Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
8
Do góry

Choina kanadyjska 'Pendula'

Gatunek naturalnie rośnie w lasach wschodniej Ameryki Północnej i jest wysokim drzewem. Odmiany uprawiane w ogrodach nie przypominają jednak oryginału, ponieważ najczęściej są niskimi krzewami o kopulastych, stożkowych lub płożących formach. 'Pendula' wyróżnia się na ich tle płaczącym pokrojem i efektownie zwisającymi gałązkami.

Opis rośliny

Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) 'Pendula' to zimozielony karłowy krzew o płożących pędach, jednak często jest prowadzony przy paliku lub szczepiony na pniu. Przybiera wówczas ładną płaczącą formę i staje się niewielkim, ale niezwykle dekoracyjnym drzewem o nieregularnej koronie.

Wysokość rośliny zależy od wysokości podkładki, ale zazwyczaj nie jest imponująca, bo odmiana rośnie powoli - po 10 latach osiąga ok. 1 m wysokości. Ale na tym właśnie polega jej urok. Jej cienkie, wiotkie i łukowato wygięte pędy z czasem zwisają aż do samej ziemi, tworząc zielone kaskady.

Choina kanadyjska odmiana Pendula fot. Grzegorz Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Roślina nie wytwarza przewodnika. Pędy na całej długości pokryte są cienkimi, krótkimi igłami długości ok. 15 mm osadzonymi dwustronnie, grzebieniasto. Igły są zimozielone, miękkie, delikatne, ciemnozielone. Stercząc na zwisających i wygiętych pędach decydują o urodzie rośliny.

Wymagania i uprawa

Choina kanadyjska to gatunek odporny i łatwy w uprawie. Jego charakterystyczną cechą jest to, że może rosnąć na każdym stanowisku, zarówno w słońcu, jak i w cieniu, choć preferuje miejsca półcieniste, osłonięte.

W pełnym słońcu wymaga więcej wilgoci, zarówno w glebie, jak i w powietrzu, dlatego dobrze czuje się w pobliżu zbiorników wodnych. Podłoże może być przeciętnie żyzne, jak w większości ogrodów, ale wilgotne, nawet ciężkie, o kwaśnym odczynie.

Tsuga canadensis Pendula Fot. G. FALKOWSKI

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Młode rośliny wymagają staranniejszej pielęgnacji, bo są bardziej wrażliwe na przesuszenie i mroźne wiatry. Dobrze znosi mróz (strefa 6a) i jedynie w najzimniejszych rejonach kraju wymaga okrywania na zimę.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Pendula' zachwyci subtelną i delikatną urodą, jeśli będzie rosła samodzielnie na rabacie, nad oczkiem wodnym, na wrzosowisku lub specjalnie dla niej przygotowanym zacisznym, ocienionym zakątku. Ze względu na niewielki rozmiary najlepiej odnajdzie się w niewielkich ogrodach przydomowych lub niewielkich kompozycjach parkowych.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
SIEJ I SADŹ!
Na czasie
SIEJ I SADŹ!
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!