphotos, Pexels, Luna Lovegood, Luna Lovegood/Pexels, Hombre, Jez Timms/Unsplash,

Ozdobne wianki

Jednymi z najpopularniejszych dekoracji są świąteczne wianki. Jeśli wieszamy je na zewnątrz, pamiętajmy by gałązki były dobrze związane. Wianki robi się z gałązek roślin zimozielonych, np.  jodły, świerka, sosny, jałowca lub ostrokrzewu dobierając do nich trwałe elementy dekoracyjne (nietłukące się bombki i figurki, suszone owoce dzikiej róży, głogu, szyszki, żołędzie).

świąteczne dekoracje do ogrodu
Fot. Susanne Jutzeler, suju-foto, Hans Braxmeier, Vincent Ciro/Pixabay, Toni Cuenca, Craig Adderley/Pexeles, vmorfield/Depositphotos

Oświetlenie

Długie zimowe wieczory w czasie Świąt doskonale rozświetlają lamki – najlepiej rozciągnąć je na rosnącym blisko domu drzewie lub krzewie iglastym, ale jeśli go nie mamy, możemy podświetlić ogrodową altanę, drzewo liściaste, z którego opadły liście, a nawet chochoła ze słomy. Przy wejściu do domu ustawmy ogrodowe lampiony lub wdzięczne renifery.

świąteczne dekoracje do ogrodu
Fot. iVerde, Flora Dania

W donicach

Rosnące w pojemnikach na tarasie lub balkonie karłowe krzewy iglaste, zimozielone golterie albo rozchodniki warto udekorować wstążkami, bombkami lub ulubionymi figurkami. Podczas dekorowania roślin uważajmy, aby zbyt mocno nie obciążać i by ich nie połamać – podczas ujemnych temperatur stają się kruche.

świąteczne dekoracje do ogrodu
Fot. Jill Wellington, Alicja, Karin Henseler, maxmann, Urszula, Holger Schué/Pixabay

Dekoracja choinki

Pamiętajmy, że wszystkie dzieci kochają Święta Bożego Narodzenia, dlatego pozwólmy im cieszyć się nie tylko ubieraniem choinki w domu, ale również drzewka na dworze. Jeśli nie mamy nietłukących się bombek, możemy wykorzystać do tego celu także dekoracje z materiału, drewna lub znalezione w schowku metalowe dzwonki. Stare pudełka można wykorzystać owijając je w kolorowy papier.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Oni Cuenca/Unsplash, steveheap/Depositphotos

Autor
Świąteczne dekoracje do ogrodu | Jak i czym ozdobić ogród na Boże Narodzenie?
Świąteczne dekoracje do ogrodu | Jak i czym ozdobić ogród na Boże Narodzenie?
Małgorzata Wójcik
Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Komentarze

Dodaj komentarz

30-12-2022 11:06

Ja uwielbiałem kiedyś otaczać się mnóstwem przedmiotów.. robiłem ołtarzyki a w kuchni chciałem żeby każda łyska i chochelka miała wieszczek.. dla mnie to było oki. Od niecałego roku nagromadzenie rzeczy męczy mnie natomiast puste blaty i pusta przestrzeń działają niesamowicie ...

10-12-2020 11:27

A co powiecie na dekoracje świąteczne w postaci świeczników od https://plantsandpots.com/, ja uwielbiam ich za różnorodność! Są fantastyczni! Zoabczcie i sami ocencie

08-12-2020 19:42

Pieknie wyglądają wianki bożonarodzeniowe. Przyczepione do drzwi daja niesamowity efekt. Polecam te z https://kwiatowadostawa.pl/ Tam też zamówiłam przepiekne stroiki na stół na tarasie i kominek. Bajecznie piękne i co ważne niespotykane.

Gość Monika

16-11-2020 12:04

Doskonałym pomysłem na stworzenie świątecznego klimatu, są także biokominki oraz odpowiednie oświetlenie. Tutaj https://uniejow.net.pl/pl/636_materialy_partnera/3090_magiczny-klimat-w-ogrodzie-i-na-tarasie-jak-stworzyc-swiateczna-atmosfere-dekoracje-biokominki-i-lampiony.html znalazłam ...

Pokaż wszystkie komentarze

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Twoja strona ogrodu