Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Wiosenna obserwacja ptaków

Do obserwacji wiosennych gatunków ptaków w Polsce: bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka, kukułki oraz żołny - w ramach międzynarodowej kampanii Spring Alive, zachęca Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). W tym roku akcji "patronują" jaskółki.

Obserwuj ptaki na wiosnę!

W niedzielę 20 marca rozpoczęła się wiosna astronomiczna. Trwa wiosenna wędrówka jaskółek, bocianów i tysięcy innych ptaków, które wracają ze swych zimowisk w Afryce oraz zachodniej i południowej Europie. Trwają przeloty gęsi, obserwujemy żurawie i czajki, śpiewają pierwiosnki, w lasach gruchają siniaki, a dzięcioły kują już nowe dziuple.

bocian biały fot. Holger Kraft - Pixabay
1, bocian biały, fot. Holger Kraft - Pixabay

Wraz z pierwszym dniem wiosny Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które jest międzynarodowym koordynatorem Spring Alive, inauguruje polską edycję tej międzynarodowej kampanii - poinformowała rzeczniczka OTOP, które jest polskim przedstawicielem w międzynarodowej sieci organizacji ochrony ptaków BirdLife International.

jaskółka dymówka fot. Hans Schwarzkopf - Pixabay
2, jaskółka dymówka, fot. Hans Schwarzkopf - Pixabay

W ramach akcji internauci mogą notować na platformie www.springalive.net pierwsze obserwacje pięciu gatunków ptaków: bociana białego (fot. 1), jaskółki dymówki (fot. 2), jerzyka (fot. 3), kukułki (fot. 4) oraz żołny (fot. 5).

jerzyk zwyczajny fot. pau.artigas - Falciot Snowmanradio CC BY-SA 2.0 Wikimedia Commons
3, jerzyk zwyczajny, fot. pau.artigas / CC BY-SA 2.0 / Wikimedia Commons

Spring Alive to organizowany w 55 krajach Europy, Afryki i Azji Środkowej projekt edukacyjny BirdLife International. Skierowany jest głównie do dzieci i młodzieży, ale biorą w nim udział wszystkie osoby zafascynowane fenomenem ptasich migracji.
Hasło tegorocznej akcji Spring Alive brzmi: "Jaskółki z mojego sąsiedztwa".

kukułka fot. Ron Knight CC BY 2.0 Wikimedia Commons
4, kukułka, fot. Ron Knight / Cuculus canorus / CC BY 2.0 / Wikimedia Commons

Jedna z nich, dymówka, jest pospolitym ptakiem naszych wsi. W naszym krajobrazie na razie nic jej nie zagraża, jednak w innych krajach Europy jej sytuacja jest dużo mniej stabilna. Od 1990 roku populacja dymówki zmalała w Europie o 30 proc. - przypomina OTOP. Zachęca też dzieci i wszystkich zainteresowanych ptakami do bliższego poznania jaskółek, które występują w Polsce: dymówki, oknówki i brzegówki.

żołna pospolita fot. Lubos Houska - publicdomainpictures.net
5, żołna pospolita, fot. Lubos Houska - publicdomainpictures.net

Jak to zrobić?

Ornitologowie sugerują, by wsłuchać w głos dymówki i nauczyć się ją rozpoznawać jeszcze przed jej powrotem (głosu można posłuchać np. tutaj: http://www.springalive.net/pl-pl/springalive/swallow), czy poznać różnice między najczęściej spotykanymi gatunkami jaskółek: dymówką i oknówką.

Można też obserwować, ile gniazd w tym sezonie mają dymówki w naszym sąsiedztwie. Notować (oczywiście nie przeszkadzając ptakom) daty przylotu i założenia gniazda, złożenia jaj, wylęgu młodych i opuszczenia gniazda przez pisklęta. Zapiski można porównywać w kolejnych latach.

Dymówki do budowy gniazda potrzebują błota. W suche, bezdeszczowe lata oraz tam, gdzie brak błotnistych dróg i przydrożnych kałuż, znalezienie tego budulca może być trudnym zadaniem. Można samemu zbudować gniazdo dla jaskółki. Jak to zrobić, pokazuje instrukcja na stronie: http://www.springalive.net/bindata/documents/DOC524bd5bd54b75ada4b0d8c30ce131d6e.pdf

Warto też przeciwdziałać niszczeniu gniazd jaskółek. Jeśli mieszkańcom przeszkadzają ptasie odchody, pod gniazdem należy zainstalować specjalną deseczkę, która zabezpieczy miejsce wokół gniazda przez zanieczyszczeniem.

2016-03-21
Źródło: PAP - Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl, zdjęcie tytułowe: GLady - Pixabay


Warto przeczytać

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 5, Sentencja nr:7
Tydzień 5, Sentencja nr:7
Rośliny rosnące w doniczkach, pozostawione na zimę na balkonie lub tarasie, wymagają szczególnej uwagi. Gdy przyjdzie ocieplenie, należy je dobrze podlewać, w innym przypadku grozi im susza fizjologiczna.
Tydzień 5, Sentencja nr:6
Tydzień 5, Sentencja nr:6
Jak zimową porą wprowadzić wiosnę do naszego mieszkania? Wystarczy ustawić w pokoju pięknie pachnący hiacynt, który pobudzi swoim zapachem nasze zmysły
Tydzień 5, Sentencja nr:5
Tydzień 5, Sentencja nr:5
Warto sprawdzić, czy osłony chroniące rośliny przed mrozem nie są uszkodzone i właściwie spełniają swą funkcję.
Tydzień 5, Sentencja nr:3
Tydzień 5, Sentencja nr:3
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Przenieśmy je w jak najjaśniejsze miejsce. Sprawdźmy też, które rośliny potrzebują zraszania w zimie.
Tydzień 5, Sentencja nr:1
Tydzień 5, Sentencja nr:1
W dalszym ciągu pamiętajmy o konieczności otrząsania śniegu z krzewów iglastych, zwłaszcza tych o pokroju kolumnowym. Zapobiegnie to wyłamywaniu gałęzi i deformacji roślin.
Twoja strona ogrodu