Dla ciała i ducha
Ogrodnictwo wspiera zdrowie psychiczne i fizyczne
Rośliny są nie tylko piękne, ale mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Ich pielęgnacja przynosi nie tylko im, ale i nam wiele korzyści. Naturalny rytm ogrodu i roślin działa jak tarcza na stres. W ogrodzie panuje cisza i spokój. Ogród stymuluje kreatywność, a uprawa roślin jest powodem do satysfakcji i dumy. Wpływa także na wzrost zadowolenia z życia, jego jakość i wzmacnia poczucie wspólnoty.
Ogrody i ogrodnictwo mogą stanowić intymny związek z życiem, nadając cel i znaczenie osobom starszym. Pomagają także w szybszym powrocie do zdrowia. Badania wykazują ich pozytywny wpływ na wiele aspektów życia i pomoc w walce z chorobami, np.: zmniejszenie depresji, lęków, chorób serca, raka, chorób układu mięśniowo-szkieletowego, a także zmniejsza otyłość
Spokojna zieleń
Już samo patrzenie na rośliny może być uspokajające
Patrzenie na naturalną zieleń jest relaksujące, nie tylko w okresach stresu, ale także w fazie powrotu do zdrowia po stresującej sytuacji. Zalety te są szczególnie ważne dla osób, które nie chcą wchodzić w interakcje z naturą, np. dzieci i osoby starsze. Pacjenci, którzy widzą przyrodę i zieleń, nawet przez okno, odczuwają mniejszy stres, mają lepszą stymulację umysłu i zwracają mniejszą uwagę na ból i dyskomfort.
Możliwość zobaczenia różnorodnej zieleni z domu obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) i poprawia samopoczucie. Nawet pięciominutowe patrzenie na przyrodę zmniejsza objawy stresu, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza napięcie mięśni i zwiększa wrażliwość skóry.
Zieleń w mieście
Przebywanie na łonie natury niesie za sobą wiele korzyści
Zieleń miejska ma właściwości edukacyjne i lecznicze, które przyczyniają się do poczucia sensu i celu w życiu. Badania pokazują, że spędzanie czasu na łonie natury niesie za sobą więcej korzyści w porównaniu do przestrzeni miejskich. Są to m.in.: zmniejszenie zmęczenia psychicznego, poprawa nastroju i redukcja stresu. Osoby mieszkające na obszarach miejskich z większą powierzchnią zieleni rzadziej cierpią na choroby psychiczne i mają lepsze samopoczucie. Uczestnicy tego badania twierdzili, że są szczęśliwsi. Doświadczanie natury ma związek z lepszym snem i sprawdza się szczególnie w przypadku mężczyzn i osób po 65 roku życia.
- W Holandii badania wykazały, że każdorazowe zwiększanie powierzchni terenów zieleni o 10%, przekłada się na poprawę zdrowia mieszkańców, którzy czują się młodsi o 5 lat.
- W Kanadzie coraz większa zielona przestrzeń mieszkalna wpływała na obniżenie śmiertelności mieszkańców, zwłaszcza z powodu chorób układu oddechowego.
- W Japonii mieszkanie w okolicy terenów zielonych, gdzie można spacerować, pozytywnie wpłynęło na długość życia.
Spacery na łonie natury, w porównaniu z chodzeniem po obszarach miejskich, zmniejszają niepokój, powtarzające się myśli o cierpieniu i konsekwencjach (rozmyślanie) oraz negatywne emocje. Osoby, które spacerowały przez 40 minut, zgłaszały więcej pozytywnych emocji i mniej złości, w porównaniu do tych, którzy chodzili po mieście, a nawet siedzieli w ciszy i słuchali muzyki.
Źródło: Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Ogrodniczych (International Association of Horticultural Producers – AIPH)
Pełna treść ulotki oraz literatura badań naukowych
Zdjęcie: PEPPERSMINT / Depositphotos