Logo
Logo
11
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Cięcie aronii – dlaczego warto to robić?

Aby aronia rodziła soczyste owoce, poza odpowiednimi warunkami, musi być regularnie przycinania. Nieprzycinanie krzewy szybko się zagęszczają i słabiej owocują. Sprawdź, jak i kiedy warto ją przyciąć!

 

Kiedy ciąć aronię?

Najlepszym terminem przycinania aronii jest czas, kiedy pędy pozostają jeszcze w spoczynku i nie są widoczne rozwinięte pąki, a więc wczesna wiosna (marzec/kwiecień). W tym okresie łatwiej także ocenić, które pędy należy usunąć, ponieważ nie przetrwały zimy lub są chore albo uschnięte. Można jednak przyciąć aronie także wczesną jesienią i skrócić wtedy nowe pędy, które mocno rozrosły się w okresie kwitnienia rośliny.

Jak formować krzewy aronii?

Zwykle po posadzeniu aronia nie wymaga cięcia, ponieważ sprzedawane sadzonki są dobrze rozgałęzione. Jeśli jednak sadzimy słabo rozkrzewioną roślinę warto w pierwszym roku skrócić jej pędy o 1/3 długości. Dzięki temu aronia lepiej się rozkrzewi, a także szybciej zregeneruje się system korzeniowy. Można także przyciąć aronię mocniej, np. nad 2-3 oczkiem od ziemi, np. w przypadku sadzenia na słabszej glebie ułatwi to roślinie lepsze przyjęcie się w trudniejszych warunkach.

Jak ciąć starsze aronie?

Krzewy zawiązują najlepsze owoce, na młodych 2-3 letnich pędach, dlatego w kolejnych latach po posadzeniu należy usuwać głównie starsze pędy (ponad 5-6 letnie). Aby zapewnić ciągłość owocowania, powinno się dążyć do tego, by wycinając około 1/3 starszych pędów, pozostawić podobną ilość najmłodszych, a także kilkuletnich (4 letnich), które będą owocować.

Ważne!
Trzeba także pamiętać, ze aronie maja skłonność do wytwarzania odrostów korzeniowych, które należy usuwać (mogą one służyć, jako nowe sadzonki).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: lexmomot / Depositphotos

Tagi
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu