Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Sekrety projektowania ogrodu ROD: Wskazówki od ekspertów

Ogródki działkowe stały się prawdziwym hitem ostatnich lat. Wiele osób marzy o własnym kącie, gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku, uprawiać warzywa czy spędzać czas z rodziną. Ale jak zaprojektować ogród ROD, który będzie nie tylko piękny, ale przede wszystkim funkcjonalny? Oto praktyczne wskazówki i inspiracje, które pomogą Ci stworzyć idealną przestrzeń do wypoczynku i uprawy roślin.

Spis treści
Co to jest działka ROD? Kto może zostać działkowcem? Jak zaprojektować ogród ROD? Galeria inspiracji FILM: Działka rekreacyjna i jak można ją zaplanować

Dlaczego warto inwestować w działkę ROD? Poznaj jej zalety

Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD) należą do Polskiego Związku Działkowców (PZD). Są to ogrody, które pierwotnie dedykowane były mieszkańcom miast chcącym uprawiać własne warzywa i owoce. Obecnie w Polsce jest prawie 5000 rodzinnych ogrodów działkowych i coraz częściej służą one rekreacji. Szacuje się, że z działek korzysta blisko 4 miliony osób! Moda na ROD rozkwitła zwłaszcza w czasie pandemii i wydaje się, że szybko nie przeminie! 

Na działce ROD, zgodnie z zapisami Regulaminu ROD, można zbudować altanę działkową – o powierzchni maksymalnie 35 m² i wysokości 4 m (przy dachu płaskim) lub 5 m (przy dachu dwuspadowym), szklarnię – o powierzchni do 25 m² i wysokości do 3 m, tunel foliowy – o powierzchni do 20% całkowitej powierzchni działki i wysokości do 3 m (jeśli planujemy szklarnie i tunel, ich łączna powierzchnia nie może przekraczać 20% całkowitej powierzchni działki). Poza tym można też zaplanować budowę takich urządzeń jak studnia, sieć wodociągowa, kanalizacyjna i elektryczna, zbiorniki wodne, pergola, trejaż, huśtawka. 

Moje Mieszkanie Biuro Nieruchomości / Youtube

 

Kim jest działkowiec? Sprawdź, czy możesz nim zostać

Pełnoprawnym działkowcem może zostać każda osoba dorosła, posiadająca stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski. Działkę najłatwiej nabyć w wyniku przeniesienia prawa do działki (czyli poprzez odkupienie działki) lub przez umowę dzierżawy działkowej

Klucz do idealnego ogrodu ROD: Jak go zaprojektować? 

Projekt ogrodu działkowego wymaga niemniej pracy niż zaplanowanie przydomowego ogródka. Na takiej przestrzeni również ważne są zasady kompozycji, a przede wszystkim funkcjonalność rozwiązań i ponadczasowość. 

Jeśli zależy wam na tym, by stworzyć swój własny projekt działki, możecie zrobić to przy wykorzystaniu modułu do projektowania od GardenPuzzle, który znajdziecie w naszej zakładce PROJEKTOWANIE OGRODU. W aplikacji możecie zmienić tło projektu na zdjęcie swojego ogrodu. Wystarczy, że w menu wybierzecie polecenie "Zmień tło". Później zostaje już tylko dobra zabawa z wyborem roślin i wyposażenia! Jednak zanim przystąpicie do samodzielnej pracy, rzućcie okiem na nasze porady i pamiętajcie o trzech podstawowych krokach

 1. Kompozycja

  Wybór pomiędzy kompozycją formalną a nieformalną nie jest łatwy, ale warto poświęcić temu zagadnieniu nieco więcej czasu.
  Jeśli zależy wam przede wszystkim na tym, by wasz ogródek był funkcjonalny i spełniał rolę użytkową, najlepszym wyborem będzie kompozycja geometryczna z symetrycznie poprowadzonymi ścieżkami i grządkami.
  Świetnym patentem na utrzymanie porządku na działce, wytyczenie czytelnych podziałów funkcjonalnych, jest uprawa roślin użytkowych na podwyższonych rabatachPodwyższone rabaty sprawiają, że dużo łatwiej jest zapanować nad często niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się roślin. Ponadto ten sposób uprawy umożliwia sadzenie wielu gatunków oddzielnie, a szczególnie tych, które nie oddziałują na siebie pozytywnie. Pielęgnowanie wysokich grządek jest też dużo wygodniejsze i zdrowsze dla kręgosłupa. 
  Z drugiej strony, jeśli marzy wam się działka w klimacie naturalistycznym, dzikim, z meandrującymi dróżkami i kwiecistymi rabatami, które "wchodzą" do warzywnika, styl nieformalny to coś w sam raz dla was. 

  Więcej o stylach ogrodów działkowych dowiesz się z naszego artykułu. 

 2. Układ komunikacji

  Projekt ścieżek ściśle łączy się z warstwą kompozycyjną. Ścieżki muszą być zaplanowane czytelnie, tak, by łączyły wszystkie strefy w ogrodzie i ułatwiały swobodne przemieszczanie się po całej działce. 
  Warto kultywować tradycyjny układ ROD i obsadzić główną dróżkę kwitnącymi bylinami np. jeżówkamirudbekiami, czy roślinami jednorocznymi np. aksamitkami. Nie można też zapomnieć o dodatkowych ścieżkach, które prowadzą do poszczególnych stref użytkowych, np. z grządkami warzywnymi. Ścieżki proste, geometryczne z pewnością będą łatwiejsze do samodzielnej aranżacji, ale te bardziej swobodne wprowadzą do ogródka więcej sielskiego klimatu i pozwolą na aranżację tzw. tajemniczych zakątków, małych przytulnych wnętrz ogrodowych ukrytych za bylinami. 

  Więcej o projektowaniu ścieżek na działce ROD dowiesz się z naszego artykułu. 

 3. Podział na wnętrza ogrodowe 

  Przy tym punkcie warto się zastanowić, czy chcemy by nasz ROD poza funkcją użytkową, spełniał także rolę ozdobną. Jeśli tak, warto podzielić go na strefy, na przykład: z ogrodem warzywnym, owocowym, strefą reprezentacyjną (ozdobną) zlokalizowaną najbliżej domku ogrodnika. Wnętrza ogrodowe sprawiają, że przestrzeń staje się uporządkowana i spójna. Poza tym takie rozplanowanie ogrodu powoduje, że dużo łatwiej się z niego korzysta, co jest szczególnie istotne, gdy chcemy uprawiać rośliny użytkowe. 

  Więcej o projektowaniu wnętrz ogrodowych dowiesz się z naszego artykułu. 

Galeria inspiracji: Odkryj piękno ogrodów ROD


FILM: Działka rekreacyjna | Inspiracje 

Inspiracje Ogrodowe / Youtube 

 

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Chorengel / Pixabay

Autor
Sekrety projektowania ogrodu ROD: Wskazówki od ekspertów
Sekrety projektowania ogrodu ROD: Wskazówki od ekspertów
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl