Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Przesadzanie róż: dlaczego i kiedy przesadzać róże? Jak to robić prawidłowo?

Pytanie czytelnika: Odziedziczyłam stary ogród, a wraz z nim kilka starych i pięknych krzewów róż. Niestety rosną w miejscu gdzie planują postawić garaż, dlatego muszę koniecznie je przesadzić. Proszę o kilka porad o przesadzaniu starych krzewów różanych – m.in. czy można je przesadzać, kiedy przesadzać oraz jak to zrobić?

Spis treści
Czy można przesadzać stare róże?
Kiedy można przesadzać róże?
O czym nie wolno zapomnieć przesadzając róże? Zasady

Czy można przesadzać stare róże?

Tak, można przesadzać stare róże, ale trzeba to robić ostrożnie aby podczas przesadzania jak najmniej uszkodzić ich system korzeniowy.

Róże tworzą długi i rozbudowany, a przede wszystkim kruchy system korzeniowy i źle znoszą przesadzanie (zwłaszcza stare osobniki). Znacznie lepiej (a przede wszystkim prościej) kupić "nową" różę niż przesadzać "starą". Jeśli jednak musimy przesadzić róże powinniśmy się do tego dobrze przygotować.

Róże w ogrodzie
Fot. Susanne Nilsson/Flickr ↓

Więcej o sadzeniu róż i przygotowaniu gleby przeczytasz w artykule: Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy sadzić róże

Kiedy można przesadzać róże?

Róże można przesadzać na wiosnę i na jesieni, jednak najlepszym terminem na przesadzanie róż jest jesień – od października (już po zakończeniu wegetacji), do pierwszych przymrozków.

Róże przesadzane na jesieni znacznie szybciej się zregenerują, a na wiosnę wcześniej rozpoczną wegetację. Róże przesadzane na wiosnę byłoby bardzo "spóźnione" i osłabione i mogłyby wcale nie zakwitnąć.

Róże ogrodowe - starsze krzewy
Fot. Digitalpress/Fotolia

Jeśli zdecydowaliśmy się na przesadzenie naszej starej róży, to powinniśmy znaleźć dla niej nowe – miejsce godne królowej.

10 zasad jak bezpiecznie przesadzać róże?

1. Różę wykopujemy ostrożnie aby jak najmniej uszkodzić jej system korzeniowy. W tym celu głęboko i szeroko okupujemy roślinę ostrym szpadlem i staramy się wyjąć ją z jak największą bryłą ziemi. Ostrożnie podważamy szpadlem bryłę korzeniową z każdej strony tak aby bryła korzeniowa wraz z ziemią miała więcej luzu.

2. Im większa róża, tym przesadzamy ją z większą (szerszą i głębszą) bryłą korzeniową! Starajmy się podczas wykopywania uszkodzić jak najmniej korzeni. Im więcej korzeni uszkodzimy, tym roślina będzie bardziej osłabiona, zwiększy się ryzyko przemarznięcia w zimie i opóźni się jej wiosenny start.

3. Po wyciągnięciu bryły korzeniowej z ziemi zobaczymy jak dużo starych i grubych korzeni miała nasza róża. Stare i chore korzenie przycinamy, a rany po cięciu zabezpieczamy maścią ogrodniczą z fungicydem. Niezbędnym narzędziem będzie ostry sekator ręczny, a do większych korzeni nożyce ręczne lub niewielka piłka do cięcia.

4. Przycięcia wymaga także część nadziemna – usuwamy wszystkie liście (jeśli jeszcze jakieś pozostały) oraz skracamy wszystkie pędy o 2/3 ich długości. Przycięcie pędów jest niezbędne gdyż podczas wykopywania uszkodziliśmy znaczną część systemu korzeniowego. Na wiosnę po wznowieniu wegetacji roślina mogłaby mieć duże problemy z odżywieniem wszystkich pędów.

5. Następnie przenosimy różę na nowe miejsce. Jeśli bryła korzeniowa jest ciężka warto przetransportować ją na taczce. Roślinę przenosimy ostrożnie, tak aby stracić jak najmniej ziemi z bryły korzeniowej.

6. Róże powinny rosnąć w słonecznym i przewiewnym miejscu oraz w glebie żyznej i przepuszczalnej

7. Wykupujemy głęboki i szeroki dołek – powinien być dwukrotnie większy niż bryła korzeniowa. Na jego dnie usypujemy warstwę żyznej ziemi ogrodowej lub specjalnego podłoża dla róż. Lepiej nie stosować podłoża z nawozem, gdyż mógłby on uszkodzić korzenie. Przesadzoną różę zaczniemy nawozić dopiero w kolejną wiosnę, jak się dobrze przyjmie i odbuduje swój system korzeniowy.

8. Karpę układamy ostrożnie na dnie, tak aby nie uszkodzić korzeni. wolne przestrzenie uzupełniamy świeżym podłożem. Roślina powinna rosnąć na tej samej głębokości co wcześniej.

9. Po posadzeniu ubijamy ziemię wokół rośliny pozostawiając niewielki dołek. Następnie roślinę intensywnie podlewamy (tak aby powstało błoto), aby zgromadziła wystarczająco dużo wilgoci w tkankach przed zimą.

10. Wierzchnią warstwę ziemi ściółkujemy korą. Przesadzone róże zabezpieczamy przed zimnem usypując wokół pędów kopczyk z torfu lub kory sosnowej. Zabezpieczy on korzenie i podstawę pędu przez zimowym mrozem.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie w tekście: Susanne Nilsson/Rose garden/Flickr, zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier/Pixabay

Autor
Przesadzanie róż: dlaczego i kiedy przesadzać róże? Jak to robić prawidłowo?
Przesadzanie róż: dlaczego i kiedy przesadzać róże? Jak to robić prawidłowo?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość malinkowa0510

05-11-2020 09:59

Kilka lat temu przesadzałam stare róże, ale niestety potem uschły i tak czy siak musiałam kupić nowe. Tej jesieni znowu musiałam je przesadzić, z powodu zmian w ogrodzie i na podwórku. Dużo bardziej uważałam żeby nie naruszyć korzeni itd. wykopałam róże ze sporym zapasem ziemi. ...

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (23)
Twoja strona ogrodu