Opis rośliny
Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) 'Pendula' to zimozielony karłowy krzew o płożących pędach, jednak często jest prowadzony przy paliku lub szczepiony na pniu. Przybiera wówczas ładną płaczącą formę i staje się niewielkim, ale niezwykle dekoracyjnym drzewem o nieregularnej koronie.
Wysokość rośliny zależy od wysokości podkładki, ale zazwyczaj nie jest imponująca, bo odmiana rośnie powoli - po 10 latach osiąga ok. 1 m wysokości. Ale na tym właśnie polega jej urok. Jej cienkie, wiotkie i łukowato wygięte pędy z czasem zwisają aż do samej ziemi, tworząc zielone kaskady.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Roślina nie wytwarza przewodnika. Pędy na całej długości pokryte są cienkimi, krótkimi igłami długości ok. 15 mm osadzonymi dwustronnie, grzebieniasto. Igły są zimozielone, miękkie, delikatne, ciemnozielone. Stercząc na zwisających i wygiętych pędach decydują o urodzie rośliny.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania i uprawa
Choina kanadyjska to gatunek odporny i łatwy w uprawie. Jego charakterystyczną cechą jest to, że może rosnąć na każdym stanowisku, zarówno w słońcu, jak i w cieniu, choć preferuje miejsca półcieniste, osłonięte.
W pełnym słońcu wymaga więcej wilgoci, zarówno w glebie, jak i w powietrzu, dlatego dobrze czuje się w pobliżu zbiorników wodnych. Podłoże może być przeciętnie żyzne, jak w większości ogrodów, ale wilgotne, nawet ciężkie, o kwaśnym odczynie.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Młode rośliny wymagają staranniejszej pielęgnacji, bo są bardziej wrażliwe na przesuszenie i mroźne wiatry. Dobrze znosi mróz (strefa 6a) i jedynie w najzimniejszych rejonach kraju wymaga okrywania na zimę.
Gdzie posadzić?
Odmiana 'Pendula' zachwyci subtelną i delikatną urodą, jeśli będzie rosła samodzielnie na rabacie, nad oczkiem wodnym, na wrzosowisku lub specjalnie dla niej przygotowanym zacisznym, ocienionym zakątku. Ze względu na niewielki rozmiary najlepiej odnajdzie się w niewielkich ogrodach przydomowych lub niewielkich kompozycjach parkowych.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |