Logo
Logo

Pozbądź się kreta bez wyrządzania mu krzywdy! Naturalne sposoby na odstraszenie niechcianego gościa

Krety, choć urocze i niezwykle pożyteczne, mogą stać się prawdziwą zmorą dla każdego ogrodnika. Te niewielkie ssaki potrafią w krótkim czasie przekształcić zadbany ogród w pole pełne kopczyków i nierówności, a tworząc korytarze w korzeniach roślin doprowadzają do ich obumierania. Niemniej, pamiętajmy, że krety są w Polsce objęte częściową ochroną i nie powinniśmy stosować metod, które mogą im wyrządzić krzywdę. W tym artykule przedstawię sprawdzone i naturalne metody, które pomogły odstraszyć krety z mojego ogrodu, a które z powodzeniem możesz zastosować i Ty.

Domowe sposoby na odstraszenie kretów: Co możesz zrobić już dziś?

Wszyscy pragniemy pięknie wyglądającego ogrodu, jednak niechciane kopce tworzone przez krety mogą szybko zrujnować ten obraz. W innym miejscu krecie tunele mogą pozbawić roślin odpowiedniego usadowienia w glebie, co w efekcie doprowadzi do ich zagłodzenia i obumarcia. Co więc robić, by nie mieć "kreciego" problemu?

Na szczęście, istnieją proste i humanitarne metody, które pomagają nam pozbyć się tych niewielkich, ale kłopotliwych gości. Od wykorzystania zapachów, które są nieprzyjemne dla tych ssaków, po naturalne bariery dźwiękowe i wibracyjne – wszystkie te metody możesz zastosować samodzielnie, dbając o swoje rośliny i jednocześnie o dobrostan krety. Zacznijmy od najprostszych rozwiązań, które możesz wprowadzić już dzisiaj, aby cieszyć się spokojem w swoim ogrodzie.

To nie jest zwykła "ziemia" do roślin. Osmocote zmienia ją w podłoże idealne
Przeczytaj także
To nie jest zwykła "ziemia" do roślin. Osmocote zmienia ją w podłoże idealne

Wykorzystaj zapachy, które krety nie lubią

Krety to zwierzęta o niezwykle wrażliwym węchu, dlatego wybór odstraszaczy działających na zasadzie nieprzyjemnych zapachów to bardzo skuteczny sposób na wypędzenie tych ssaków.

Jednym z najczęściej stosowanych i skutecznych jest użycie sierści domowych zwierząt. Jeżeli jesteś posiadaczem psa lub kota, regularnie zbieraj ich sierść i umieszczaj ją w kopcach kreta. Zapach sierści jest dla krety nieprzyjemny i może przekonać go do poszukiwania innych, mniej "zanieczyszczonych" terenów.

Kolejnym sprawdzonym sposobem jest sadzenie w ogrodzie aromatycznych roślin, które naturalnie odstraszają te zwierzęta. Bazylia, aksamitka, czosnki oraz lawenda nie tylko dodają uroku Twojemu ogrodowi, ale również wydzielają aromaty, których krety nie tolerują.

Środek odstraszający krety Kunagone
Środek odstraszający krety, Kunagone
Produkt działa na zasadzie odstraszania zwierząt poprzez naśladowanie obecności ich naturalnych wrogów. Składa się z unikalnej mieszanki włosia różnych ras psów, pozyskanego z wybranych salonów fryzjerskich, które jest następnie termicznie obrabiane. Do kompozycji dodawane są substancje zapachowe odstraszające krety i wosk roślinny, który przedłuża skuteczność produktu.
Kup środek przeciw kretom już teraz w naszym sklepie online

Innym sposobem, który można zastosować, są odstraszacze zaczerpnięte prosto z kuchni. Skórka cytryny lub pomarańczy, ocet, a nawet... resztki ryby mogą być skutecznym rozwiązaniem, zwłaszcza tam, gdzie tradycyjne metody zawodzą. Tutaj należy jednak uważać, by przepędzając krety kuchennymi odpadami, nie zwabić do naszego ogrodu innych nieproszonych gości (lisów czy szopów).

Dźwięki i wibracje jako sprzymierzeńcy w walce z kretami

Słuch to kolejny bardzo dobrze rozwinięty zmysł u kreta. Watro więc sprawdzić, czy zwierzęta odwiedzające nasze ogrody przestraszą się niektórych dźwięków. Na forach internetowych można znaleźć różne wskazówki na ten temat, a wśród najczęściej pojawiają się 3 rozwiązania:

  1. Metalowe pręty i puszki - Wbij w ziemię metalowe pręty, a na ich szczytach umieść puste puszki, które będą dzwonić i hałasować na wietrze. Dźwięk ten jest niekomfortowy dla krety, który ma bardzo wrażliwy słuch.
  2. Butelki szklane - Wbijaj w ziemię szklane butelki pod kątem tak, aby "łapały" wiatr. Dźwięki wydawane przez butelki mogą niepokoić krety i skłonić je do opuszczenia ogrodu.
  3. Wiatraczki ogrodowe - Małe wiatraczki, które poruszane są przez wiatr, mogą generować delikatne wibracje, nieprzyjemne dla krety. To delikatne, ale efektywne rozwiązanie, które może chronić konkretne obszary Twojego ogrodu.

Jak zapobiegać powrotom kretów?

Krety to zwierzęta szybko adaptujące się do nowych warunków, dlatego kluczowe jest regularne zmienianie i łączenie różnych metod odstraszania, by zapewnić długotrwałą ochronę przed ich powrotem. Ważne jest regularne monitorowanie ogrodu i szybka reakcja na pojawienie się nowych kopczyków – im szybciej podejmiesz działania, tym większe szanse na skuteczne odstraszenie krety.

Sposoby na piękny i gęsty trawnik | Praktyczne porady i sprawdzone produkty
Przeczytaj także
Sposoby na piękny i gęsty trawnik | Praktyczne porady i sprawdzone produkty

Ponadto, krety przyciąga gleba bogata w robaki i larwy, więc utrzymanie czystości i porządku w ogrodzie, poprzez regularne usuwanie resztek roślinnych i innych elementów mogących przyciągać insekty, pomoże zmniejszyć atrakcyjność terenu dla tych zwierząt.

Krety są ważnym elementem ekosystemu, więc naszym celem jest współistnienie, a nie eliminacja. Dzięki tym prostym, ale efektywnym metodам, Twój ogród może pozostać piękny i wolny od niechcianych gości, bez wyrządzania krzywdy.


Zdjęcie tytułowe: Martin Mecnarowski, maho / AdobeStock

Autor
Pozbądź się kreta bez wyrządzania mu krzywdy! Naturalne sposoby na odstraszenie niechcianego gościa
Pozbądź się kreta bez wyrządzania mu krzywdy! Naturalne sposoby na odstraszenie niechcianego gościa
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi