Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Pszczoła to wyjątek - rusza IV edycja Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Połowa pszczół dziko żyjących w Polsce jest zagrożona wyginięciem. Aby odbudować ich populację, potrzeba około 10 lat globalnych działań - te alarmujące dane towarzyszą kolejnej już edycji proekologicznego programu Kujawskiego.

Im lepiej poznajemy te wyjątkowe owady i ich obyczaje - tym lepiej możemy rozumieć ich znaczenie dla ekosystemu i starać się stworzyć im jak najlepsze warunki do życia. Zwrócenie uwagi na istotną rolę pszczół dla całego środowiska, zmiana postaw społeczeństwa oraz promowanie proekologicznych zachowań to główne cele kolejnej odsłony organizowanego przez Zakłady Tłuszczowe "Kruszwica" S.A programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Partnerem nadchodzącej edycji jest Fundacja Nasza Ziemia.

Pszczoła to wyjątek - rusza IV edycja Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Dlaczego wszystkie pszczołowate są wyjątkowe?

Pszczoły, tak ważne dla ekosystemu, są niezwykłe nie tylko ze względu na swoją rolę, ale także z powodu swoich zachowań w środowisku naturalnym. Wbrew powszechnie panującej opinii, nie wszystkie pszczołowate to gatunki społeczne, które żyją gromadnie w ulach lub gniazdach. Część gatunków prowadzi życie "przedspołeczne", np. w  koloniach. Zdecydowana większość to samotnicy. Jednak bez względu na to, jaką formę organizacji pracy i życia wybierają różne pszczołowate, ich rola w przyrodzie jest tak samo ważna - zapylają rośliny - zaznacza Anna Krzysztofiak z Wigierskiego Parku Narodowego.

Aby przypomnieć, jak wyjątkowe są pszczoły, organizatorzy akcji "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" zwracają uwagę na fascynujący i różnorodny świat pszczołowatych oraz na ochronę środowiska naturalnego, a w szczególności środowiska przyjaznego pszczołowatym.

Program skupia się na kształtowaniu proekologicznych postaw nie tylko wśród najmłodszych, ale także całego społeczeństwa. Najcenniejsze w tegorocznej odsłonie programu jest połączenie komplementarnych elementów zachęcających do indywidualnego zaangażowania się w ochronę pszczołowatych - edukacyjnego, praktycznego i społecznego.

Wiosenne Akademie Przyjaciół Pszczół w placówkach edukacyjnych


W marcu br. ruszą Akademie Przyjaciół Pszczół - program dla dzieci w wieku 6-13 lat, do którego mogą przyłączyć się szkoły podstawowe, świetlice i domy kultury z całej Polski. Głównym celem akcji jest nauka przez zabawę i ukazanie najmłodszym wyjątkowej roli pszczół w przyrodzie.

W tym roku, w ramach Akademii każda zaangażowana placówka edukacyjna, po zalogowaniu się na stronie programu (www.pomagamypszczolom.pl), będzie miała możliwość skorzystania z bezpłatnego pakietu kreatywnych zajęć i aktywności, poruszających tematykę przyrodniczą. Przygotowane przez ekspertów programu (dr Annę i dr. Lecha Krzysztofiaków z Wigierskiego Parku Narodowego) materiały są opracowane w oparciu o obwiązującą podstawę programową z lekcji przyrody. Dodatkowo, placówki będą miały możliwość wzięcia udziału w konkursie i wygrać atrakcyjne nagrody - sprzęt do wyposażenia pracowni przyrodniczej oraz zestawy leksykonów przyrodniczych.

KONKURS dla placówek edukacyjnych. Pozyskaj nawet 8 000 zł dofinansowania!

Nowością tegorocznej edycji "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" są działania prowadzone w ramach filaru edukacyjnego, praktycznego. Wraz z partnerem strategicznym - Fundacją Nasza Ziemia - organizowany jest Program Grantowy.

Konkurs skierowany jest do placówek edukacyjnych i ma na celu kształtowanie świadomości ekologicznej oraz poszerzanie wiedzy na temat pszczołowatych i ekosystemów, w jakich występują. Zadaniem konkursowym jest opracowanie ciekawego pomysłu na koncepcję edukacji ekologicznej i konkretnych działań na rzecz przyrody, a zwłaszcza pszczołowatych. Uczestnicy Programu Grantowego mają szansę na zdobycie dofinansowania swoich projektów o wartości nawet 8 000 zł. Konkurs ruszył w styczniu i będzie trwał do 28 lutego. Wypełnione wnioski można wysyłać drogą pocztową na adres Fundacji Nasza Ziemia, a potrzebne dokumenty znajdują się na stronie akcji: www.pomagamypszczolom.pl/konkurs-grantowy.

W tym roku organizatorzy akcji zdecydowali się położyć większy niż dotychczas nacisk na działania, mające przede wszystkim pomóc stworzyć otoczenie sprzyjające zagrożonym wyginięciem owadom. Tegoroczna edycja programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" odbędzie się pod hasłem "Pszczoła to wyjątek", nie tylko ortograficzny. Angażując się w akcję, chcemy zwrócić uwagę na niezastąpioną rolę pszczołowatych w życiu każdego człowieka. Podczas nadchodzącej edycji liczymy także na  bliską współpracę z ogrodami botanicznymi i parkami krajobrazowymi z całej Polski, by wspólnie świętować dzień 8 sierpnia.


Mamy nadzieję, że organizowany tego dnia drugi ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół na stałe wpisze się do kalendarza ważnych wydarzeń związanych z ochroną środowiska - mówi Agnieszka Jastrzębska z firmy ZT "Kruszwica" S.A, do której należy marka Kujawski.

Wszystkie informacje o programie są dostępne na stronie www.pomagamypszczolom.pl  oraz na fanpage’u akcji na Facebooku (www.facebook.com/ZKujawskimPomagamyPszczołom).

źródło i fot. Akademia Przyjaciół Pszczół


Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
Twoja strona ogrodu