Logo
Logo
Do góry

Wiosenna obserwacja ptaków

Do obserwacji wiosennych gatunków ptaków w Polsce: bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka, kukułki oraz żołny - w ramach międzynarodowej kampanii Spring Alive, zachęca Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). W tym roku akcji "patronują" jaskółki.

Obserwuj ptaki na wiosnę!

W niedzielę 20 marca rozpoczęła się wiosna astronomiczna. Trwa wiosenna wędrówka jaskółek, bocianów i tysięcy innych ptaków, które wracają ze swych zimowisk w Afryce oraz zachodniej i południowej Europie. Trwają przeloty gęsi, obserwujemy żurawie i czajki, śpiewają pierwiosnki, w lasach gruchają siniaki, a dzięcioły kują już nowe dziuple.

bocian biały fot. Holger Kraft - Pixabay
1, bocian biały, fot. Holger Kraft - Pixabay

Wraz z pierwszym dniem wiosny Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które jest międzynarodowym koordynatorem Spring Alive, inauguruje polską edycję tej międzynarodowej kampanii - poinformowała rzeczniczka OTOP, które jest polskim przedstawicielem w międzynarodowej sieci organizacji ochrony ptaków BirdLife International.

jaskółka dymówka fot. Hans Schwarzkopf - Pixabay
2, jaskółka dymówka, fot. Hans Schwarzkopf - Pixabay

W ramach akcji internauci mogą notować na platformie www.springalive.net pierwsze obserwacje pięciu gatunków ptaków: bociana białego (fot. 1), jaskółki dymówki (fot. 2), jerzyka (fot. 3), kukułki (fot. 4) oraz żołny (fot. 5).

jerzyk zwyczajny fot. pau.artigas - Falciot Snowmanradio CC BY-SA 2.0 Wikimedia Commons
3, jerzyk zwyczajny, fot. pau.artigas / CC BY-SA 2.0 / Wikimedia Commons

Spring Alive to organizowany w 55 krajach Europy, Afryki i Azji Środkowej projekt edukacyjny BirdLife International. Skierowany jest głównie do dzieci i młodzieży, ale biorą w nim udział wszystkie osoby zafascynowane fenomenem ptasich migracji.
Hasło tegorocznej akcji Spring Alive brzmi: "Jaskółki z mojego sąsiedztwa".

kukułka fot. Ron Knight CC BY 2.0 Wikimedia Commons
4, kukułka, fot. Ron Knight / Cuculus canorus / CC BY 2.0 / Wikimedia Commons

Jedna z nich, dymówka, jest pospolitym ptakiem naszych wsi. W naszym krajobrazie na razie nic jej nie zagraża, jednak w innych krajach Europy jej sytuacja jest dużo mniej stabilna. Od 1990 roku populacja dymówki zmalała w Europie o 30 proc. - przypomina OTOP. Zachęca też dzieci i wszystkich zainteresowanych ptakami do bliższego poznania jaskółek, które występują w Polsce: dymówki, oknówki i brzegówki.

żołna pospolita fot. Lubos Houska - publicdomainpictures.net
5, żołna pospolita, fot. Lubos Houska - publicdomainpictures.net

Jak to zrobić?

Ornitologowie sugerują, by wsłuchać w głos dymówki i nauczyć się ją rozpoznawać jeszcze przed jej powrotem (głosu można posłuchać np. tutaj: http://www.springalive.net/pl-pl/springalive/swallow), czy poznać różnice między najczęściej spotykanymi gatunkami jaskółek: dymówką i oknówką.

Można też obserwować, ile gniazd w tym sezonie mają dymówki w naszym sąsiedztwie. Notować (oczywiście nie przeszkadzając ptakom) daty przylotu i założenia gniazda, złożenia jaj, wylęgu młodych i opuszczenia gniazda przez pisklęta. Zapiski można porównywać w kolejnych latach.

Dymówki do budowy gniazda potrzebują błota. W suche, bezdeszczowe lata oraz tam, gdzie brak błotnistych dróg i przydrożnych kałuż, znalezienie tego budulca może być trudnym zadaniem. Można samemu zbudować gniazdo dla jaskółki. Jak to zrobić, pokazuje instrukcja na stronie: http://www.springalive.net/bindata/documents/DOC524bd5bd54b75ada4b0d8c30ce131d6e.pdf

Warto też przeciwdziałać niszczeniu gniazd jaskółek. Jeśli mieszkańcom przeszkadzają ptasie odchody, pod gniazdem należy zainstalować specjalną deseczkę, która zabezpieczy miejsce wokół gniazda przez zanieczyszczeniem.

2016-03-21
Źródło: PAP - Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl, zdjęcie tytułowe: GLady - Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu