Logo
Logo
262
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Wiosenne prace ogrodowe | Praktyczne porady i narzędzia

Początek nowego, długo oczekiwanego sezonu ogrodowego to dla ogrodnika ogromna radość, możliwość obserwowania budzącej się do życia przyrody, ale przede wszystkim czas na zakasanie rękawów. Niezależnie od tego, czy tniesz, rąbiesz, zamiatasz czy odśnieżasz, wybierz narzędzia FISKARS, które uczynią każdą pracę łatwiejszą, przyjemniejszą i wydajniejszą!

Praca w ogrodzie to dla ogrodnika największa radość, pod warunkiem że przebiega szybko i przyjemnie. Wiosną, latem, jesienią i zimą przez cały rok wokół domu i w ogrodzie zawsze jest coś do zrobienia. Nie wystarczą tylko dobre chęci i ręce gotowe do pracy! Odpowiednie narzędzie pomogą Ci zadbać o glebę, rośliny i porządek! Skompletuj taki zestaw narzędzi, aby móc wykonać różnorodne prace bez większego, niż jest to konieczne, wysiłku!

Partnerem kalendarza ogrodnika jest marka FISKARS
www.fiskars.pl

 

Co musisz zrobić wiosną w ogrodzie?

Pierwsze cieplejsze dni to sygnał, że rozpoczyna się sezon ogrodniczy. Jeśli chcemy, aby nasz ogród mienił się setkami kolorów – właśnie teraz powinniśmy o niego zadbać! Wczesna wiosna to najlepszy czas by przygotować glebę pod wysiew nasion i sadzenie roślin oraz rozpocząć pierwsze nawożenie. To także ostatni moment na przycięcie pędów oraz pora na rozchylenie zimowych okryć z wielu gatunków roślin.

ZACZNIJ od porządków

Zgrabienie pozostawionych jesienią zaschniętych liści i łodyg zeszłorocznych bylin, umożliwi rozwój młodym pędom. Liście z rabat usuwaj jednak ostrożnie, ponieważ spod ziemi wychodzą już rośliny cebulowe i wczesne byliny. Gdy wygrabisz resztki zalegające na rabatach i pod krzewami, zgrab trawnik. Usuń również liście zalegające w rynnach, na tarasie lub między donicami. Potem liście przeznacz na kompost. Zrób porządek z pojemnikami, w których zamierzasz posadzić pierwsze wiosenne kwiaty (np. bratki lub stokrotki). Wyrzuć z donic stare podłoże i umyj donice detergentem.
Dowiedz się więcej

narzędzia ogrodowe QuikFit Fiskars
POLECANE NARZĘDZIA FISKARS

1. Grabie metalowe QuikFit 22 elastyczne, stalowe zęby są idealne do grabienia liści, usuwania mchu i skoszonej trawy z trawnika. Głowica wykonana z wysokiej jakości stali | Kup online
2. Fiskars QuikFit to pełna gama narzędzi, mocowanych na aluminiowym trzonku, pozwalających wykonywać szereg prac ogrodniczych | Dowiedz się więcej

ZADBAJ o trawnik

Warto przystąpić także do pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika – wygrabić filc, by dać murawie oddech, zlikwidować kretowiska i usunąć uciążliwe chwasty. Wiosną warto też przeprowadzić aerację trawnika, aby napowietrzyć podłoże (szczególne, jeśli jest ciężkie i zbite). Można do tego użyć aeratora, wideł lub nakładek na buty z kolcami. Po aeracji dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. W pustych miejscach należy dosiać trawy, wybierając taką samą mieszankę, która była zastosowana na całej murawie.
Dowiedz się więcej

PRZYGOTUJ glebę

Ważnym zabiegiem jest podlanie i spulchnienie wierzchniej warstwy ziemi wokół drzew i krzewów. Dodatkowo miejsce, w którym zamierzamy posadzić nowe rośliny trzeba dokładnie przekopać. Zanim zaczniemy wysiewać nasiona warzyw, wyrównajmy grządki, które przekopaliśmy jesienią i pozostawiliśmy w tzw. ostrej skibie. Warto je również nawieźć kompostem lub nawozem wieloskładnikowym. Gdy tylko gleba rozmarznie i ogrzeje się od słońca, możemy przystąpić do pierwszych nasadzeń.
Dowiedz się więcej

Narzędzia Fiskars do kopania
POLECANE NARZĘDZIA FISKARS

1. Szpadel prosty ergo Idealny do kopania, sadzenia, przekopywania. Zaostrzona krawędź ułatwia pracę w ciężkiej glebie. Linia narzędzi ergonomicznych Fiskars gwarantuje prawidłową postawę podczas pracy | Kup online

2. Widły do kopania ergo 4-zębne widły z najwyższej jakości stali do kopania, przerzucania i rozluźniania gleby, także do ciężkiej i kamienistej. Idealne do przenoszenia ogrodniczych odpadków i wycinków | Kup online

