Logo
Logo

Cięcie aronii – dlaczego warto to robić?

Aby aronia rodziła soczyste owoce, poza odpowiednimi warunkami, musi być regularnie przycinana. Nieprzycinanie krzewy szybko się zagęszczają i słabiej owocują. Sprawdź, jak i kiedy warto przyciąć aronię!

Spis treści
Najlepszy termin cięcia aronii Zasady formowania krzewów Cięcie starszych roślin

Kiedy ciąć aronię?

Najlepszym terminem przycinania aronii jest czas, kiedy pędy pozostają jeszcze w spoczynku i nie są widoczne rozwinięte pąki, a więc wczesna wiosna (marzec/kwiecień). W tym okresie łatwiej także ocenić, które pędy należy usunąć, ponieważ nie przetrwały zimy lub są chore albo uschnięte. Można jednak przyciąć aronie także wczesną jesienią i skrócić wtedy nowe pędy, które mocno rozrosły się w okresie kwitnienia rośliny.

Jak formować krzewy aronii?

Zwykle po posadzeniu aronia nie wymaga cięcia, ponieważ sprzedawane sadzonki są dobrze rozgałęzione. Jeśli jednak sadzimy słabo rozkrzewioną roślinę warto w pierwszym roku skrócić jej pędy o 1/3 długości. Dzięki temu aronia lepiej się rozkrzewi, a także szybciej zregeneruje się system korzeniowy. Można także przyciąć aronię mocniej, np. nad 2-3 oczkiem od ziemi, np. w przypadku sadzenia na słabszej glebie ułatwi to roślinie lepsze przyjęcie się w trudniejszych warunkach.

cięcie aronii - dlaczego warto to robię fot. ivabalk Pixabay
Fot. ivabalk/Pixabay

Jak ciąć starsze aronie?

Krzewy zawiązują najlepsze owoce, na młodych 2-3 letnich pędach, dlatego w kolejnych latach po posadzeniu należy usuwać głównie starsze pędy (ponad 5-6 letnie). Aby zapewnić ciągłość owocowania, powinno się dążyć do tego, by wycinając około 1/3 starszych pędów, pozostawić podobną ilość najmłodszych, a także kilkuletnich (4 letnich), które będą owocować.

Ważne!
Trzeba także pamiętać, ze aronie maja skłonność do wytwarzania odrostów korzeniowych, które należy usuwać (mogą one służyć, jako nowe sadzonki).


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: lexmomot / Depositphotos

Autor
Cięcie aronii – dlaczego warto to robić?
Cięcie aronii – dlaczego warto to robić?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl