Logo
Logo

Czy można przepisać działkę w ROD na członka rodziny lub zapisać ją w spadku?

Każdy działkowiec, który posiada ustanowione prawo do działki, może to prawo przenieść na rzecz innej osoby. Regulują to odpowiednie przepisy. Oto one.

Spis treści
Kto może być właścicielem działki ROD Kto, kiedy i na kogo może przenieść prawo do działki? Czy działkę ROD można dziedziczyć?

Kto jest właścicielem działki?

Działkowiec nie jest właścicielem gruntu zajmowanego przez działkę, a jest jedynie jego dzierżawcą. Z kolei nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce stanowią już jego własność. Właścicielem gruntu, na którym funkcjonują ogrody działkowe jest zwykle Gmina lub Skarbu Państwa, a grunt, na którym znajduje się ogród działkowy jest oddany Stowarzyszeniu PZD w użytkowanie.

Przeniesienie prawa do działki

Każdy działkowiec, który posiada prawo do użytkowania działki, może to prawo przenieść („przepisać”) na rzecz innej osoby (także na członków rodziny) i wtedy posługujemy się terminem przeniesienie prawa do działki.

Przeniesienie prawa do działki następuje na podstawie przepisów art. 41 ustawy o ROD w drodze umowy cywilno-prawnej (umowa przeniesienia praw do działki) pomiędzy działkowcem a pełnoletnią osobą fizyczną.

Umowę zawiera się w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Brak tej formy skutkuje nieważnością umowy, a skuteczność przeniesienia prawa do działki zatwierdza Zarząd ROD.

PRZECZYTAJ TAKŻE!
🔴 Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych
🔴 Regulamin uchwalony przez Krajową Radę PZD
🔴 Porady prawne na stronie internetowej PZD
🔴
Wzory dokumentów

Czy działkę można przekazać w spadku?

Przepisy ustawy o ROD (art. 38) ustanawiają odrębne od przepisów Kodeksu Cywilnego (KC) regulacje w takich sytuacjach. Prawo do działki nie podlega dziedziczeniu na zasadach ogólnych, a więc nie wchodzi w skład masy spadkowej. Działkowiec nie może też za życia dysponować prawem do działki na wypadek swojej śmierci.

Jeśli działkowiec pozostawał w związku małżeńskim i małżonkom wspólnie przysługiwało prawo do działki – z chwilą śmierci działkowca małżonek staje się wyłącznym dzierżawcą działki.

Gdy małżonkowi zmarłego nie przysługiwało prawo do działki i jest on zainteresowany nabyciem tego prawa, musi przed upływem 6 miesięcy od dnia śmierci działkowca złożyć do zarządu ROD odpowiednie oświadczenie. W przypadku nie złożenia oświadczenia w terminie, o prawo do działki mogą starać się zstępni, wstępni, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa zmarłego.

🔴 Chcesz zostać działkowcem? Dowiedz się, jak to zrobić!

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe Jim_Filim/Depositphotos

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Czy można przepisać działkę w ROD na członka rodziny lub zapisać ją w spadku?
Czy można przepisać działkę w ROD na członka rodziny lub zapisać ją w spadku?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Twoja strona ogrodu