Jaki kompostownik wybrać do ogrodu?
Do wyboru mamy trzy podstawowe metody kompostowania:
- w gotowych, kompozytowych kompostownikach
- w domowych
- w pryzmach kompostowych
Pierwsze z nich są łatwe w utrzymaniu i wytrzymałe. Za pomocą zamkniętych modeli można uzyskać kompost szybciej, niż przy wykorzystaniu tradycyjnych dołów czy pryzm kompostowych. Pojemniki domowej roboty wymagają więcej wprawy w zbudowaniu prawidłowej konstrukcji. Jeśli zapomnimy o odpowiedniej impregnacji, te zrobione z drewna mogą ulegać zniszczeniu szybciej niż kupcze. W pryzmach zmieścimy najwięcej kompostu, choć warto pamiętać, że to najmniej estetyczna metoda gospodarki odpadami.
- Ogrodnicy posiadają coraz większą świadomość ekologiczną. Wiedzą, że wszystko to, co znajduje się w ziemi, wodzie i powietrzu, finalnie skończy na ich talerzu. Dlatego doceniają możliwość naturalnego nawożenia, a także korzystają z ekologicznych produktów w ogrodnictwie. – mówi Sylwester Kozakiewicz Product Manager Agito.pl. Wśród naszych klientów dużą popularnością cieszą się tzw. ekokompostowniki, wykonane w 100 proc. z plastiku, który poddaje się recyklingowi. – dodaje.
Na co zwrócić uwagę?
Może być otwarty lub zamknięty i wykonany z kompozytu, materiałów termoaktywnych, drewna lub stali. Musi pozwalać na wietrzenie masy kompostowej, odprowadzanie wilgoci i nawilżanie materiału. Ponad to, powinien też zapewniać łatwy dostęp do materiału, który trzeba raz na jakiś czas przerabiać. Z tego powodu, im niższy model, tym wygodniejszy w użytkowaniu.
Najlepiej by pojemnik był otwierany i rozbieralny. Zamknięcie jest przydatną funkcją, gdy zamierzamy umiejscowić go w pobliżu domu, w ogrodzie w którym bawią się dzieci lub buszują zwierzęta. Ograniczymy wydobywanie nieprzyjemnego zapachu w pierwszych etapach tworzenia nawozu i uniemożliwimy zwierzętom dostęp do odpadków. W trosce o odpowiednie nawilżenie, pojemnik powinien stać w miejscu osłoniętym od wiatru i częściowo ocienionym.
Jeśli zamierzamy robić kompost przez zimę, ważne jest aby kompostownik był dobrze izolowany. Jednym z typów jest termokompostownik, czyli zamknięty pojemnik kompozytowy, w którym proces tworzenia nawozu zachodzi w podwyższonej temperaturze. Konstrukcja takiego pojemnika utrudnia odparowywanie wody, nawadnianie deszczówką i ogranicza dostęp powietrza, co wpływa na czas tworzenia kompostu.
Pojemnik powinien być wytrzymały, ryzykujemy rozpadnięciem się konstrukcji, gdy materiał nie będzie jeszcze gotowy. Pozbycie się setek litrów takiego materiału może być później kłopotliwe i będzie wymagać zakupu kolejnego kompostownika.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak duży powinien być kompostownik do ogrodu?
Podstawowym parametrem podczas zakupu jest wielkość kompostownika. Powinniśmy ją dostosować do wielkości odpadów. Posiadacze trawników i działek rekreacyjnych będą potrzebować mniejszego pojemnika niż ogródków działkowych.
- Obecnie, znajdziemy na rynku pojemniki do kompostowania niemalże dla każdego. Od małych 280 litrowych kompostowników dla posiadaczy niewielkich trawników, po kilkuset litrowe, do przetwarzania odpadków z dużych, przydomowych ogrodów i działek warzywno-owocowych. – mówi Sylwester Kozakiewicz z Agito.pl.
Tekst: Agito.pl, zdjęcie tytułowe: Manfred Antranias Zimmer Pixabay Public Domain CC0