Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
8
Okazje

Choina kanadyjska 'Pendula'

Gatunek naturalnie rośnie w lasach wschodniej Ameryki Północnej i jest wysokim drzewem. Odmiany uprawiane w ogrodach nie przypominają jednak oryginału, ponieważ najczęściej są niskimi krzewami o kopulastych, stożkowych lub płożących formach. 'Pendula' wyróżnia się na ich tle płaczącym pokrojem i efektownie zwisającymi gałązkami.

 

Opis rośliny

Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) 'Pendula' to zimozielony karłowy krzew o płożących pędach, jednak często jest prowadzony przy paliku lub szczepiony na pniu. Przybiera wówczas ładną płaczącą formę i staje się niewielkim, ale niezwykle dekoracyjnym drzewem o nieregularnej koronie.

Wysokość rośliny zależy od wysokości podkładki, ale zazwyczaj nie jest imponująca, bo odmiana rośnie powoli - po 10 latach osiąga ok. 1 m wysokości. Ale na tym właśnie polega jej urok. Jej cienkie, wiotkie i łukowato wygięte pędy z czasem zwisają aż do samej ziemi, tworząc zielone kaskady.

Choina kanadyjska odmiana Pendula fot. Grzegorz Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Roślina nie wytwarza przewodnika. Pędy na całej długości pokryte są cienkimi, krótkimi igłami długości ok. 15 mm osadzonymi dwustronnie, grzebieniasto. Igły są zimozielone, miękkie, delikatne, ciemnozielone. Stercząc na zwisających i wygiętych pędach decydują o urodzie rośliny.

Wymagania i uprawa

Choina kanadyjska to gatunek odporny i łatwy w uprawie. Jego charakterystyczną cechą jest to, że może rosnąć na każdym stanowisku, zarówno w słońcu, jak i w cieniu, choć preferuje miejsca półcieniste, osłonięte.

W pełnym słońcu wymaga więcej wilgoci, zarówno w glebie, jak i w powietrzu, dlatego dobrze czuje się w pobliżu zbiorników wodnych. Podłoże może być przeciętnie żyzne, jak w większości ogrodów, ale wilgotne, nawet ciężkie, o kwaśnym odczynie.

Tsuga canadensis Pendula Fot. G. FALKOWSKI

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Młode rośliny wymagają staranniejszej pielęgnacji, bo są bardziej wrażliwe na przesuszenie i mroźne wiatry. Dobrze znosi mróz (strefa 6a) i jedynie w najzimniejszych rejonach kraju wymaga okrywania na zimę.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Pendula' zachwyci subtelną i delikatną urodą, jeśli będzie rosła samodzielnie na rabacie, nad oczkiem wodnym, na wrzosowisku lub specjalnie dla niej przygotowanym zacisznym, ocienionym zakątku. Ze względu na niewielki rozmiary najlepiej odnajdzie się w niewielkich ogrodach przydomowych lub niewielkich kompozycjach parkowych.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu