Kokornak wielkolistny

Liście kokornaku wielkolistnego (Aristolochia macrophylla)

Kokornak wielkolistny to egzotycznie wyglądające pnącze sprowadzone do Europy z Ameryki Północnej w drugiej połowie XIX wieku. Do Polski roślina po raz pierwszy trafiła w 1808 roku powiększając kolekcję krakowskiego Ogrodu Botanicznego. Obecnie jest łatwo dostępna w sprzedaży. Warto wiedzieć, że jej uprawa nie jest wcale skomplikowana – można nią ożywić niejeden zacieniony zakątek ogrodu.

Posłuchaj
00:00
7
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla) został szybko doceniony jako dekoracyjne pnącze, wykorzystywane do obsadzania altan i pergoli, zwłaszcza tych usytuowanych w miejscach cienistych.

Jest to roślina niezwykle ciekawa – nie tylko ze względu na okazałe liście, ale też na osobliwe kwiaty, przypominające swoim kształtem fajkę. Dlatego Anglicy nazywają kokornak „pipe vine” (fajkowym pnączem).

Pędy kokornaku wielkolistnego owijają się prawoskrętnie wokół napotkanych podpór. Młode pędy są jasnozielone, starsze szarozielone, przyrastają rocznie o 1-2 m. Na pędach już wczesną wiosną rozwijają się duże, sercowate liście, od góry jasnozielone, spodem sinozielone, nagie. Blaszki liściowe mogą mieć do 30 cm średnicy, są osadzone na długich ogonkach liściowych.

🟢 Ogrodowa lista zakupów: Co warto kupić w czerwcu? Polecamy: nawozy, preparaty, podłoża, dekoracje, narzędzia i książki

Kwiaty kokornaku wielkolistnego (Aristolochia macrophylla)
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Kokornak zakwita na przełomie maja i czerwca. Kwiat wielkości 2-4 cm jest zbudowany z fajkowato wygiętej rurki, zawieszonej na długiej szypułce, zakończonej brązowym, cętkowanym kołnierzem i żółtopomarańczową gardzielą.

Zwabione słodkim nektarem owady dostają się do środka rurkowatego kwiatu przez otwór gardzieli, gdzie są na pewien czas uwięzione. Po dokładnym spenetrowaniu kwiatu od środka owady są w końcu uwalniane, ale niosą na sobie ładunek – ziarna pyłku, które posłużą do zapylenia kolejnego kwiatu przy okazji następnej wizyty.

Kwiaty są ukryte pod liśćmi, dlatego od zewnątrz są trudno zauważalne. Jeśli jednak pnącze porasta poziome belki pergoli lub łukowatą konstrukcję, wystarczy wejść pod nią i spojrzeć do góry – wówczas można łatwo zaobserwować zwisające na szypułkach kwiaty.

We wrześniu dojrzewają niemniej ciekawe owoce, przypominające zielone, żebrowane ogórki. Po dojrzeniu brązowieją i rozpadają się, uwalniając nasiona.

Uprawa i wymagania

Kokornak wielkolistny najlepiej rośnie w półcieniu i cieniu, na glebach żyznych, wilgotnych, ale niezbyt ciężkich. Preferuje podłoża wapienne, stanowiska zaciszne, najlepiej od strony północnej. Sadzony od strony południowej jest bardziej narażony na ataki przędziorków, zwłaszcza w lata upalne i suche.

Jeśli pnącze zbytnio się rozrośnie można je śmiało skracać. Nawet po silnym przycięciu dobrze regeneruje się. W czasie upałów i suszy wymaga podlewania. Jest w pełni mrozoodporny.

Gdzie posadzić?

Kokornak wielkolistny doskonale nadaje się do sadzenia przy pergolach, altanach, słupach, kolumnach oraz podporach przymocowanych do ścian budynków. Duże, nakładające się dachówkowato liście tworzą gęste, zielone ściany i szczelnie zasłaniają powierzchnie, na które wspina się pnącze.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

 

Tematy
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Lawa wulkaniczna w ogrodzie. Rozsyp raz i zapomnij o ściółkowaniu na kilka sezonów
To Cię zainteresuje
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści