Cięcie aronii – dlaczego warto to robić?

Przycinanie aronii fot. lexmomot - Depositphotos

Aby aronia rodziła soczyste owoce, poza odpowiednimi warunkami, musi być regularnie przycinana. Nieprzycinanie krzewy szybko się zagęszczają i słabiej owocują. Sprawdź, jak i kiedy warto przyciąć aronię!

Posłuchaj
00:00
21
Spis treści
Najlepszy termin cięcia aronii Zasady formowania krzewów Cięcie starszych roślin

Kiedy ciąć aronię?

Najlepszym terminem przycinania aronii jest czas, kiedy pędy pozostają jeszcze w spoczynku i nie są widoczne rozwinięte pąki, a więc wczesna wiosna (marzec/kwiecień). W tym okresie łatwiej także ocenić, które pędy należy usunąć, ponieważ nie przetrwały zimy lub są chore albo uschnięte. Można jednak przyciąć aronie także wczesną jesienią i skrócić wtedy nowe pędy, które mocno rozrosły się w okresie kwitnienia rośliny.

Jak formować krzewy aronii?

Zwykle po posadzeniu aronia nie wymaga cięcia, ponieważ sprzedawane sadzonki są dobrze rozgałęzione. Jeśli jednak sadzimy słabo rozkrzewioną roślinę warto w pierwszym roku skrócić jej pędy o 1/3 długości. Dzięki temu aronia lepiej się rozkrzewi, a także szybciej zregeneruje się system korzeniowy. Można także przyciąć aronię mocniej, np. nad 2-3 oczkiem od ziemi, np. w przypadku sadzenia na słabszej glebie ułatwi to roślinie lepsze przyjęcie się w trudniejszych warunkach.

cięcie aronii - dlaczego warto to robię fot. ivabalk Pixabay
Fot. ivabalk/Pixabay

Jak ciąć starsze aronie?

Krzewy zawiązują najlepsze owoce, na młodych 2-3 letnich pędach, dlatego w kolejnych latach po posadzeniu należy usuwać głównie starsze pędy (ponad 5-6 letnie). Aby zapewnić ciągłość owocowania, powinno się dążyć do tego, by wycinając około 1/3 starszych pędów, pozostawić podobną ilość najmłodszych, a także kilkuletnich (4 letnich), które będą owocować.

Ważne!
Trzeba także pamiętać, ze aronie maja skłonność do wytwarzania odrostów korzeniowych, które należy usuwać (mogą one służyć, jako nowe sadzonki).


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: lexmomot / Depositphotos

Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Aronia czarna Aronia melanocarpa

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści