Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
Do góry

Legi: Stalowe ogrodzenia - jak zabezpieczyć je przed rdzą?

Najpopularniejszym materiałem używanym do produkcji ogrodzeń jest bezsprzecznie stal. To najtrwalszy surowiec, który ze względu na swoje specyficzne właściwości wymaga jednak odpowiedniego zabezpieczenia, by ogrodzenie mogło służyć nam przez wiele lat.

Ogrodzenia stalowe są chyba jednymi z najpopularniejszych, jakie Polacy kupują. Często niestety po intensywnej zimie lub w trakcie deszczowej wiosny pojawia się rdza. To przecież naturalne działanie środowiska na tworzywa i materiały.

fot. LEGI

Ten skomplikowany proces łączący w sobie związki żelaza, tlenu i wodoru potrafi mieć destrukcyjny wpływ na nasze ogrodzenia. Pęknięcia i zarysowania to pierwsze symptomy korozji, które możemy dostrzec już gołym okiem. W takim wypadku chyba nikogo z nas nie pociesza fakt trzymania drucianej szczotki w dłoni i kilkudniowe oczyszczanie zainfekowanej powierzchni. Jak zatem uniknąć tego typu problemów?

Cynk sposobem na rdzę

Konserwacja stalowych ogrodzeń wokół posesji to niestety uciążliwy obowiązek. By go uniknąć warto zastanowić się nad zakupem systemów ocynkowanych ogniowo. Cynkowanie ogniowe stosowane przez firmę Legi to proces, w którym elementy ogrodzenia zanurzane są w cynku rozgrzanym do temperatury 450°C. Takie działanie powoduje trwałość końcowego produktu, w którym trudno rozpuszczalna powłoka antykorozyjna jest bardzo dokładnie rozprowadzona na całej powierzchni. Rozgrzany cynk przenika wtedy do struktury materiału, wskutek czego zwiększa się jego odporność na szkodliwe warunki atmosferyczne.

Takie zabezpieczenie ogrodzeń stalowych przed rdzą to również rozsądne rozwiązanie dla naszej kieszeni. Koszty inwestycji rozkładają się proporcjonalnie do okresu trwałości naszych ogrodzeń, których nie będziemy już musieli corocznie odrestaurowywać.


źródło i zdjęcia: LEGI Polska

To Cię zainteresuje

 

Nowe treści

 

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
Twoja strona ogrodu