Obserwuj ptaki na wiosnę!
W niedzielę 20 marca rozpoczęła się wiosna astronomiczna. Trwa wiosenna wędrówka jaskółek, bocianów i tysięcy innych ptaków, które wracają ze swych zimowisk w Afryce oraz zachodniej i południowej Europie. Trwają przeloty gęsi, obserwujemy żurawie i czajki, śpiewają pierwiosnki, w lasach gruchają siniaki, a dzięcioły kują już nowe dziuple.
1, bocian biały, fot. Holger Kraft - Pixabay |
Wraz z pierwszym dniem wiosny Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które jest międzynarodowym koordynatorem Spring Alive, inauguruje polską edycję tej międzynarodowej kampanii - poinformowała rzeczniczka OTOP, które jest polskim przedstawicielem w międzynarodowej sieci organizacji ochrony ptaków BirdLife International.
2, jaskółka dymówka, fot. Hans Schwarzkopf - Pixabay |
W ramach akcji internauci mogą notować na platformie www.springalive.net pierwsze obserwacje pięciu gatunków ptaków: bociana białego (fot. 1), jaskółki dymówki (fot. 2), jerzyka (fot. 3), kukułki (fot. 4) oraz żołny (fot. 5).
3, jerzyk zwyczajny, fot. pau.artigas / CC BY-SA 2.0 / Wikimedia Commons |
Spring Alive to organizowany w 55 krajach Europy, Afryki i Azji Środkowej projekt edukacyjny BirdLife International. Skierowany jest głównie do dzieci i młodzieży, ale biorą w nim udział wszystkie osoby zafascynowane fenomenem ptasich migracji.
Hasło tegorocznej akcji Spring Alive brzmi: "Jaskółki z mojego sąsiedztwa".
4, kukułka, fot. Ron Knight / Cuculus canorus / CC BY 2.0 / Wikimedia Commons |
Jedna z nich, dymówka, jest pospolitym ptakiem naszych wsi. W naszym krajobrazie na razie nic jej nie zagraża, jednak w innych krajach Europy jej sytuacja jest dużo mniej stabilna. Od 1990 roku populacja dymówki zmalała w Europie o 30 proc. - przypomina OTOP. Zachęca też dzieci i wszystkich zainteresowanych ptakami do bliższego poznania jaskółek, które występują w Polsce: dymówki, oknówki i brzegówki.
5, żołna pospolita, fot. Lubos Houska - publicdomainpictures.net |
Jak to zrobić?
Ornitologowie sugerują, by wsłuchać w głos dymówki i nauczyć się ją rozpoznawać jeszcze przed jej powrotem, czy poznać różnice między najczęściej spotykanymi gatunkami jaskółek: dymówką i oknówką.
Można też obserwować, ile gniazd w tym sezonie mają dymówki w naszym sąsiedztwie. Notować (oczywiście nie przeszkadzając ptakom) daty przylotu i założenia gniazda, złożenia jaj, wylęgu młodych i opuszczenia gniazda przez pisklęta. Zapiski można porównywać w kolejnych latach.
Dymówki do budowy gniazda potrzebują błota. W suche, bezdeszczowe lata oraz tam, gdzie brak błotnistych dróg i przydrożnych kałuż, znalezienie tego budulca może być trudnym zadaniem. Można samemu zbudować gniazdo dla jaskółki.
Warto też przeciwdziałać niszczeniu gniazd jaskółek. Jeśli mieszkańcom przeszkadzają ptasie odchody, pod gniazdem należy zainstalować specjalną deseczkę, która zabezpieczy miejsce wokół gniazda przez zanieczyszczeniem.
2016-03-21
Źródło: PAP - Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl, zdjęcie tytułowe: GLady - Pixabay