Logo
Logo
146
Okazje

Zestaw sprawdzonych kwiatów dla pszczół

Niezależnie od tego, czy masz ogród czy balkon, możesz uprawiać kwitnące byliny, które będą pokarmem i cudownym schronieniem dla pszczół, trzmieli czy motyli. Jeśli wybierzesz odpowiednie kwiaty, będzie ci towarzyszyć nie tylko przyjemne dla ucha bzyczenie owadów, ale też wspaniały widok.

Poznaj zestaw 6 sprawdzonych gatunków, które będą magnesem dla owadów!

 

Wiele urokliwych bylin produkuje nektar i pyłek, które są pokarmem dla pszczół. Jeśli planujesz obsadzić rabatę lub pojemniki, najlepiej posadź różne gatunki roślin i to większymi kępkami, by efekt był jak najlepszy, a owady mogły delektować się w kwiatowej dżungli. Dobierz rośliny o podobnych wymaganiach w stosunku do podłoża i stanowiska. A jeśli nie masz zbyt dużo czasu na pielęgnację roślin, wybierz te, które znoszą okresową suszę.

Jakie kwiaty wabią pszczoły i inne owady?

Owady, między innymi pszczoły, kuszą zapachy i barwy kwiatów. Jednak wiele gatunków ma jeszcze dodatkowego asa w rękawie – plamy i paski, które wskazują owadom drogę do nektaru. Przyjrzyj się kiedyś bliżej kwiatom penstemonów (Penstemon) czy bodziszków (Geranium). Są one niczym miodowe drogowskazy pokazujące pszczołom, gdzie mają wylądować.

Spośród mnóstwa ciekawych gatunków, wybraliśmy zestaw 6 sprawdzonych roślin o fioletowych kwiatach, które są mało kłopotliwe w uprawie i z pewnością przypadną do gustu pożytecznym i pięknym owadom!

Zestaw sprawdzonych kwiatów dla pszczół - lawenda fot. iVerde

Fot. iVerde

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)

Ta wieloletnia krzewinka dorastająca do ok. 60 cm wysokości ma srebrzyste liście i kwitnie od czerwca do lipca. Większość odmian na kwiaty fioletowe, ale w sprzedaży znajdziemy też białe lawendy. Roślina najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Lubi suche, przepuszczalne podłoże o zasadowym odczynie pH. Świetnie sprawdza się na żwirowych rabatach oraz na skalniakach. Lawendę można też uprawiać w doniczkach na balkonach i tarasach, ale w trzeba pamiętać, że w mroźne, bezśnieżne zimy źle zabezpieczone okazy mogą przemarznąć.

Zestaw sprawdzonych kwiatów dla pszczół - kocimiętka fot. iVerde

Fot. iVerde

Kocimiętka (Nepeta)

Łatwa w uprawie bylina kwitnąca latem. Przypomina pokrojem i wyglądem lawendę, ale jest zdecydowanie bardziej odporna na mrozy. Świetnie radzi sobie w bardzo mocno nasłonecznionych, suchych miejscach. Może rosnąć zarówno na próchnicznym podłożu, jak i na piaszczysto-gliniastym. Powinno ono jednak mieć odczyn obojętny lub lekko kwaśny. Kocimiętkę można z powodzeniem sadzić na skarpach, pod okapami blisko domu. Ma rozłożysty pokrój –nadaje się do sadzenia w pojemnikach pod roślinami szczepionymi na pniu, np. pod różami. Oczywiście wymaga wody, ale dobrze znosi przesuszenie podłoża. Warto wiedzieć, że gdy przekwitnie, należy ją przyciąć. Wówczas powtórzy kwitnienie po kilku tygodniach.

Zestaw sprawdzonych kwiatów dla pszczół - rdest fot. iVerde

Fot. iVerde

Rdest wężownik (Persicaria bistorta)

To mało jeszcze w Polsce popularna, ale efektowna bylina o walcowatych, jasnofioletowych kwiatostanach i soczyście zielonych, podłużnych liściach. Rdest uwielbi wilgotne podłoże i lekki cień, ale może też rosnąć na słonecznym stanowisku. Rdest wężownik wykorzystuje się głównie do zadarniania. Ten gatunek można sadzić nad strumieniami i oczkami wodnymi. Kwitnie od maja do lipca. Ciekawie komponuje się z funkiami, liliowcami i paprociami.

Zestaw sprawdzonych kwiatów dla pszczół - szałwia fot. iVerde

Fot. iVerde

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)

Kwitnie od maja aż do września i jest jedną z najbardziej wartościowych bylin na rabaty, które mają za zadanie przyciągać owady. Świetnie znosi suszę i uwielbia mocne słońce. Najlepiej jednak rozwija się w żyznym, umiarkowanie wilgotnym podłożu. Wszystkie przekwitłe kwiatostany należy od razu przycinać, aby pobudzić roślinę do wytworzenia nowych kwiatów. Szałwia ma drobne kwiaty i tworzy kępki, które doskonale sprawdzają się jako tło dla innych bylin, np. jeżówek, ale też dla traw ozdobnych, karłowych odmian sosen czy płożących jałowców.

Zestaw sprawdzonych kwiatów dla pszczół - baptysja fot. iVerde

Fot. iVerde

Baptysja błękitna (Babtisia australis)

Rzadko spotykana, ale ciekawa rozłożysta bylina osiągająca nawet 100 cm wysokości. Ma fioletowe kwiaty, które rozwijają się od czerwca do lipca. Kwiatostany baptysji są podobne do kwiatostanów łubinu. Ten gatunek najlepiej rośnie w przepuszczalnym, średnio żyznym podłożu. Rozrośnięte, starsze egzemplarze są odporne na suszę. Roślina wytwarza palowy korzeń, dlatego nie lubi przesadzania. Warto więc dobrze przemyśleć, gdzie najlepiej będzie wyglądała. Ładnie prezentuje się na rabatach, np. w ich środkowej części, pomiędzy niższymi bylinami oraz posadzona w dużej donicy.

Zestaw sprawdzonych kwiatów dla pszczół - chaber fot. iVerde

Fot. iVerde

Chaber (Centaurea)

To rodzaj, do którego należy kilka gatunków do uprawy w ogrodach – gatunki jednoroczne i byliny. Kwitną na początku lata. Chabry zwykle wykorzystuje się na łąkach kwietnich, na rabatach naturalistycznych i rustykalnych. Wymagają słonecznego stanowiska. Najlepiej kwitną na żyznym, przepuszczalnym podłożu. Choć najbardziej popularne są chabry niebieskie i fioletowe, można znaleźć również rośliny o kwiatach białych, żółtych i czerwonych. Wszystkie są chętnie odwiedzane przez owady. Wysokie wieloletnie chabry zwykle sadzi się na rabatach, np. żwirowych, a te niższe można uprawiać między kamieniami na skalniakach.

 Źródło: iVerde

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

Gość Magda

20-05-2021 11:15

W tym roku, w ogrodzie przyuważyłam sporo trzmieli i chyba kilkanaście murarek, ale dobrych, poczciwych pszczół miodnych nie ma prawie w ogóle :( Trzeba działać kochani, bo nasze bidule naprawdę znikają! Jadę kupić kocimiętki.

Gość FILM

03-03-2020 05:56

Może byście nakręcili jakiś filmik? Wole oglądać niż czytać! Wrzućcie na Youtube

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu