Logo
Logo

5 zasad zrównoważonego podlewania ogrodu

W większości przypadków ogrody wymagają regularnego podlewania. Jednak dzięki starannemu planowaniu i uwzględnieniu warunków glebowych, słonecznych i otoczenia można założyć ogród, który będzie doskonale zadbany bez nadmiernego zużycia wody. Dodatkowo należy wybierać odpowiednie produkty do nawadniania ułatwią nam pracę i pomogą uniknąć marnowania wody. Wśród nich na uwagę zasługuje bęben z wężem XL z kółkami firmy Fiskars.

Spis treści
Wybieraj rośliny, które są rodzime dla danego regionu Rodzaj trawnika i jego rola Intensywniej a rzadziej Wybierz odpowiednie narzędzia Sprawdzaj pogodę!
Świadome i oszczędne korzystanie z wody przy podlewaniu naszych ogrodów to najważniejszy aspekt zrównoważonego ogrodnictwa.


Zaplanuj zrównoważone podlewanie
5 głównych zasad

  • Zasada 1: Wybieraj rośliny, które są rodzime dla danego regionu

Rośliny miejscowe są lepiej przystosowane do lokalnych warunków pogodowych i wymagają mniej podlewania.

  • Zasada 2: Rodzaj trawnika i jego rola

Zastanów się nad swoim trawnikiem. Jeśli dojdziesz do wniosku, że trawnik w formie łąki sprawdzi się u Ciebie równie dobrze, watro spróbować tego rozwiązania, bo w takiej postaci jest on znacznie mniej "spragniony" – wymaga mniejszych ilości wody. Dodatkowo będzie on przyjazny dla przyrody – stanie się idealnym miejscem dla pracowitych pszczół i innych ważnych zapylaczy.

  • Zasada 3: Intensywniej a rzadziej

Głębsze, rzadkie podlewanie może być lepszym rozwiązaniem niż codzienne, lekkie zraszanie ogrodu. Zachęci to rośliny do głębszego zapuszczenia korzeni, dzięki czemu będą mocniejsze i bardziej odporne na suszę.

  • Zasada 4: Wybierz odpowiednie narzędzia

Czy podlewasz duże powierzchnie, czy potrzebujesz większej precyzji? Wybór odpowiednich narzędzi pomoże uniknąć marnowania wody. Ważna jest także ergonomia i wygoda pracy.

Automatyczny bęben z wężem XL z kółkami, fot. Fiskars

Na przykład bęben z wężem XL z kółkami to doskonały produkt do podlewania dużych ogrodów. Kółka ułatwiają transport, zatem pokonywanie większych przestrzeni w celu nawodnienia ogrodu nie jest już problemem. Bęben jest od razu gotowy do użycia, dzięki zestawowi niezbędnych do nawadniania akcesoriów. Unikatowym rozwiązaniem jest jego pozioma konstrukcja. Stabilny i odporny na przechylenie bęben, można obracać w zakresie 360°, co pozwala na pełną swobodę manewrowania. Wyróżnia go elegancki, stylowy design, a uniwersalny rozmiar przyłączy gwarantuje kompatybilność z narzędziami innych producentów

  • Zasada 5: Sprawdzaj pogodę!

Jeśli spodziewasz się deszczu, usiądź wygodnie i zrelaksuj się.

Spraw, by podlewanie stało się chwilą medytacji

Zamień podlewanie w piękną medytację. Bądź obecny w swojej praktyce i doceniaj rośliny, które pielęgnujesz. W ten sposób możesz także zauważyć, że coś jest nie tak, i pomóc roślinom poczuć się lepiej.

2022-04-05
Tekst i zdjęcia: informacja prasowa Fiskars

Autor
5 zasad zrównoważonego podlewania ogrodu
5 zasad zrównoważonego podlewania ogrodu
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)