Dzwonek Poszarskiego Campanula poscharskyana

Dzwonek Poszarskiego (Campanula poscharskyana)
Dzwonek Poszarskiego (Campanula poscharskyana) | To roślina, która łączy w sobie urok dzikiej byliny z łatwością uprawy nawet dla początkujących. Tworzy gęste, zadarniające kobierce i zachwyca obfitym kwitnieniem od czerwca do sierpnia. Rośnie dobrze na słonecznych i półcienistych stanowiskach, nie ma dużych wymagań, a jego niebieskofioletowe kwiaty rozświetlą każdy zakątek ogrodu. Dzwonek Poszarskiego świetnie sprawdzi się na murkach, rabatach i w ogrodach skalnych.
Posłuchaj
00:00
Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna
Kolor kwiatów: niebieskie, fioletowe
Kwiaty: pojedyncze, dzwonkowate
Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
Pokrój: płożący, kobierce, zwarty
Wysokość: 10-15 cm
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: murki, roślina okrywowa, roślina dekoracyjna, nasadzenia naturalistyczne, ogrody przydomowe, małe ogrody, pojemniki, skalniaki, rabaty, obwódki rabat
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie

Dzwonek Poszarskiego (Campanula poscharskyana) to wieloletnia, niewysoka bylina należąca do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). Naturalnie występuje na skalistych terenach Bałkanów, zwłaszcza w górskich rejonach. W uprawie ogrodowej znana jest jako niezawodna roślina okrywowa i skalna.

Jak wygląda dzwonek Poszarskiego?

Dzwonek Poszarskiego to bylina o niskim, rozłożystym pokroju, która dzięki cienkim, wiotkim i płożącym się pędom może tworzyć zwarte kobierce osiągające nawet 60-80 cm średnicy i zaledwie 10-15 cm wysokości. W sprzyjających warunkach jej pędy ukorzeniają się w kontakcie z podłożem. Liście są małe, ciemnozielone, lekko błyszczące, sercowato-jajowate, ząbkowane na brzegach.

Dzwonek Poszarskiego kwitnie od czerwca aż do sierpnia, w zależności od warunków pogodowych. Mają one dzwonkowaty lub gwiazdkowaty kształt, barwę jasnoniebieską lub lawendowoniebieską, a średnica pojedynczego kwiatu wynosi około 2-3 cm. Kwitnienie jest tak obfite, że w pełni sezonu liście bywają niemal całkowicie zasłonięte przez kolorową falę kwiatów.

🟢 Największe targi ogrodnicze w Polsce: Nowości roślinne, konkursy, kiermasze, wykłady i inspiracje. Zieleń to Życie 2025 już we wrześniu!

Jak uprawiać Dzwonek Poszarskiego? Jakie ma wymagania?

Dzwonek Poszarskiego jest rośliną łatwą w uprawie i mało wymagającą. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych – w półcieniu kwitnie nieco słabiej, ale nadal zachowuje walory ozdobne. Preferuje gleby przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne i lekko zasadowe lub obojętne. Nie toleruje ciężkich, gliniastych i podmokłych podłoży – w takich warunkach szybko zamiera.

Bylina ta wykazuje dobrą mrozoodporność i dobrze zimuje w gruncie na terenie całego kraju, jednak w surowe, bezśnieżne zimy może częściowo przemarzać – warto więc okrywać ją stroiszem, zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu.

Rozmnażanie jest proste – można je przeprowadzać przez podział kęp wiosną lub jesienią, a także – jak wspomniano wyżej – przez ukorzenianie się pędów, które same się zakorzeniają w kontakcie z ziemią.

Pielęgnacja

  • Podlewanie powinno być umiarkowane – zbyt duża wilgotność sprzyja chorobom grzybowym. W okresach suszy warto jednak podlewać regularnie, szczególnie na stanowiskach słonecznych.
  • Nawożenie można przeprowadzać raz lub dwa razy w sezonie, stosując wieloskładnikowy nawóz do roślin kwitnących lub bylin.
  • Przycinanie jest zbędne, ale po przekwitnieniu warto usunąć resztki kwiatów i nieestetyczne pędy, co pobudza roślinę do wzrostu i zachowania zwartego pokroju.
  • Odmładzać dzwonki powinno się co kilka lat – należy w tym celu wykopać kępę, podzielić ją i rozsadzić w nowe miejsca.

Choroby i szkodniki

Dzwonek Poszarskiego jest ogólnie odporny na choroby i szkodniki. Jednak w zbyt wilgotnym podłożu może zostać zaatakowany przez szarą pleśń lub inne choroby grzybowe. Sporadycznie pojawiają się mszyce.

Zastosowanie dzwonka Poszarskiego w ogrodzie

Dzwonek Poszarskiego to jedna z najbardziej wszechstronnych bylin ogrodowych – jej niewielkie rozmiary i silna zdolność do rozrastania się sprawiają, że świetnie sprawdza się jako roślina okrywowa na rabatach, skarpach, murkach czy w szczelinach między kamieniami. Jest idealna do ogrodów skalnych, w kompozycjach naturalistycznych, romantycznych czy rustykalnych.

Zdjęcia: Jimmy, Nataly Regina, Pete Mella / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Podlej tym rośliny. Pozbędziesz się larw, pędraków i turkucia – w 100% naturalnie
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści
Nasz sklep ogrodniczy