Logo
Logo
Do góry

Honda: Wiosenne cięcie drzew - porady i narzędzia

Na początku wiosny warto przyjrzeć się drzewkom owocowym i odpowiednio prześwietlić ich koronę, by wszystkie gałęzie i pąki miały pełny dostęp do słonecznego światła. Taki zabieg odrodzi drzewko i zapewni nam bardziej obfite plony owocowe.

Po co i kiedy przycinać drzewa?

Drzewa z zadbanymi koronami nadają otoczeniu domu radosny wygląd i tworzą piękny pejzaż zachęcający do delektowania się pięknem przyrody. Warto pamiętać o tym, że drzewom należy pomagać w zachowaniu stabilnej formy i zdrowej kondycji, np. kształtując i prześwietlając koronę. Usuwanie suchych i chorych gałęzi oraz gałązek wyrastających pod kątem ostrym w stosunku do pnia, zapewnia także bezpieczeństwo strefy wokół drzewa podczas burz i wichur.

Formowanie koron drzew, np. w kształt kuli, sześcianu czy stożka, podnosi walory estetyczne ogrodu i nadaje mu indywidualny charakter. Gatunki iglaste należy formować na początku wiosny. Drzewa liściaste można formować przez cały rok, a najlepiej w najchłodniejszych miesiącach (listopad-marzec). Odmiany „płaczące”, jak brzoza, klon i orzech, w których soki zaczynają intensywnie krążyć już od pierwszych cieplejszych temperatur przycinamy przed rozpoczęciem okresu wegetacji lub dopiero podczas pełni lata (czerwiec – wrzesień). Wiosną z reguły usuwamy gałązki stare, chore i uschnięte.

Zasady wiosennego cięcia

  • przede wszystkim dobrze jest poznać potrzeby drzew, by wiedzieć jakie gatunki można przycinać, na jakim etapie ich rozwoju i o jakiej porze roku. Obserwujmy jak dane drzewko się rozrasta, co ułatwi nam ocenę intensywności przycinania i zachowanie naturalnego kształtu rośliny,
  • warto też wiedzieć w jakim celu je przycinamy: pielęgnacyjnym, formującym, prześwietlającym, korygującym, odmładzającym, czy też stosujemy po prostu cięcie techniczne,
  • w przypadku cięcia formującego, którego celem jest kształtowanie korony, wyprowadzanie jej wzwyż, należy zadbać o zachowanie dominacji pnia głównego i równomierny układ gałęzi. Dzięki temu zapewniamy roślinie trwałość i wytrzymałość na rozłamanie. Cięcia formujące najlepiej jest wykonywać w przypadku młodych drzew – w pierwszych latach ich rozwoju,
  • jeśli zamierzamy prześwietlić drzewo, musimy zachować umiar i nie powinniśmy jednorazowo usuwać więcej niż 15% korony,
  • cięcia techniczne natomiast, stosowane wówczas, gdy gałęzie zasłaniają okna, drzwi lub stwarzają niebezpieczeństwo zetknięcia się z przewodami pod napięciem, itd. ,można wykonywać o każdej porze roku,
  • cięcie powinno być prostopadłe do gałęzi, proste i gładkie,
  • ponieważ jakość cięcia ma ogromne znaczenie dla kondycji drzewa, należy z nie mniejszą uwagą przyjrzeć się narzędziom pracy – czyli sprawdzić czystość i przede wszystkim ich ostrość. Stosowanie nawet lekko przytępionych ostrzy rani drzewa i poszerza powierzchnie wrażliwe na wnikanie czynników chorobotwórczych.
Honda Versatool_podkrzesywarka
podkrzesywarka SSPP E
Honda Versatool_UMC 435
narzędzie wielofunkcyjne
Honda Versatool UMC 435

Narzędzia do cięcia firmy Honda

Wygodnym i poręcznym instrumentem do przycinania gałęzi jest podkrzesywarka SSPP E wchodząca w skład narzędzia wielofunkcyjnego Honda Versatool. Podkrzesywarka ta, z ostrzem o długości 28 cm, służy do ucinania gałęzi o średnicy do 15 cm.

Zasięg pracy może być dodatkowo poszerzany za pomocą przedłużek – długiej i krótkiej (100 lub 50 cm). Operator, stojąc stabilnie na ziemi, w bezpieczny sposób może dosięgnąć gałęzi w wyższych strefach drzew. Dzięki odpowiedniemu wyważeniu jest łatwa w obsłudze i wygodna w użyciu, co umożliwia wykonywanie cięć na znacznej wysokości.

Rebak GTS 1300
Rębak GTS 1300

Co zrobić z ściętymi gałęziami?

Konsekwencją przycinania koron drzew są pozostałości w postaci gałęzi. W przypadku większego ich stosu powstaje pytanie co z nimi zrobić – pytanie ważne zwłaszcza w kontekście przepisów prawnych dotyczących palenia ognisk i warto sprawdzić jakie regulacje obowiązują na terenie danej gminy - niektóre władze gminne wprowadziły na swoim obszarze całkowity zakaz palenia ognisk.

Praktycznym sposobem uprzątnięcia stosu gałęzi jest rębak – maszyna przeznaczona do  rozdrobnienia gałęzi i przekształcenia ich w zrębek, które następnie można zagospodarować na kilka sposobów, np.: do ściółkowania rabat kwiatowych i podłoża pod krzewami czy drzewami, do zasilenia kompostownika a także jako opał w kominku.

 

Źródło: Honda

Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (1)
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu