Logo
Logo

Jak zagospodarować działkę ROD? | Ekspert radzi

Działka ROD to spore wyzwanie dla nowego właściciela, szczególnie jeśli to pierwsza tego rodzaju inwestycja w życiu. Od czego zacząć? Co zrobić i w jakiej kolejności?

W krótkim przewodniku przygotowanym przez Wojtka Wardeckiego – ogrodnika, autora kanału Ulubiony ogrodnik, a także markę Gardena pomagamy postawić pierwsze kroki w realizacji marzeń o pięknej działce.

Z artykułu dowiesz się:
 • Od czego zacząć zagospodarowanie działki?
 • Jakie rośliny wybrać?
 • Jakie warzywa uprawiać?
 • Jak zaaranżować przestrzeń na kompostownik?
 • W jaki sposób prawidłowo założyć trawnik?

Działka to wyjątkowe miejsce – przestrzeń, w której będziesz odpoczywać blisko natury czy ogród, który dostarczy dobrej jakości owoców i warzyw. Jednak zanim to nastąpi czeka na Ciebie sporo pracy. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą w przygotowaniu działki i pozwolą cieszyć się nią w pełni.

Od czego zacząć?
Pierwsze kroki na działce ROD

Porządki

Porządki na działce zaczynamy zwykle od uporządkowania terenu, usunięcia wszystkich resztek roślin, wycinki starych drzew owocowych czy krzewów. Warto zrobić to raz, a dokładnie – pozbyć się korzeni i karp.

Ziemię na działce powinno się przekopać – zwykle znajdziemy w niej stare przedmioty, które powinniśmy wyrzucić. Gdy już to zrobimy, zostaje nam wyrównanie terenu. Porządkowanie działki wymaga także zajęcia się starym domkiem, jeśli zdecydujemy się na jego rozbiórkę będziemy potrzebowali kontenera, do którego wyrzucimy meble czy wykładziny.

Planowanie przestrzeni

Planowanie przestrzeni działki jest bardzo ważne, ponieważ zgodnie z przepisami obszar działki na terenie ROD nie może przekraczać 500 m². Taka przestrzeń wymaga czasem kompromisów. Zacznijmy więc od zaplanowania tak zwanej stałej przestrzeni – strefy odpoczynku, strefy użytkowej i gospodarczej. Następnie przejdźmy do planowania ścieżek i przejść.

 • Strefa odpoczynku to zwykle letni domek, którego wielkość nie powinna przekroczyć 35 m². Będzie to miejsce, w którym odpoczniemy, ale i będziemy trzymać podstawowe rzeczy potrzebne do spędzenia na działce całego dnia. Obecnie dostępnych jest wiele gotowych domków, zwykle wykonanych z konstrukcji drewnianej. Zanim zdecydujemy się na konkretny model zadajmy sobie pytanie czy domek powinien mieć taras, na którym znajdą się wygodny hamak czy stół z krzesłami, z czego miałby być wykonany i w którym miejscu powinien stanąć. Zastanówmy się także nad tym, czy chcemy mieć miejsce na zabawę i gry z dziećmi. Odpowiedzmy także na pytanie o ocieplenie. Ważnymi elementami, o których powinniśmy pamiętać są prąd i woda – jeśli przyłącza nie są doprowadzone do działki, trzeba je zapewnić.
 • Strefa użytkowa to miejsce na posadzenie roślin – drzew i krzewów. Warto pamiętać, aby nie umieszczać jej na środku działki, ponieważ optycznie ją pomniejszy, a koszenie będzie zajmować więcej czasu. Rośliny rozmieśćmy wzdłuż ogrodzenia. Możemy oddzielić je od trawnika za pomocą geoborderów, czyli obrzeży ogrodowych wkopanych w ziemię. Za ich pomocą stworzymy rabaty zarówno o  prostych liniach jak i falistych kształtach. Ostatnim miejscem jest strefa gospodarcza, czyli obszar, w którym umieścimy uprawy warzyw i owoców, małą szklarnię czy inspekt.

 • Planowanie kończymy na rozplanowaniu ścieżek i trawnika. Jeśli usytuowanie domku zostało przemyślane, pierwszą ścieżką, która naturalnie wpisze się w nasz ogród będzie ta od wejścia na działkę do domku. Obok niej wytyczymy ścieżki boczne – zwykle prowadzące do granic działki i strefy użytkowej. Ścieżki możemy wykonać z kamienia, kostki czy płyty chodnikowej, w zależności od naszego budżetu.

