Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Agito.pl: Wiosenne porządki w ogrodzie w 5 krokach

Marzec to najbardziej pracowity miesiąc w kalendarzu ogrodnika. Jeśli latem chcemy cieszyć oko widokiem rzędów kolorowych rabatek, gęstego trawnika i kwitnących krzewów, konieczne jest gruntowne uprzątnięcie ogrodu po zimie. Czasu nie ma dużo, a prac jest całkiem sporo. Agito.pl podpowiada jak skutecznie zadbać o glebę i trawniki, drzewa, krzewy oraz kwiaty, czyli jak z sukcesem rozpocząć nowy sezon w ogrodzie.

1. Przygotujmy narzędzia

Porządkowanie ogrodu warto rozpocząć od sprawdzenia stanu naszych narzędzi ogrodowych. Łopata, sekator, grabie to podstawowy sprzęt wykorzystywany w ogrodzie. Niezwykle ważna jest ich czystość dlatego przed użyciem należy je zdezynfekować i naostrzyć. Jeśli posiadamy stare, mocno zużyte już narzędzia, warto zakupić nowe, ponieważ wygodne rączki i uchwyty oraz ostrza w niezmienionym kształcie zdecydowanie usprawnią nam porządkowanie ogrodu.

2. Sprzątanie ścieżek, tarasu i podjazdu

Od czego zacząć? Porządki w ogrodzie rozpocznijmy od zagrabienia liści, gałęzi i obumarłych resztek roślin, które nierzadko są siedliskiem grzybów i bakterii. Co więcej, po zimie, na kamiennych, ceglanych lub betonowych elementach dekoracyjnych, chodnikach i tarasie, zbiera się zielony narost mchów bądź porostów, które szpecą ogród.

Silne zabrudzenia można usunąć za pomocą myjki ciśnieniowej, która w prosty sposób pozwoli dokładnie oczyścić większość powierzchni i pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Dodatkowo, użycie myjki generuje oszczędności - wymaga mniejszego zużycia wody, w porównaniu z myciem tradycyjnym wężem ogrodowym. Silny strumień wody pod wysokim ciśnieniem poradzi sobie z najbardziej opornym brudem.

3. Zadbajmy o drzewa i krzewy

Kolejnym krokiem, który należy podjąć przygotowując ogród na nadejście wiosny, jest zadbanie o drzewa i krzewy. W tym celu, najpierw powinniśmy podciąć gałązki - zabieg przycinania wzmacnia roślinę, chroni przed rozprzestrzenianiem się chorób oraz pozwala usunąć uschnięte lub połamane gałęzie. Dzięki temu młode pędy i pączki będą się lepiej rozwijać.


Czynności ta wymaga niemałej precyzji, należy zwrócić uwagę na to, aby cięcie było równe i nie miażdżyło gałęzi. Z pomocą przyjdzie dobrze naostrzony, przeznaczony do tego celu sekator. Pamiętajmy o przycinaniu dwa razy w roku: jesienią - by przygotować rośliny do zimy oraz wczesną wiosną - by je uformować oraz stymulować wzrost.

4. Przygotujmy glebę

Kolejną, niezbędną czynnością jaką musimy wykonać w naszym ogrodzie na wiosnę jest przygotowanie gleby pod zasiewy. Skutecznym pomocnikiem okaże się glebogryzarka, która pomoże spulchnić, rozdrobnić i wykonać drenaż dla swobodnego przepływu wody przez kolejne warstwy ziemi.

Doskonale nadaje się do pozbycia się chwastów oraz mieszania nawozu z podłożem. Glebogryzarka jest niezbędna, kiedy posiadamy duży ogród lub działkę i nie mamy możliwości przekopania jej łopatą.

5. Zadbajmy o trawnik

Najpierw z trawnika usuwamy zalegające liście i wszelkie nieczystości. Później przychodzi czas na wertykulację. Zabieg ten wymaga użycia specjalnego narzędzia – wertykulatora i polega na pionowym nacinaniu powierzchni trawnika. Pozwala to na skuteczne usunięcie obumarłych części roślin, które utrudniają przedostanie się do gleby składników odżywczych, wody i powietrza. Poddana wertykulacji trawa uzyska większą odporność na choroby grzybiczne, powstawanie mchu i chwastów.

Aby zabieg był jak najbardziej efektywny, warto przed nim skosić trawę najniżej jak to tylko możliwe. Pozwoli to ostrzom wertykulatora na dokładniejsze oczyszczenie trawnika. Mimo, że po wertykulacji będzie wyglądał na nieco zdewastowany, pamiętajmy, że zabieg ten pozostawi go oczyszczonym, a odpowiednio dobrany nawóz sprawi, że trawa rozrośnie się i będzie cieszyć nasze oczy przez cały rok.


2014-03-06
Źródło: Agito.pl


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Twoja strona ogrodu