Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
11
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Cięcie aronii – dlaczego warto to robić?

Aby aronia rodziła soczyste owoce, poza odpowiednimi warunkami, musi być regularnie przycinania. Nieprzycinanie krzewy szybko się zagęszczają i słabiej owocują. Sprawdź, jak i kiedy warto ją przyciąć!

 

Kiedy ciąć aronię?

Najlepszym terminem przycinania aronii jest czas, kiedy pędy pozostają jeszcze w spoczynku i nie są widoczne rozwinięte pąki, a więc wczesna wiosna (marzec/kwiecień). W tym okresie łatwiej także ocenić, które pędy należy usunąć, ponieważ nie przetrwały zimy lub są chore albo uschnięte. Można jednak przyciąć aronie także wczesną jesienią i skrócić wtedy nowe pędy, które mocno rozrosły się w okresie kwitnienia rośliny.

Jak formować krzewy aronii?

Zwykle po posadzeniu aronia nie wymaga cięcia, ponieważ sprzedawane sadzonki są dobrze rozgałęzione. Jeśli jednak sadzimy słabo rozkrzewioną roślinę warto w pierwszym roku skrócić jej pędy o 1/3 długości. Dzięki temu aronia lepiej się rozkrzewi, a także szybciej zregeneruje się system korzeniowy. Można także przyciąć aronię mocniej, np. nad 2-3 oczkiem od ziemi, np. w przypadku sadzenia na słabszej glebie ułatwi to roślinie lepsze przyjęcie się w trudniejszych warunkach.

Jak ciąć starsze aronie?

Krzewy zawiązują najlepsze owoce, na młodych 2-3 letnich pędach, dlatego w kolejnych latach po posadzeniu należy usuwać głównie starsze pędy (ponad 5-6 letnie). Aby zapewnić ciągłość owocowania, powinno się dążyć do tego, by wycinając około 1/3 starszych pędów, pozostawić podobną ilość najmłodszych, a także kilkuletnich (4 letnich), które będą owocować.

Ważne!
Trzeba także pamiętać, ze aronie maja skłonność do wytwarzania odrostów korzeniowych, które należy usuwać (mogą one służyć, jako nowe sadzonki).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: lexmomot / Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!