Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Pszczoła to wyjątek - rusza IV edycja Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Połowa pszczół dziko żyjących w Polsce jest zagrożona wyginięciem. Aby odbudować ich populację, potrzeba około 10 lat globalnych działań - te alarmujące dane towarzyszą kolejnej już edycji proekologicznego programu Kujawskiego.

Im lepiej poznajemy te wyjątkowe owady i ich obyczaje - tym lepiej możemy rozumieć ich znaczenie dla ekosystemu i starać się stworzyć im jak najlepsze warunki do życia. Zwrócenie uwagi na istotną rolę pszczół dla całego środowiska, zmiana postaw społeczeństwa oraz promowanie proekologicznych zachowań to główne cele kolejnej odsłony organizowanego przez Zakłady Tłuszczowe "Kruszwica" S.A programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Partnerem nadchodzącej edycji jest Fundacja Nasza Ziemia.

Pszczoła to wyjątek - rusza IV edycja Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Dlaczego wszystkie pszczołowate są wyjątkowe?

Pszczoły, tak ważne dla ekosystemu, są niezwykłe nie tylko ze względu na swoją rolę, ale także z powodu swoich zachowań w środowisku naturalnym. Wbrew powszechnie panującej opinii, nie wszystkie pszczołowate to gatunki społeczne, które żyją gromadnie w ulach lub gniazdach. Część gatunków prowadzi życie "przedspołeczne", np. w  koloniach. Zdecydowana większość to samotnicy. Jednak bez względu na to, jaką formę organizacji pracy i życia wybierają różne pszczołowate, ich rola w przyrodzie jest tak samo ważna - zapylają rośliny - zaznacza Anna Krzysztofiak z Wigierskiego Parku Narodowego.

Aby przypomnieć, jak wyjątkowe są pszczoły, organizatorzy akcji "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" zwracają uwagę na fascynujący i różnorodny świat pszczołowatych oraz na ochronę środowiska naturalnego, a w szczególności środowiska przyjaznego pszczołowatym.

Program skupia się na kształtowaniu proekologicznych postaw nie tylko wśród najmłodszych, ale także całego społeczeństwa. Najcenniejsze w tegorocznej odsłonie programu jest połączenie komplementarnych elementów zachęcających do indywidualnego zaangażowania się w ochronę pszczołowatych - edukacyjnego, praktycznego i społecznego.

Wiosenne Akademie Przyjaciół Pszczół w placówkach edukacyjnych

W marcu br. ruszą Akademie Przyjaciół Pszczół - program dla dzieci w wieku 6-13 lat, do którego mogą przyłączyć się szkoły podstawowe, świetlice i domy kultury z całej Polski. Głównym celem akcji jest nauka przez zabawę i ukazanie najmłodszym wyjątkowej roli pszczół w przyrodzie.

W tym roku, w ramach Akademii każda zaangażowana placówka edukacyjna, po zalogowaniu się na stronie programu (www.pomagamypszczolom.pl), będzie miała możliwość skorzystania z bezpłatnego pakietu kreatywnych zajęć i aktywności, poruszających tematykę przyrodniczą. Przygotowane przez ekspertów programu (dr Annę i dr. Lecha Krzysztofiaków z Wigierskiego Parku Narodowego) materiały są opracowane w oparciu o obwiązującą podstawę programową z lekcji przyrody. Dodatkowo, placówki będą miały możliwość wzięcia udziału w konkursie i wygrać atrakcyjne nagrody - sprzęt do wyposażenia pracowni przyrodniczej oraz zestawy leksykonów przyrodniczych.

KONKURS dla placówek edukacyjnych. Pozyskaj nawet 8 000 zł dofinansowania!

Nowością tegorocznej edycji "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" są działania prowadzone w ramach filaru edukacyjnego, praktycznego. Wraz z partnerem strategicznym - Fundacją Nasza Ziemia - organizowany jest Program Grantowy.

Konkurs skierowany jest do placówek edukacyjnych i ma na celu kształtowanie świadomości ekologicznej oraz poszerzanie wiedzy na temat pszczołowatych i ekosystemów, w jakich występują. Zadaniem konkursowym jest opracowanie ciekawego pomysłu na koncepcję edukacji ekologicznej i konkretnych działań na rzecz przyrody, a zwłaszcza pszczołowatych. Uczestnicy Programu Grantowego mają szansę na zdobycie dofinansowania swoich projektów o wartości nawet 8 000 zł. Konkurs ruszył w styczniu i będzie trwał do 28 lutego. Wypełnione wnioski można wysyłać drogą pocztową na adres Fundacji Nasza Ziemia, a potrzebne dokumenty znajdują się na stronie akcji: www.pomagamypszczolom.pl/konkurs-grantowy.

W tym roku organizatorzy akcji zdecydowali się położyć większy niż dotychczas nacisk na działania, mające przede wszystkim pomóc stworzyć otoczenie sprzyjające zagrożonym wyginięciem owadom. Tegoroczna edycja programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" odbędzie się pod hasłem "Pszczoła to wyjątek", nie tylko ortograficzny. Angażując się w akcję, chcemy zwrócić uwagę na niezastąpioną rolę pszczołowatych w życiu każdego człowieka. Podczas nadchodzącej edycji liczymy także na  bliską współpracę z ogrodami botanicznymi i parkami krajobrazowymi z całej Polski, by wspólnie świętować dzień 8 sierpnia.

Mamy nadzieję, że organizowany tego dnia drugi ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół na stałe wpisze się do kalendarza ważnych wydarzeń związanych z ochroną środowiska - mówi Agnieszka Jastrzębska z firmy ZT "Kruszwica" S.A, do której należy marka Kujawski.

Wszystkie informacje o programie są dostępne na stronie www.pomagamypszczolom.pl  oraz na fanpage’u akcji na Facebooku (www.facebook.com/ZKujawskimPomagamyPszczołom).

źródło i fot. Akademia Przyjaciół Pszczół

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!