Logo
Logo
Do góry

Agito.pl: Wiosenne porządki w ogrodzie w 5 krokach

Marzec to najbardziej pracowity miesiąc w kalendarzu ogrodnika. Jeśli latem chcemy cieszyć oko widokiem rzędów kolorowych rabatek, gęstego trawnika i kwitnących krzewów, konieczne jest gruntowne uprzątnięcie ogrodu po zimie. Czasu nie ma dużo, a prac jest całkiem sporo. Agito.pl podpowiada jak skutecznie zadbać o glebę i trawniki, drzewa, krzewy oraz kwiaty, czyli jak z sukcesem rozpocząć nowy sezon w ogrodzie.

1. Przygotujmy narzędzia

Porządkowanie ogrodu warto rozpocząć od sprawdzenia stanu naszych narzędzi ogrodowych. Łopata, sekator, grabie to podstawowy sprzęt wykorzystywany w ogrodzie. Niezwykle ważna jest ich czystość dlatego przed użyciem należy je zdezynfekować i naostrzyć. Jeśli posiadamy stare, mocno zużyte już narzędzia, warto zakupić nowe, ponieważ wygodne rączki i uchwyty oraz ostrza w niezmienionym kształcie zdecydowanie usprawnią nam porządkowanie ogrodu.

2. Sprzątanie ścieżek, tarasu i podjazdu

Od czego zacząć? Porządki w ogrodzie rozpocznijmy od zagrabienia liści, gałęzi i obumarłych resztek roślin, które nierzadko są siedliskiem grzybów i bakterii. Co więcej, po zimie, na kamiennych, ceglanych lub betonowych elementach dekoracyjnych, chodnikach i tarasie, zbiera się zielony narost mchów bądź porostów, które szpecą ogród.

Silne zabrudzenia można usunąć za pomocą myjki ciśnieniowej, która w prosty sposób pozwoli dokładnie oczyścić większość powierzchni i pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Dodatkowo, użycie myjki generuje oszczędności - wymaga mniejszego zużycia wody, w porównaniu z myciem tradycyjnym wężem ogrodowym. Silny strumień wody pod wysokim ciśnieniem poradzi sobie z najbardziej opornym brudem.

3. Zadbajmy o drzewa i krzewy

Kolejnym krokiem, który należy podjąć przygotowując ogród na nadejście wiosny, jest zadbanie o drzewa i krzewy. W tym celu, najpierw powinniśmy podciąć gałązki - zabieg przycinania wzmacnia roślinę, chroni przed rozprzestrzenianiem się chorób oraz pozwala usunąć uschnięte lub połamane gałęzie. Dzięki temu młode pędy i pączki będą się lepiej rozwijać.

Czynności ta wymaga niemałej precyzji, należy zwrócić uwagę na to, aby cięcie było równe i nie miażdżyło gałęzi. Z pomocą przyjdzie dobrze naostrzony, przeznaczony do tego celu sekator. Pamiętajmy o przycinaniu dwa razy w roku: jesienią - by przygotować rośliny do zimy oraz wczesną wiosną - by je uformować oraz stymulować wzrost.

4. Przygotujmy glebę

Kolejną, niezbędną czynnością jaką musimy wykonać w naszym ogrodzie na wiosnę jest przygotowanie gleby pod zasiewy. Skutecznym pomocnikiem okaże się glebogryzarka, która pomoże spulchnić, rozdrobnić i wykonać drenaż dla swobodnego przepływu wody przez kolejne warstwy ziemi.

Doskonale nadaje się do pozbycia się chwastów oraz mieszania nawozu z podłożem. Glebogryzarka jest niezbędna, kiedy posiadamy duży ogród lub działkę i nie mamy możliwości przekopania jej łopatą.

5. Zadbajmy o trawnik

Najpierw z trawnika usuwamy zalegające liście i wszelkie nieczystości. Później przychodzi czas na wertykulację. Zabieg ten wymaga użycia specjalnego narzędzia – wertykulatora i polega na pionowym nacinaniu powierzchni trawnika. Pozwala to na skuteczne usunięcie obumarłych części roślin, które utrudniają przedostanie się do gleby składników odżywczych, wody i powietrza. Poddana wertykulacji trawa uzyska większą odporność na choroby grzybiczne, powstawanie mchu i chwastów.

Aby zabieg był jak najbardziej efektywny, warto przed nim skosić trawę najniżej jak to tylko możliwe. Pozwoli to ostrzom wertykulatora na dokładniejsze oczyszczenie trawnika. Mimo, że po wertykulacji będzie wyglądał na nieco zdewastowany, pamiętajmy, że zabieg ten pozostawi go oczyszczonym, a odpowiednio dobrany nawóz sprawi, że trawa rozrośnie się i będzie cieszyć nasze oczy przez cały rok.

2014-03-06
Źródło: Agito.pl

Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu