Logo
Logo
209
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars

Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na wykonanie niezbędnych prac ochronnych i pielęgnacyjnych. Warto jednak wiedzieć, co robić, by odpowiednio zaplanować prace ogrodnicze i uniknąć błędów. Sprawdź, jakie czynności warto wykonać w pierwszych miesiącach sezonu. Oto poradnik ogrodniczy na styczeń i luty.

Niezależnie od tego, czy tniesz, rąbiesz, zamiatasz czy odśnieżasz, wybierz narzędzia FISKARS, które uczynią każdą pracę łatwiejszą, przyjemniejszą i wydajniejszą!

Praca w ogrodzie to dla ogrodnika największa radość, pod warunkiem że przebiega szybko i przyjemnie. Wiosną, latem, jesienią i zimą przez cały rok wokół domu i w ogrodzie zawsze jest coś do zrobienia. Nie wystarczą tylko dobre chęci i ręce gotowe do pracy! Odpowiednie narzędzie pomogą Ci zadbać o glebę, rośliny i porządek!

Partnerem kalendarza ogrodnika jest marka FISKARS
www.fiskars.pl

 

Co musisz zimą zrobić w ogrodzie?

Ogrodnicze prace w środku zimy polegają głównie na działaniach kontrolnych i zapobiegawczych. Ochrona roślin przed mrozem i wiatrem to bardzo ważne zadanie, o którym powinniśmy pamiętać w tym okresie. Nie można także zapomnieć o cięciu, bo zima (gdy rośliny są w stanie spoczynku) to doskonały czas na pozbycie się niepotrzebny gałęzi.

Skompletuj taki zestaw narzędzi, jakich potrzebujesz, aby móc wykonać różnorodne prace bez większego, niż jest to konieczne, wysiłku. Dobierz odpowiednie narzędzie do danej czynności, aby praca przebiegała szybko i efektywnie. Wraz z ekspertami firmy FISKARS przygotowaliśmy praktyczny poradnik, z którego dowiesz się, jak wybrać narzędzia ogrodnicze odpowiednie do Twoich potrzeb!

WYKONAJ zimowe cięcie

Jeśli na dworze jest dość ciepło i słonecznie, w drugiej połowie stycznia możemy przystąpić do pierwszych odmładzających cięć. Zacznijmy od bardziej odpornych na mróz krzewów ozdobnych i owocowych, takich jak: agrest, czerwona porzeczka, rokitnik czy wiciokrzew. Bardziej wrażliwe odmiany i drzewka owocowe zostawiamy na luty. Przy okazji odmładzającego cięcia, o tej właśnie porze można pozyskać szczepki krzewów owocowych.

Nie bój się cięcia! Gdy wiesz, jak i czym je wykonać unikniesz błędów. Przycinaj w ogrodzie i w domu, używając sekatorów ręcznych, dostosowanych do każdych potrzeb i każdego zadania.

Sekatory Fiskars

Fiskars PowerGear™ to rodzina uniwersalnych narzędzi, takich jak sekatory z rączką obrotową i sekatory kowadełkowe, które idealnie sprawdzą się w każdej, wymagającej cięcia pracy w ogrodzie. Pomysłowy mechanizm zębatkowy, zwiększający siłę cięcia, uzupełniają ostre, wykonane z wysokiej jakości stali ostrza oraz lekkie, wytrzymałe uchwyty FiberComp™. Dowiedz się więcej


POLECANE NARZĘDZIA FISKARS

1. Sekator nożycowy, jednoręczny, z rączką obrotową i mechanizmem dźwigniowym zwiększającym siłę cięcia | Sprawdź
2. Sekator dwuręczny, nożycowy pozwala na cięcie gałęzi o grubości od 28 mm do 55 mm | Sprawdź

Narzędzia wielofunkcyjne FISKARS
Jeżeli chcesz wykonywać więcej prac przy użyciu mniejszej ilości narzędzi, system z wymiennymi głowicami FISKARS QuikFit™ to idealny wybór. Od piły na długim 2-4 m trzonku, przyborów do czyszczenia rynien po kultywatory, pługi śnieżne czy szczotki; wystarczy tylko jeden trzonek, który poradzi sobie z każdym zadaniem w ogrodzie. Dowiedz się więcej


POLECANE NARZĘDZIA FISKARS

1. System kilkudziesięciu narzędzi w wymiennymi głowicami do różnych prac | Sprawdź
2. Teleskopowy trzonek z zasięgiem do 6 metrów, z piłą lub sekatorem | Sprawdź

SPRAWDŹ stan zimowych osłon

O tej porze roku szczególnie niebezpieczna jest zmiana temperatur – słońce, które ogrzewa rośliny w ciągu dnia i spadki temperatur nocą. Dlatego spacer po sadzie i ogrodzie zacznijmy w pierwszej kolejności od sprawdzenia stanu zimowych osłon na krzewach i bylinach. Tam, gdzie trzeba, okrycie uzupełniamy: słomą, gałązkami świerkowymi albo agrowłókniną.

