Logo
Logo

Liczy się każda kropla – jak podlewać rośliny i oszczędzać wodę?

Podlewaj ogród systematycznie, ale z głową – wykorzystując nowoczesne urządzenia, które optymalnie nawodnią rośliny bez niepotrzebnego marnowania wody. Nowa linia zraszaczy i sterowników automatycznego podlewania marki FISKARS pomoże Ci nawadniać ogród i jednocześnie oszczędzać wodę i Twój czas. Podlewaj od dziś swój ogród bez wysiłku i zadbaj o każdą kroplę wody!

Twój ogród wymaga regularnego nawadnianiatrawnik, kwiatowe rabaty, żywopłot, przydomowy sadkwiaty doniczkowe oraz warzywnik generują duże zapotrzebowanie na wodę. Szacuje się, że w ciągu jednego sezonu Twój ogród zużywa średnio 1200 litrów na każdy 1m2, a gdy brakuje opadów, niezbędne jest dodatkowe nawadnianie. Niestety znaczne ilości wody, nawet ponad połowa, są marnowane na skutek niewłaściwego podlewania i braku odpowiednich narzędzi. Dlatego, aby podlewać i oszczędzać jednocześnie, warto postawić na sprawdzone akcesoria do nawadniania do ogrodu

Dobre rady
Jak oszczędnie podlewać ogród?

Podlewanie nie jest trudne, wymaga jednak pewnej wiedzy i umiejętności, które pozwolą ustrzec się błędów!

Przede wszystkim ważny jest wybór odpowiedniej pory dnia na dostarczenie roślinom życiodajnego płynu. Wbrew pozorom nie powinno się tego robić, gdy słońce grzeje najmocniej. Zraszanie w samo południe nie tylko będzie mało efektywne, gdyż woda prawie natychmiast wyparuje, ale może nawet szkodzić. Osiadające na liściach i kwiatach krople wody, w pełnym słońcu działają jak małe soczewki, powodując oparzenia delikatnych elementów roślin.

Dlatego dużo właściwszą porą na podlewanie jest wczesny ranek lub późne popołudnie. Rano nie jest jeszcze za gorąco, a rośliny zdążą wyschnąć, zanim zacznie na dobre przygrzewać. Z kolei pod wieczór, gdy temperatura nieco spada, ryzyko poparzenia niemal zupełnie znika, a po długim dniu rośliny potrzebują wody. Ważne jest, aby częstotliwość i intensywność nawadniania dostosować do rodzaju gleby w ogrodzie i potrzeb konkretnych gatunków kwiatów czy warzyw, gdyż mogą one mieć różne wymagania.

Unikajmy też częstego podlewania małymi ilościami wody, która nawilży jedynie wierzchnią warstwę ziemi i nie przeniknie odpowiednio głęboko. W gorące dni wilgoć szybko odparuje, a rośliny, które nie wykształciły głębokiego sytemu korzeni, zostaną narażone na przesuszenie. Pamiętajmy również o tym, że zbyt silny i zwarty strumień wody może uszkadzać delikatne liście i kwiaty.

Wydajne i ergonomiczne akcesoria sprawiają, że podlewanie będzie łatwe i przyjemne. Skompletuj taki zestaw, aby podlewać ogród bez wysiłku dbając o swoje rośliny i oszczędzając wodę jednocześnie. Zraszacze, węże ogrodowe, bębny na węże, pistolety i lance zraszające oraz sterowniki pomogą w efektywnym nawadnianiu.

Wybór rodzaju zraszacza zależy od kształtu i wielkości ogrodu, który chcesz nawodnić. Planujesz podlewać trawnik, a może grządki w warzywniku? Istnieje cały wachlarz zraszaczy optymalnych dla powierzchni o różnych rozmiarach.Nie marnuj wody
Podlewaj i oszczędzaj jednocześnie!

Soczyście zielony trawnik i piękny ogród można mieć dzięki wytrzymałym, wysokiej jakości zraszaczom Fiskars. Są wydajne, łatwe w montażu i całkowicie automatyczne w połączeniu ze sterownikiem nawadniania. Niezależnie od tego, czy masz mały czy duży ogród, czy trawa jest świeżo wysiana czy ma już swoje lata, zraszacze podleją ją efektywnie. Ważne, aby dobrać je właściwie do zadania, które czeka na wykonanie, czyli do wielkości ogrodu.

Nie masz pewności, jak duży jest twój ogród? Szybko sprawdzisz to razem z kalkulatorem powierzchni ogrodów, który Fiskars udostępnił na swojej stronie internetowej. Wystarczy tylko wpisać adres działki i zaznaczyć jej granice, a program wyświetli odpowiednie narzędzia dostosowane do rozmiaru ogrodu.

Jak wybrać odpowiedni zraszacz do podlewania ogrodu?

