Domowe sposoby na odstraszenie kretów: Co możesz zrobić już dziś?
Wszyscy pragniemy pięknie wyglądającego ogrodu, jednak niechciane kopce tworzone przez krety mogą szybko zrujnować ten obraz. W innym miejscu krecie tunele mogą pozbawić roślin odpowiedniego usadowienia w glebie, co w efekcie doprowadzi do ich zagłodzenia i obumarcia. Co więc robić, by nie mieć "kreciego" problemu?
Na szczęście, istnieją proste i humanitarne metody, które pomagają nam pozbyć się tych niewielkich, ale kłopotliwych gości. Od wykorzystania zapachów, które są nieprzyjemne dla tych ssaków, po naturalne bariery dźwiękowe i wibracyjne – wszystkie te metody możesz zastosować samodzielnie, dbając o swoje rośliny i jednocześnie o dobrostan krety. Zacznijmy od najprostszych rozwiązań, które możesz wprowadzić już dzisiaj, aby cieszyć się spokojem w swoim ogrodzie.
Wykorzystaj zapachy, które krety nie lubią
Krety to zwierzęta o niezwykle wrażliwym węchu, dlatego wybór odstraszaczy działających na zasadzie nieprzyjemnych zapachów to bardzo skuteczny sposób na wypędzenie tych ssaków.
Jednym z najczęściej stosowanych i skutecznych jest użycie sierści domowych zwierząt. Jeżeli jesteś posiadaczem psa lub kota, regularnie zbieraj ich sierść i umieszczaj ją w kopcach kreta. Zapach sierści jest dla krety nieprzyjemny i może przekonać go do poszukiwania innych, mniej "zanieczyszczonych" terenów.
Kolejnym sprawdzonym sposobem jest sadzenie w ogrodzie aromatycznych roślin, które naturalnie odstraszają te zwierzęta. Bazylia, aksamitka, czosnki oraz lawenda nie tylko dodają uroku Twojemu ogrodowi, ale również wydzielają aromaty, których krety nie tolerują.
Innym sposobem, który można zastosować, są odstraszacze zaczerpnięte prosto z kuchni. Skórka cytryny lub pomarańczy, ocet, a nawet... resztki ryby mogą być skutecznym rozwiązaniem, zwłaszcza tam, gdzie tradycyjne metody zawodzą. Tutaj należy jednak uważać, by przepędzając krety kuchennymi odpadami, nie zwabić do naszego ogrodu innych nieproszonych gości (lisów czy szopów).
Dźwięki i wibracje jako sprzymierzeńcy w walce z kretami
Słuch to kolejny bardzo dobrze rozwinięty zmysł u kreta. Watro więc sprawdzić, czy zwierzęta odwiedzające nasze ogrody przestraszą się niektórych dźwięków. Na forach internetowych można znaleźć różne wskazówki na ten temat, a wśród najczęściej pojawiają się 3 rozwiązania:
- Metalowe pręty i puszki - Wbij w ziemię metalowe pręty, a na ich szczytach umieść puste puszki, które będą dzwonić i hałasować na wietrze. Dźwięk ten jest niekomfortowy dla krety, który ma bardzo wrażliwy słuch.
- Butelki szklane - Wbijaj w ziemię szklane butelki pod kątem tak, aby "łapały" wiatr. Dźwięki wydawane przez butelki mogą niepokoić krety i skłonić je do opuszczenia ogrodu.
- Wiatraczki ogrodowe - Małe wiatraczki, które poruszane są przez wiatr, mogą generować delikatne wibracje, nieprzyjemne dla krety. To delikatne, ale efektywne rozwiązanie, które może chronić konkretne obszary Twojego ogrodu.
Jak zapobiegać powrotom kretów?
Krety to zwierzęta szybko adaptujące się do nowych warunków, dlatego kluczowe jest regularne zmienianie i łączenie różnych metod odstraszania, by zapewnić długotrwałą ochronę przed ich powrotem. Ważne jest regularne monitorowanie ogrodu i szybka reakcja na pojawienie się nowych kopczyków – im szybciej podejmiesz działania, tym większe szanse na skuteczne odstraszenie krety.
Ponadto, krety przyciąga gleba bogata w robaki i larwy, więc utrzymanie czystości i porządku w ogrodzie, poprzez regularne usuwanie resztek roślinnych i innych elementów mogących przyciągać insekty, pomoże zmniejszyć atrakcyjność terenu dla tych zwierząt.
Zdjęcie tytułowe: Martin Mecnarowski, maho / AdobeStock