POMALUJ pnie drzew na biało

W przypadku drzew owocowych, jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych w okresie ich spoczynku jest tzw. bielenie, które ochroni rośliny przed zamarzaniem wody w szczelinach kory, powstaniem ran zgorzelinowych czy pęknięć pni. Najlepiej to zrobić na początku stycznia (gdy dni są jeszcze pochmurne) używając grubego pędzla lub szczotki. Warto wiedzieć, że na zimowe wahania temperatur szczególnie narażone są jabłonie, czereśnie i śliwy.

 siekiery Fiskars

Wszyscy wiemy, jak pracochłonna jest obróbka ściętego drzewa, by drewno mogło zagościć w naszym kominku. Aby tę podróż maksymalnie uprościć, powstały nowe siekiery rozłupujące oraz gama narzędzi Fiskars WoodXpert™. Opracowana z myślą o funkcjonalności, zawiera wszystko, od siekier nowej generacji, nowych tasaków karczowników, po haki do ciągnięcia bali, szczypce czy pasy. Dowiedz się więcej


POLECANE NARZĘDZIA FISKARS

1. Siekiera rozłupująca X21 do rozłupywania średniej wielkości pieńków do 30 cm | Sprawdź
2. Siekiera ciesielska X10 do prac budowlanych i porządkowych wokół domu | Sprawdź
3. Ostrzałka Fiskars XSharp™ zapewnia doskonały szlif ostrzy siekier i noży | Sprawdź
4. Tasak, karczownik do okrzesywania i przycinania małych drzew | Sprawdź

ZABEZPIECZ drzewka przed zwierzętami leśnymi

Jeśli nasza działka lub ogród nie jest ogrodzona i sąsiaduje z lasem warto też pomyśleć nad dodatkowym zabezpieczeniem przed zamieszkującymi go zwierzętami. Najczęściej ogryzane są młode drzewa owocowe o cienkiej jeszcze korze, takie jak wiśnie czy jabłonie. Najlepszym sposobem na uniknięcie szkód jest zastosowanie osłon na pniach i przycięcie najniżej położonych gałęzi.

ZRÓB porządki w sadzie

Dodatkowo pamiętajmy, aby usunąć zgniłe i zasuszone owoce wiszące na drzewach owocowych, czyli tzw. mumie. Jeśli tego nie zrobimy, na wiosnę zamrożone patogeny mogą zainfekować zawiązujące się wiosną owoce. Sprawdźmy także, czy na pniach i konarach nie ma jaj szkodników (jeśli je zauważymy, strząsamy szczotką do wiadra i zakopujemy głęboko w ziemi, bądź palimy).

Narzędzia do odśnieżania FISKARS
Gdy śnieg zakryje ogród białą pierzynką, będziesz potrzebować odpowiednich narzędzi, które pomogą w odśnieżaniu ogrodu oraz usuwaniu oblodzenia ze schodków i stopni. Aby ułatwić to zadanie, przedstawiamy szeroką gamę narzędzi do odśnieżania. Dowiedz się więcej


POLECANE NARZĘDZIA FISKARS

1. Odgarniacz aluminiowy z utwardzaną głowicą i lekkim trzonkiem | Sprawdź
2. Odgarniacz SnowXpert™ z wygodnym trzonkiem pokrytym powłoką PCV | Sprawdź
3. Skuwacz do lodu z drewnianym trzonkiem i stalową głowicą | Sprawdź
4. Pług śnieżny SnowXpert do odśnieżania większych powierzchni | Sprawdź

PRZYGOTUJ drewno do kominka

Posiadacze kominków stale muszą pamiętać o zapewnieniu drewna na zimne miesiące w roku. Leśnicy robią wycinki zimą, więc styczeń i luty to najlepszy czas na zaopatrzenie się w najlepszy materiał na kolejny sezon grzewczy. Jeśli kupiliśmy drewno w balach lub większych kawałkach, musimy je rozłupać na mniejsze kawałki, aby wiosną i latem schło w składziku na drewno.

ODŚNIEŻAJ podjazd, ścieżki i schody

Usuwanie śniegu na bieżąco, za pomocą miotły lub łopaty do śniegu, jest najbardziej efektywnym i najbardziej ekologicznym sposobem odśnieżania. Do posypywania śliskiej nawierzchni nie używajmy soli, która jest szkodliwa dla roślin, a do tego może powodować powstawanie przebarwień na nawierzchni. Śliskie powierzchnie na schodach, ścieżkach i podjeździe do garażu najlepiej wysypywać piaskiem, który po ustaniu mrozów i stopnieniu śniegu łatwo będzie sprzątnąć.

ZADBAJ o rośliny w domu

Kwiaty doniczkowe cały czas należy przeglądać pod kątem szkodników i chorób i w razie potrzeby wykonać opryski (najlepiej wykorzystując preparaty ekologiczne). Jeśli przechowujemy bulwy i cebule roślin niezimujących w gruncie, zimą należy regularnie je przeglądać i usuwać te, na których widać oznaki chorób. Pod koniec lutego można wybudzić przechowywane gatunki balkonowe (pelargonie, fuksje). Należy je przyciąć i przesadzić do nowych doniczek, przenieść do cieplejszych pomieszczeń i zacząć częściej podlewać.

PLANUJ nowe nasadzenia

Zimowe miesiące to dobry czas na przegląd ogrodowych narzędzi i zaplanowanie nowych nasadzeń. W wolnym czasie można przeprojektować ogrodowe rabaty, zaplanować poważniejsze prace związane z renowacją ogrodowych mebli lub małej architektury oraz przejrzeć oferty sklepów z nasionami i sadzonkami, które będziemy chcieli posadzić wiosną lub wczesnym latem.

FISKARS logoArtykuł powstał we współpracy z firmą FISKARS, www.fiskars.com

 

ZOBACZ KALENDARZ OGRODNIKA

Dowiedz się więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Lista zakupów