Jeśli nie chcesz biegać po ogrodzie z wężem w ręku i spędzać długie godziny na podlewaniu, warto wybrać odpowiedni zraszacz, który po ustawieniu w odpowiednim miejscu, będzie nawadniał rośliny. Wybór rodzaju zraszacza zależy od kształtu i wielkości ogrodu, który chcesz nawodnić. Planujesz podlewać trawnik, a może grządki w warzywniku? Istnieje cały wachlarz zraszaczy optymalnych dla powierzchni o różnych rozmiarach. Fiskars oferuje cały wachlarz zraszaczy odpowiednich dla ogrodów o różnych rozmiarach w tym wahadłowy, pulsacyjny czy dookolny.


ZRASZACZ OSZCZĘDZAJĄCY WODĘ

Idealny do równomiernego podlewania dużych ogrodów lub trawników. Zraszacz jest wyposażony w wygodne pokrętło, które umożliwia szybką i łatwą regulację zasięgu i kierunku nawadniania. 

Technologia oszczędzająca wodę: mniejszy słup wody pośrodku zraszacza redukuje zużycie nawet o 20%, a także zapobiega powstawaniu kałuż wokół zraszacza. | Dowiedz się więcej


ZRASZACZ WAHADŁOWY

Przeznaczony do średnich i dużych ogrodów (od 150 do 500 m2). Gwarantuje równomierne nawodnienie prostokątnych trawników o dużej długości i szerokości. Należy do najczęściej wybieranych. | Dowiedz się więcej


ZRASZACZ PULSACYJNY

Do bardzo dużych ogrodów (powyżej 500 m2). Zraszacz ten jest znany ze swojego charakterystycznego dźwięku i obrotowego strumienia. | Dowiedz się więcej


ZRASZACZ DOOKOLNY

Do małych ogrodów (do 150 m2). Obrotowy strumień zraszacza jest generowany przez trzy kręcące się ramiona, zapewniając delikatne nawodnienie przypominające lekki deszcz. Bardzo lubiany przez dzieci, które traktują go jak prysznic w upalne dni. | Dowiedz się więcej


ZRASZACZ KOŁO

Do niewielkich ogródków (do 150 m2). Tego typu zraszacz idealnie sprawdzi się tam, gdzie metraż trawnika jest niewielki. Przeznaczony zwłaszcza do nawadniania obszaru w kształcie koła. | Dowiedz się więcej

Zalety zraszaczy Fiskars

✔ Regulowany zasięg zraszania
Umożliwia łatwe i wygodne ustawianie obszaru nawadniania.
✔ Zawór On/Off
Dzięki któremu można zapomnieć o uciążliwym bieganiu do kranu.
✔ Oszczędność wody
Dobry zraszacz oszczędza wodę, czas i pieniądze.
✔ Uniwersalny rozmiar
Zraszacze są kompatybilne z produktami innych producentów.
✔ Łatwe czyszczenie dysz
Dzięki niemu zraszacze nie zatykają się, a zanieczyszczenia i osady nie są żadnym problemem.Ustaw czas rozpoczęcia i zakończenia pracy, częstotliwość nawadniania (6 h, 12 h lub 1 do 7 dni) i czas trwania (1 do 360 min.) i pozwól sterownikowi pracować za Ciebie przez cały sezon.


Zaplanuj podlewanie

Jeśli wybieramy się na wakacje i nie chcemy martwić się o trawnik oraz rośliny w naszym ogrodzie, pomyślmy o odpowiednim sprzęcie, który wyręczy nas w nawadnianiu roślin. Doskonałym rozwiązaniem są sterowniki, które opracowali specjaliści Fiskars. Można je w łatwy sposób zaprogramować zgodnie z naszymi potrzebami, są wytrzymałe, proste w instalacji i bardzo wydajne. Razem ze zraszaczami tworzą niezastąpiony duet, który sprawdzi się w każdym ogrodzie!


STEROWNIK NAWADNIANIA

Umożliwia łatwe programowanie czasu rozpoczęcia i zakończenia nawadniania oraz jego częstotliwości. Ma uniwersalny rozmiar i pasuje do wszystkich kranów i węży. | Dowiedz się więcej

Sterowniki nawadniania oszczędzają czas i wodę w Twoim ogrodzie. Są bardzo łatwe w konfiguracji i obsłudze. Automatycznie włączają i/lub wyłączają wodę zgodnie z Twoim harmonogramem i potrzebami roślin.

Jedno lub dwa wyjścia mogą być uruchamiane według tego samego harmonogramu lub niezależnie. Co więcej, sterownik jest wyposażony w przycisk natychmiastowego nawadniania, który umożliwia odkręcenie kranu bez przerywania ustawień, zabezpieczenie przed niskim stanem naładowania baterii oraz uniwersalne przyłącze – pasuje do kranów o trzech najbardziej popularnych średnicach: 21 mm (G 1/2"), 26,5 mm (G 3/4") i 33,3 mm (G 1").

FISKARS logo Artykuł powstał we współpracy z firmą FISKARS, www.fiskars.com

Autor
Liczy się każda kropla – jak podlewać rośliny i oszczędzać wodę?
Liczy się każda kropla – jak podlewać rośliny i oszczędzać wodę?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (13)
kategoria-pielegnacja_uprawa_roslin