Parzydło leśne

Kwitnące na biało w ogrodzie parzydło leśne (Aruncus dioicus) obok kępy różowej piwonii

To jedna z najwyższych krajowych bylin, tworząca okazałe kępy, dorastająca w czasie kwitnienia do 2 m wysokości. Parzydło leśne występuje naturalnie w wilgotnych lasach Europy i Ameryki Północnej, jako roślina runa leśnego. W Polsce spotykane jest w rejonach górskich – w Karpatach i Sudetach.

Dowiedz się, na jakim stanowisku parzydło czuje się najlepiej i w jaki sposób wykorzystać tę piękną roślinę w ogrodowych kompozycjach.

Posłuchaj
00:00
7
Spis treści
Jak wygląda? Jak uptrawiać? Gdzie sadzić?

Parzydło leśne (Aruncus dioicus) tworzy grube, zdrewniałe, podziemne kłącze, z którego co roku na wiosnę wyrastają bujne pędy z podwójnie, potrójnie, a nawet pięciokrotnie pierzasto podzielonymi liśćmi, przypominającymi liście tawułek. Łodygi parzydła są sztywne, proste, przed kwitnieniem bardzo mocne, nie wylegają na wietrze.

Na ich szczytach w czerwcu rozwijają się liczne, drobne kwiaty, rozdzielnopłciowe, zebrane w bardzo duże, wiechowate kwiatostany, oddzielnie męskie i żeńskie, osiągające do 0,5 m długości.

Kwiaty męskie parzydła są zbudowane z 5 płatków korony i 20-30 pręcików, kwiatostany są nieco mniej rozbudowane, bardziej białe. Wiechy żeńskie są szersze, kwiaty mają 3 słupki, są otoczone 5 lekko kremowymi płatkami korony.

W czasie kwitnienia rośliny przyciągają liczne owady. Po kwitnieniu zaschnięte kwiatostany brązowieją i można je obcinać, wówczas do końca sezonu ozdobą ogrodu będą kępy ażurowych, zielonych liści.

Białe kwiaty parzydła leśnego (Aruncus dioicus) w ogrodzie w czerwcu
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Parzydło leśne jest gatunkiem stanowisk półcienistych i cienistych, przystosowanym do uprawy pod koronami wysokich drzew. Może rosnąć w miejscach otwartych, na stanowiskach bardziej eksponowanych na słońce, ale wtedy kwitnie krócej i wymaga podwyższonej wilgotności gleby.

Ma przeciętne wymagania względem podłoża, natomiast najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych i wilgotnych. Doskonale czuje się sadzone w pobliżu zbiorników wodnych. Gatunek ten jest w pełni mrozoodporny i może być z powodzeniem uprawiany na terenie całego kraju.

Gdzie posadzić?

Parzydło leśne jest rośliną długowieczną, w okresie kwitnienia bardzo atrakcyjną, efektownie prezentującą się w ogrodach naturalistycznych, pod koronami drzew liściastych, na rabatach bylinowych oraz w parkach. Kwitnie w tym samym czasie, co piwonie i świetnie się z nimi komponuje.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści