Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
Do góry

Honda: Wiosenne cięcie drzew - porady i narzędzia

Na początku wiosny warto przyjrzeć się drzewkom owocowym i odpowiednio prześwietlić ich koronę, by wszystkie gałęzie i pąki miały pełny dostęp do słonecznego światła. Taki zabieg odrodzi drzewko i zapewni nam bardziej obfite plony owocowe.

Po co i kiedy przycinać drzewa?

Drzewa z zadbanymi koronami nadają otoczeniu domu radosny wygląd i tworzą piękny pejzaż zachęcający do delektowania się pięknem przyrody. Warto pamiętać o tym, że drzewom należy pomagać w zachowaniu stabilnej formy i zdrowej kondycji, np. kształtując i prześwietlając koronę. Usuwanie suchych i chorych gałęzi oraz gałązek wyrastających pod kątem ostrym w stosunku do pnia, zapewnia także bezpieczeństwo strefy wokół drzewa podczas burz i wichur.

Formowanie koron drzew, np. w kształt kuli, sześcianu czy stożka, podnosi walory estetyczne ogrodu i nadaje mu indywidualny charakter. Gatunki iglaste należy formować na początku wiosny. Drzewa liściaste można formować przez cały rok, a najlepiej w najchłodniejszych miesiącach (listopad-marzec). Odmiany „płaczące”, jak brzoza, klon i orzech, w których soki zaczynają intensywnie krążyć już od pierwszych cieplejszych temperatur przycinamy przed rozpoczęciem okresu wegetacji lub dopiero podczas pełni lata (czerwiec – wrzesień). Wiosną z reguły usuwamy gałązki stare, chore i uschnięte.

Zasady wiosennego cięcia

 • przede wszystkim dobrze jest poznać potrzeby drzew, by wiedzieć jakie gatunki można przycinać, na jakim etapie ich rozwoju i o jakiej porze roku. Obserwujmy jak dane drzewko się rozrasta, co ułatwi nam ocenę intensywności przycinania i zachowanie naturalnego kształtu rośliny,
 • warto też wiedzieć w jakim celu je przycinamy: pielęgnacyjnym, formującym, prześwietlającym, korygującym, odmładzającym, czy też stosujemy po prostu cięcie techniczne,
 • w przypadku cięcia formującego, którego celem jest kształtowanie korony, wyprowadzanie jej wzwyż, należy zadbać o zachowanie dominacji pnia głównego i równomierny układ gałęzi. Dzięki temu zapewniamy roślinie trwałość i wytrzymałość na rozłamanie. Cięcia formujące najlepiej jest wykonywać w przypadku młodych drzew – w pierwszych latach ich rozwoju,
 • jeśli zamierzamy prześwietlić drzewo, musimy zachować umiar i nie powinniśmy jednorazowo usuwać więcej niż 15% korony,
 • cięcia techniczne natomiast, stosowane wówczas, gdy gałęzie zasłaniają okna, drzwi lub stwarzają niebezpieczeństwo zetknięcia się z przewodami pod napięciem, itd. ,można wykonywać o każdej porze roku,
 • cięcie powinno być prostopadłe do gałęzi, proste i gładkie,
 • ponieważ jakość cięcia ma ogromne znaczenie dla kondycji drzewa, należy z nie mniejszą uwagą przyjrzeć się narzędziom pracy – czyli sprawdzić czystość i przede wszystkim ich ostrość. Stosowanie nawet lekko przytępionych ostrzy rani drzewa i poszerza powierzchnie wrażliwe na wnikanie czynników chorobotwórczych.
Honda Versatool_podkrzesywarka
podkrzesywarka SSPP E
Honda Versatool_UMC 435
narzędzie wielofunkcyjne
Honda Versatool UMC 435

Narzędzia do cięcia firmy Honda

Wygodnym i poręcznym instrumentem do przycinania gałęzi jest podkrzesywarka SSPP E wchodząca w skład narzędzia wielofunkcyjnego Honda Versatool. Podkrzesywarka ta, z ostrzem o długości 28 cm, służy do ucinania gałęzi o średnicy do 15 cm.

Zasięg pracy może być dodatkowo poszerzany za pomocą przedłużek – długiej i krótkiej (100 lub 50 cm). Operator, stojąc stabilnie na ziemi, w bezpieczny sposób może dosięgnąć gałęzi w wyższych strefach drzew. Dzięki odpowiedniemu wyważeniu jest łatwa w obsłudze i wygodna w użyciu, co umożliwia wykonywanie cięć na znacznej wysokości.

Rebak GTS 1300
Rębak GTS 1300

Co zrobić z ściętymi gałęziami?

Konsekwencją przycinania koron drzew są pozostałości w postaci gałęzi. W przypadku większego ich stosu powstaje pytanie co z nimi zrobić – pytanie ważne zwłaszcza w kontekście przepisów prawnych dotyczących palenia ognisk i warto sprawdzić jakie regulacje obowiązują na terenie danej gminy - niektóre władze gminne wprowadziły na swoim obszarze całkowity zakaz palenia ognisk.

Praktycznym sposobem uprzątnięcia stosu gałęzi jest rębak – maszyna przeznaczona do  rozdrobnienia gałęzi i przekształcenia ich w zrębek, które następnie można zagospodarować na kilka sposobów, np.: do ściółkowania rabat kwiatowych i podłoża pod krzewami czy drzewami, do zasilenia kompostownika a także jako opał w kominku.

 

Źródło: Honda

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020
Zamów z darmową dostawą do domu!