Od obrusów po sztućce: sekrety urokliwego stołu wielkanocnego w nowej odsłonie
To zdecydowanie najważniejszy element stylizacji domu na Wielkanoc. Uroczystą atmosferę uzyskamy dzięki tekstyliom - odświętnym obrusom, lub serwetkami z tkaniny. Bardziej praktyczne, a równie dekoracyjne mogą być serwetki jednorazowe. Nie ma świętowania bez ładnej, co najmniej trzy elementowej zastawy stołowej i eleganckich sztućców. Warto przełamać typowo wiosenny zestaw kolorów bazujący na zielonym i żółtym, i postawić na połączenie ciepłej miodowej ochry z barwami pastelowymi. Te z kolei ładnie komponują się z kolorem rafii i słomy. Materiały te dodają całej aranżacji lekkości i naturalności. Pięknego efektu na stole dopełnią dekorowane jajka, oraz kwiaty – niekoniecznie cięte. Równie efektownie mogą dekorować narcyzy w formie kwitnących cebulek umieszczonych w szkle, lub sukulent kalanchoe o kremowych płatkach umieszczony w dekoracyjnej ceramicznej doniczce.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Święconka, która zaskakuje: połącz tradycję z elementami z dalekich kultur
Tradycja święcenia pokarmów jest bardzo stara i mało kto wie, że jeszcze przed II Wojną Światową kosze wielkanocne miały potężny rozmiar, ok. 40-60 cm średnicy. Wypełniano je całymi naręczami kiełbasy, kilkoma chlebami i zapasem żywności na kolejny tydzień. Dziś koszyczki się zminiaturyzowały, ale miłośnicy tradycji niezmiennie dekorują je śnieżnobiałymi serwetkami, gałązką bukszpanu (jest to roślina trująca, więc dla bezpieczeństwa można wykorzystać ten sztuczny) i wiosennymi kwiatami. W celu wprowadzenia elementu nowoczesności można rozważyć dodanie gałązki prawdziwej palmy, która choć dla nas obca kulturowo, bardziej pasuje do ojczyzny Jezusa.
Wielkanocne dekoracje, które kochają dzieci: zajączki i kurki w roli głównej
Kurki i zające nie są symbolami religijnymi, za to sympatycznie kojarzą się z nadejściem wiosny i cyklem odradzania się przyrody – w końcu Wielkanoc przeważnie wypada w okolicy równonocy wiosennej. Jeśli chcemy w naszym mieszkaniu przywołać ten właśnie duch odnowy natury, warto sięgnąć po dekoracje inspirowane uroczymi zwierzakami. Druciane zajączki do serwowania gotowanych jajek czy słodyczy z pewnością spodobają się dzieciom. Podobnie jak te wykonane z drewna i rafii. Jak widać symbole wiosny nie muszą do naszych domów wprowadzać kiczu. Dodatkowo klimat wiosny na pewno podkreślą świeże kwiaty w wazonie i dekoracje takie jak ozdobne poduszki czy osłonki na donice w barwach słońca.
22.03.2024
Informacja prasowa, Leroy Merlin