Równowaga biologiczna
Znaczenie prywatnych ogrodów w zwiększaniu bioróżnorodności zyskuje na znaczeniu. Świadomość różnorodności biologicznej w Polsce jest raczej wysoka: 22% respondentów bardzo dobrze zna termin, a większość (56%) w pewnym stopniu go rozumie. “Różne rośliny i gatunki” to najczęściej wymieniane przez właścicieli ogrodów słowa w odpowiedzi na prośbę o zdefiniowanie pojęcia. Połowa ankietowanych uważa, że zmiana klimatu i malejąca bioróżnorodność są niepokojące. 22% przypisuje sobie dużą rolą we wprowadzaniu zmian. Zwiększanie bioróżnorodności ogrodu nie jest priorytetem dla 41% badanych w Polsce. Lepsza edukacja przełożyłaby się na większy nacisk na bioróżnorodność.
Polacy spędzają na pracach ogrodowych więcej niż ankietowani z innych państw (takich jak Szwecji, Danii, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii oraz Holandii). Pielęgnujemy nasze tereny zieleni średnio ponad 16h w miesiącu. Idzie to w parze, z deklaracją, że hodowanie warzyw i jadalnych roślin oraz sadzenie kwiatów przyciągających pszczoły, to najczęściej podejmowane działania w ramach prowadzenia ogródka. 80% ankietowanych Polaków bierze pod uwagę bioróżnorodność przy koszeniu trawników. Realizują to poprzez rzadsze koszenie lub celowe pomijanie pewnych obszarów. Priorytetem przy projektowaniu przydomowych terenów zieleni jest jednak nie ekologia, ale dobrze zorganizowana przestrzeń w ogrodzie do relaksu.
Jak zwiększyć bioróżnorodność w swoim ogrodzie?
- Koś trawę z umiarem, pomijając pewne obszary trawnika, by mogły rosnąć dziko.
- Sadź rośliny i pielęgnuj swój ogród w ekologiczny sposób. Unikaj pestycydów i nawozów sztucznych.
- Pozostawiaj w ogrodzie naturalne substancje organiczne, takie jak liście i gałęzie – stanowią naturalny nawóz, który odżywia ogród i zwiększa jego bioróżnorodność.
- Koś trawnik wyłącznie w dzień, by unikać płoszenia zwierząt nocnych.
- Uwzględnij w swoim ogrodzie wiele rodzajów roślin – od drobnych kwiatów po drzewa – dbając o to, by były wśród nich gatunki kwitnące w różnych porach roku.
- Zwiększ swoją samowystarczalność i korzystaj z plonów swojego ogrodu. Jeżeli nie możesz zjeść wszystkiego – podziel się z innymi!
- Pozwól chwastom rosnąć. Wiele gatunków uznawanych za chwasty to ważne źródła pożywienia dla zapylaczy oraz siedliska owadów.
- Dbaj o drzewa i krzewy. To ważne siedliska dla wielu różnych gatunków zwierząt.
- Minimalizuj ilość sztucznego światła w ogrodzie, gdyż może przeszkadzać nocnym zwierzętom i roślinom.
- Twórz siedliska i postaw w swoim ogrodzie budki dla ptaków oraz hotele dla owadów.
Źródło: materiały prasowe Husqvarna