WYSIEJ nasiona

Wysiew nasion to najtańszy sposób na dużą ilość pięknych kwitnących roślin oraz smacznych warzyw czy ziół. Na przełomie marca i kwietnia można już wysiać nasiona gatunków kwitnących, takich jak groszki pachnące, aksamitki, chabry, łubiny czy nagietki. Można je uprawiać zarówno w pojemnikach na tarasie, jak i między bylinami na rabatach. Jeśli planujemy założyć grządki z roślinami użytkowymi, w marcu wysiejmy wczesne odmiany szpinaku, kapusty głowiastej, kalafiorów, cebuli i porów, a w kwietniu nasiona bobu, kopru, marchwi, pietruszki, rzodkiewek i sałaty. 
Dowiedz się więcej

WYKONAJ cięcie

Przedwiośnie (po największych mrozach, a przed pękaniem pąków) to także doskonały czas na przycinanie. Właśnie teraz prześwietla się korony – usuwa gałęzie, które nadmiernie je zagęszczają oraz odmładza rośliny – by zrobić miejsce młodym i silnym gałązkom. Po wycięciu najgrubszych pędów można zacząć usuwać te mniejsze. Usuwamy także pędy słabe, przemarznięte i chore. Na przełomie marca i kwietnia warto zadbać też o rośliny na rabatach – przyciąć pędy zeszłorocznych bylin oraz traw ozdobnych. Taki zabieg pobudzi rośliny do wzrostu. Warto zapamiętać! Sygnałem do cięcia róż jest czas kwitnienia forsycji – nie zaniedbajmy tego zabiegu, gdyż dzięki cięciu latem będziemy mogli cieszyć się mnóstwem wspaniałych kwiatów.
Dowiedz się więcej

Narzędzia Fiskars do cięcia
POLECANE NARZĘDZIA FISKARS

1. Sekator dźwigniowy, nożycowy PowerGear™X Do częstego przycinania świeżych gałęzi o średnicy do 5 cm. Mechanizm PowerGear™ zwiększa siłę cięcia 3-krotnie w porównaniu do standardowych systemów oraz redukuje wysiłek podczas pracy, rączki pokryte antypoślizgową powłoką SoftGrip | Kup online

2.  NOWOŚĆ  Sekator kowadełkowy X-series™  Do cięcia suchych i twardych gałęzi o średnicy do 2,4 cm, wyposażony w kowadełko, dzięki czemu nie miażdży lecz równo przecina gałęzie. Hartowane, szlifowane ostrze dłużej pozostaje ostre, a zastosowana powłoka minimalizuje tarcie i pozwala na czyste cięcie | Wkrótce dostępny

3. Rękawice ogrodowe Niezastąpione podczas przycinania, kopania czy rąbania drewna. Chronią dłonie przez powstawaniem pęcherzy. Dodatkowe wzmocnienia dla lepszego komfortu pracy | Kup online

ZDEJMIJ zimowe okrycia

Stopniowo zdejmujemy zimowe okrycia z roślin. Kierujmy się prognozą pogody, a nie konkretną datą, pamiętając o ogrodniczych przysłowiach, że: „w marcu, jak w garncu” oraz „kwiecień-plecień, co przeplata trochę zimy, trochę lata”! Wiosną pogoda może płatać nam figle. Dlatego gdy jest dodatnia temperatura i świecie słońce, odwijamy agrowłókninę, by rośliny się nie zaparzyły, ale gdy zapowiadane są temperatury ujemne, osłony wciąż będą potrzebne.
Dowiedz się więcej

POSADŹ rośliny z gołym korzeniem

Od chwili, gdy ziemia rozmarznie można zacząć sadzić rośliny z tzw. gołym korzeniem (np. róże, rośliny owocowe i krzewy liściaste z przeznaczeniem na żywopłot). Kupując rośliny z gołym korzeniem, zwróćmy uwagę na ich stan zdrowotny – korzenie powinny być zawinięte, w przeciwnym razie będą uszkodzone lub przesuszone; roślina nie powinna mieć rozwiniętych liści czy kwitnących kwiatów. Taką sadzonkę należy posadzić jak najszybciej po zakupie w dobrze przygotowanym dołku z podłożem odpowiednim dla sadzonego gatunku. Po posadzeniu ziemię porządnie ugniatamy, aby nie pozostawić między korzeniami pustych przestrzeni, a na koniec obficie podlewamy.
Dowiedz się więcej

PODLEJ gatunki zimozielone

Gdy temperatura utrzymuje się wiosną powyżej zera, świeci słońce lub wieje wiatr, rośliny iglaste i zimozielone tracą wodę poprzez liście lub igły. Na skutek tego mogą nawet całkiem uschnąć. Dlatego wiosną, gdy nie ma mrozu, trzeba pamiętać o ich podlewaniu. Dotyczy to szczególnie okazów rosnących w pojemnikach, ale warto zadbać także o te rosnące na rabatach, by już wkrótce pięknie zakwitły i cieszyły nas wspaniałymi, kolorowymi kwiatami!
Dowiedz się więcej

 

FISKARS logoArtykuł powstał we współpracy z firmą FISKARS, www.fiskars.com

Tagi
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Lista zakupów