Rodzaje kompostowników | Jaki będzie najlepszy do Twojego ogrodu?

Uprawiając ziemię, chociażby przez zasadzenie trawnika, kilku drzew i paru grządek warzyw, człowiek pozbawia ziemi materii organicznej tzw. próchnicy. Umierają mikroorganizmy, gleba traci prawidłową strukturę i chłonność. Rośliny potrzebują próchnicy do prawidłowego rozwoju. Popularne nawozy mineralne nie są w stanie zastąpić materii organicznej i stosowane w pojedynkę mogą okazać się nieskuteczne. Aby nie doszło do wyjałowienia, trzeba regularnie uzupełniać składniki organiczne. Można to robić za pomocą nawozów naturalnych.

Skąd wziąć taki nawóz? Można go kupić. Ponieważ jest to materiał najlepszej jakości, jest najdroższy. Drugi sposób, to zrobić go sobie samemu. Aby to zrobić będziemy potrzebować kompostownika. Jego zakup to inwestycja na kilka sezonów.

Posłuchaj
00:00
13
Spis treści
Trzy rodzaje kompostowników Parametry, które warto wziąć pod uwagę! Rozmiar ma znaczenie

Jaki kompostownik wybrać do ogrodu?

Do wyboru mamy trzy podstawowe metody kompostowania:

  1. w gotowych, kompozytowych kompostownikach
  2. w domowych
  3. w pryzmach kompostowych

Pierwsze z nich są łatwe w utrzymaniu i wytrzymałe. Za pomocą zamkniętych modeli można uzyskać kompost szybciej, niż przy wykorzystaniu tradycyjnych dołów czy pryzm kompostowych. Pojemniki domowej roboty wymagają więcej wprawy w zbudowaniu prawidłowej konstrukcji. Jeśli zapomnimy o odpowiedniej impregnacji, te zrobione z drewna mogą ulegać zniszczeniu szybciej niż kupcze. W pryzmach zmieścimy najwięcej kompostu, choć warto pamiętać, że to najmniej estetyczna metoda gospodarki odpadami.

- Ogrodnicy posiadają coraz większą świadomość ekologiczną. Wiedzą, że wszystko to, co znajduje się w ziemi, wodzie i powietrzu, finalnie skończy na ich talerzu. Dlatego doceniają możliwość naturalnego nawożenia, a także korzystają z ekologicznych produktów w ogrodnictwie. – mówi Sylwester Kozakiewicz Product Manager Agito.pl. Wśród naszych klientów dużą popularnością cieszą się tzw. ekokompostowniki, wykonane w 100 proc. z plastiku, który poddaje się recyklingowi. – dodaje.

kompostowniki do ogrodu
TO SIĘ PRZYDA
TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80 l
TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80 l
Eko Kompostownik TERMO – 350 litrów
Eko Kompostownik TERMO – 350 litrów
Grzybnia Do Usuwania Pni i Do Kompostowania | Pg-POSZWALD EKO
Grzybnia Do Usuwania Pni i Do Kompostowania | Pg-POSZWALD EKO
Kompost Granulowany – 10 l | Florovit
Kompost Granulowany – 10 l | Florovit

Na co zwrócić uwagę?

Może być otwarty lub zamknięty i wykonany z kompozytu, materiałów termoaktywnych, drewna lub stali. Musi pozwalać na wietrzenie masy kompostowej, odprowadzanie wilgoci i nawilżanie materiału. Ponad to, powinien też zapewniać łatwy dostęp do materiału, który trzeba raz na jakiś czas przerabiać. Z tego powodu, im niższy model, tym wygodniejszy w użytkowaniu.

Najlepiej by pojemnik był otwierany i rozbieralny. Zamknięcie jest przydatną funkcją, gdy zamierzamy umiejscowić go w pobliżu domu, w ogrodzie w którym bawią się dzieci lub buszują zwierzęta. Ograniczymy wydobywanie nieprzyjemnego zapachu w pierwszych etapach tworzenia nawozu i uniemożliwimy zwierzętom dostęp do odpadków. W trosce o odpowiednie nawilżenie, pojemnik powinien stać w miejscu osłoniętym od wiatru i częściowo ocienionym.

Jeśli zamierzamy robić kompost przez zimę, ważne jest aby kompostownik był dobrze izolowany. Jednym z typów jest termokompostownik, czyli zamknięty pojemnik kompozytowy, w którym proces tworzenia nawozu zachodzi w podwyższonej temperaturze. Konstrukcja takiego pojemnika utrudnia odparowywanie wody, nawadnianie deszczówką i ogranicza dostęp powietrza, co wpływa na czas tworzenia kompostu.

Pojemnik powinien być wytrzymały, ryzykujemy rozpadnięciem się konstrukcji, gdy materiał nie będzie jeszcze gotowy. Pozbycie się setek litrów takiego materiału może być później kłopotliwe i będzie wymagać zakupu kolejnego kompostownika.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Jak duży powinien być kompostownik do ogrodu?

Podstawowym parametrem podczas zakupu jest wielkość kompostownika. Powinniśmy ją dostosować do wielkości odpadów. Posiadacze trawników i działek rekreacyjnych będą potrzebować mniejszego pojemnika niż ogródków działkowych.

- Obecnie, znajdziemy na rynku pojemniki do kompostowania niemalże dla każdego. Od małych 280 litrowych kompostowników dla posiadaczy niewielkich trawników, po kilkuset litrowe, do przetwarzania odpadków z dużych, przydomowych ogrodów i działek warzywno-owocowych. – mówi Sylwester Kozakiewicz z Agito.pl.

 

Tekst: Agito.pl, zdjęcie tytułowe: Manfred Antranias Zimmer Pixabay Public Domain CC0


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Biohumus Max – ekologiczny biohumus uzyskiwany  z hodowli dżdżownic – 1 l | Target
Biohumus Max – ekologiczny biohumus uzyskiwany z hodowli dżdżownic – 1 l | Target
Nawóz do hortensji Intensywne Barwy – 150 g
Nawóz do hortensji Intensywne Barwy – 150 g
Bazalt granulowany – 15 kg | Target
Bazalt granulowany – 15 kg | Target
Nawóz Do Ogrodu 2w1, Osmocote Długodziałajacy – 1,25 kg
Nawóz Do Ogrodu 2w1, Osmocote Długodziałajacy – 1,25 kg
Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Przycinanie roślin przed sezonem – zasady, terminy i niezbędne narzędzia
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści