Logo
Logo

Kłosowiec 'Blue Fortune'

Kłosowiec to rodzaj botaniczny obejmujący około 20 gatunków roślin występujących naturalnie w Azji i Ameryce Północnej. Ostatnio rośliny te stały się popularne dzięki licznym nowym odmianom oferowanym przez szkółki w bogatej gamie kolorystycznej. Warto zwrócić uwagę na ciekawą odmianę 'Blue Fortune' wywarzającą masę niebieskich kwiatów.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Kłosowce są miododajne, w czasie kwitnienia wabią i są oblatywane przez liczne owady zapylające. Stąd ich obecność można zauważyć na wielu nowo zakładanych miejskich rabatach, których rolą jest poprawa bioróżnorodności środowisk zurbanizowanych i ochrona pożytecznej entomofauny.

Kłosowiec (Agastache) ‘Blue Fortune’ to jedna z pierwszych odmian mieszańcowych, uzyskana w latach 90. XX wieku w Holandii przez Gerta Fortgensa. Jest to bylina o wzniesionym pokroju, rosnąca w formie kęp osiągających około 70 cm wysokości.

Odmiana 'Bue Fortune' latem tworzy masę niebieskich kwiatów zebranych w smukłe kwiatostany. Łodygi są wyprostowane, słabo rozgałęzione, liście ciemnozielone, trójkątne, na brzegu karbowane lub piłkowane, pokryte drobnymi włoskami i gruczołkami.

Na szczytach łodyg oraz z kątów liści w czerwcu wyrastają kłosowate kwiatostany. Kwiaty kłosowca 'Blue Fortune' są drobne, dwuwargowe, fioletowoniebieskie, zebrane w wielokwiatowe okółki równomiernie rozmieszczone na osi kwiatostanu. Roślina kwitnie do końca lata, roztaczając wokół przyjemny, ziołowy zapach.

Odmiana ta została wyróżniona w Wielkiej Brytanii nagrodą Award of Garden Merit, przyznawaną przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze kultywarom o szczególnej wartości ozdobnej i użytkowej.

kłosowiec Agastache 'Blue Fortune' Fot. Grzegorz Falkowski Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)
 

Uprawa i wymagania

Kłosowiec ‘Blue Fortune’ jest łatwy w uprawie, preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, o lekko kwaśnym odczynie. Wymaga stanowisk słonecznych. Odmiana jest zdrowa, odporna na mróz.

Gdzie posadzić?

Doskonale nadaje się do sadzenia na rabatach pojedynczo, w towarzystwie innych bylin, albo w grupach oraz do uprawy w pojemnikach ustawianych na słonecznych balkonach i tarasach.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Kłosowiec 'Blue Fortune'
Kłosowiec 'Blue Fortune'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane rośliny