Jakie rośliny posadzić na działce ROD?
Lista najpopularniejszych gatunków

Podczas wybierania roślin kierujmy się nie tylko preferencjami, ale i możliwościami – bądźmy świadomi, ile czasu możemy poświęcić na pielęgnację ogródka, ponieważ nie da się stworzyć kompletnie bezobsługowego ogrodu. Można jednak zastosować rośliny, które zmniejszą potrzebną ilość pracy. Oto przykładowa lista roślin, które nie będą wymagać nadmiernej pielęgnacji:

na żywopłot wybierzmy krzewy, które można formować i trzymać w ryzach poprzez cięcie, na przykład:

 • drzewa: grab, cis pospolity odm. 'Wojtek',
 • krzewy: berberys, ligustr, tuja brabant,
 • a na żywopłot sezonowy można wybrać na przykład miskanty chińskie!

na rabatach posadźmy: 

 • byliny takie jak jeżówki, rudbekie, bodziszki, liliowce, żurawki, hosty, peonie, runianka, barwinek, anemony, tulipany, szałwia omszona, rozchodniki, juka karolińska, krokusy, narcyzy, bergenia
 • trawy, które się sprawdzą to rozplenice, turzyce, hakonechloa
 • iglaki: cis, thuja, jałowiec, sosny górskie
 • krzewy ozdobne: hortensja bukietowa, berberys, budleja, perukowiec, irga forsycja, pęcherznica, tawuła, lilak mayerii
 • pnącza: clematis, winobluszcz, bluszcz
 • krzewy owocowe: porzeczka czerwona, żółta, czarna, agrest, borówka
 • drzewka owocowe: jabłonie, wiśnie, śliwa, morela czy brzoskwinia i świdośliwa.

Jak zagospodarowac dzialke ROD, fot. Widly ErgoLine Gardena
Gdy już przystąpimy do sadzenia roślin, pamiętaj, aby przy kopaniu dołków, podsypać rośliny świeżą ziemią z dodatkiem nawozu długodziałającego. Po posadzeniu dokładnie podlejmy wszystko, co zwiększy szanse na przyjęcie.

Warzywa w ogródku działkowym

Warzywa z własnego ogródka potrafią dać ogromną satysfakcję. Jeśli zdecydujemy się na ich uprawę, postawmy na podwyższone rabaty w skrzyniach o wysokości minimum 50 centymetrów, dzięki czemu nie nadwyrężymy kręgosłupa i ochronimy plony przed ślimakami. Skrzynie stawiamy w dobrze nasłonecznionym miejscu, raczej z dala od drzew owocowych.

Skrzynki możemy także wkomponować w rabaty – posadzić przed nimi na przykład niskie rośliny takie jak tymianek czy majeranek, dzięki czemu nie utrudnią dostępu. Jeśli ustawimy kilka skrzyń obok siebie, możemy połączyć je tyczkami, po których puścimy groszek lub fasolę.

W ogródku działkowym możemy posadzić kapustę białą, kalafior, brokuł, jarmuż, kalarepę, ogórek, pomidory koktajlowe, buraki, sałatę, ziemniaki czy zioła: bazylię, szczypiorek, pietruszkę, kolendrę, lubczyk, stewię i szałwię.

Jak zagospodarowac dzialke ROD - narzędzia, fot. Gardena
Nożyce do żywopłotu, klasyczne motyczki, kultywatory i opryskiwacze to narzędzia, które przydają się w każdym mniejszym i większym ogrodzie.

Kompostownik na działce to podstawa!

Dużą popularnością cieszą się kompostowniki, do których wyrzuca się części roślin, chwasty bez nasion czy pocięte gałęzie. W ten sposób uzyskujemy własny kompost pod rośliny. Kompost można tworzyć w zamkniętych kompostownikach wykonanych z plastiku lub otwartych kompostownikach drewnianych. Jeśli zdecydujemy się na jego posiadanie, powinniśmy umiejscowić go z tyłu ogródka, w mniej widocznym miejscu. Zwykle zajmuje on powierzchnię 1,5 m2. Warto pamiętać, aby do przerzucania kompostu używać wideł, a nie szpadla. Dzięki temu nie stwarzamy zagrożenia dla dżdżownic i innych organizmów zamieniających materię organiczną w kompost.

Jaki trawnik na małą działkę?

Na sam koniec zostawiamy założenie trawnika. Teren powinien być wyrównany, bez kamieni, kawałków korzeni, szkieł czy gruzu. Wysiejmy nasiona trawy, przykryjmy cienką warstwą ziemi i podlejmy. Do czasu kiełkowania utrzymujemy wilgotne podłoże. Pierwsze koszenie powinno odbyć się, gdy trawa osiągnie wysokość około 8-12 cm (zanim się "położy"). Jeśli nie mamy w planach regularnych wizyt i koszenia trawy, nigdy nie uda się osiągnąć efektu angielskiego trawnika. W takim przypadku zamiast trawy, dobrym rozwiązaniem może okazać się posianie mikrokoniczyny. Dorasta ona do kilku centymetrów wysokości. Jest zielona także w okresie suszy, gdy niepodlewany trawniki jest wypalony słońcem. Dużą zaletą koniczyny jest fakt, że nie wymaga ona nawożenia.

Jak zagospodarowac dzialke ROD, fot. Szerokie grabie CombiSystem Gardena
Szerokie i lekkie grabie CombiSystem docenimy podczas zagrabiania liści, ściętej trawy czy innych odpadów ogrodowych.

Tekst: informacja prasowa Gardena

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Jak zagospodarować działkę ROD? | Ekspert radzi
Jak zagospodarować działkę ROD? | Ekspert radzi
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Twoja strona ogrodu