Logo
Logo
11
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Cięcie aronii – dlaczego warto to robić?

Aby aronia rodziła soczyste owoce, poza odpowiednimi warunkami, musi być regularnie przycinania. Nieprzycinanie krzewy szybko się zagęszczają i słabiej owocują. Sprawdź, jak i kiedy warto ją przyciąć!

Kiedy ciąć aronię?

Najlepszym terminem przycinania aronii jest czas, kiedy pędy pozostają jeszcze w spoczynku i nie są widoczne rozwinięte pąki, a więc wczesna wiosna (marzec/kwiecień). W tym okresie łatwiej także ocenić, które pędy należy usunąć, ponieważ nie przetrwały zimy lub są chore albo uschnięte. Można jednak przyciąć aronie także wczesną jesienią i skrócić wtedy nowe pędy, które mocno rozrosły się w okresie kwitnienia rośliny.

Jak formować krzewy aronii?

Zwykle po posadzeniu aronia nie wymaga cięcia, ponieważ sprzedawane sadzonki są dobrze rozgałęzione. Jeśli jednak sadzimy słabo rozkrzewioną roślinę warto w pierwszym roku skrócić jej pędy o 1/3 długości. Dzięki temu aronia lepiej się rozkrzewi, a także szybciej zregeneruje się system korzeniowy. Można także przyciąć aronię mocniej, np. nad 2-3 oczkiem od ziemi, np. w przypadku sadzenia na słabszej glebie ułatwi to roślinie lepsze przyjęcie się w trudniejszych warunkach.

Jak ciąć starsze aronie?

Krzewy zawiązują najlepsze owoce, na młodych 2-3 letnich pędach, dlatego w kolejnych latach po posadzeniu należy usuwać głównie starsze pędy (ponad 5-6 letnie). Aby zapewnić ciągłość owocowania, powinno się dążyć do tego, by wycinając około 1/3 starszych pędów, pozostawić podobną ilość najmłodszych, a także kilkuletnich (4 letnich), które będą owocować.

Ważne!
Trzeba także pamiętać, ze aronie maja skłonność do wytwarzania odrostów korzeniowych, które należy usuwać (mogą one służyć, jako nowe sadzonki).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: lexmomot / Depositphotos


Komentarze

Powiązane artykuły
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu