Logo
Logo

Program ochrony śliwy | Co stosować na najczęstsze choroby i szkodniki śliwy?

Druga część lata i jesień to zwykle czas zbioru owoców, w tym wielu lubianych gatunków i odmian śliw. Jednak, aby te dość wrażliwe na choroby drzewa zdrowo rosły i obficie owocowały, potrzebują nie tylko dobrych warunków uprawy, ale często także ochrony przed szkodnikami i chorobami. Jak zwalczać pospolite choroby i szkodniki śliw?

Streszczenie artykułu
Aby zapewnić śliwom zdrowy wzrost i obfite plony, kluczowe jest zapewnienie im słonecznego stanowiska, odpowiedniej gleby oraz wybór odpornych odmian. Regularne przycinanie i przerzedzanie zawiązków owoców są niezbędne do zapobiegania chorobom i atakom szkodników. Wśród chorób śliw najgroźniejsze to ospowatość śliw (szarka), wirusowa choroba preferująca upalne, suche lata, brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza), choroba grzybowa atakująca w ciepłej, wilgotnej pogodzie, oraz torbiel śliwy, która powoduje zniekształcenie i zasychanie owoców. Aby przeciwdziałać tym zagrożeniom, zaleca się usuwanie chorych drzew, stosowanie oprysków i sadzenie odpornych odmian. Najczęstszym szkodnikiem jest owocówka śliwkóweczka, zwalczana za pomocą pułapek feromonowych i insektycydów. Inne szkodniki to misecznik śliwowy i pordzewiacz śliwowy, które uszkadzają drzewa, żerując na liściach i pędach.

Właściwa uprawa śliw to unikanie zagrożeń

Zdrowe, pełne cennych składników odżywczych owoce śliw są bardzo cenione za smak i duże możliwości ich zastosowania, ponieważ nadają się nie tylko do spożycia bezpośredniego, ale także na różnego rodzaju przetwory, w tym soki, napoje, dżemy, nalewki, konfitury itp. Jednak podobnie, jak inne pestkowe drzewa owocowe są dość wrażliwe na różnego rodzaju infekcje, czy ataki szkodników, które mogą powodować znaczne straty w plonie owoców.

Najlepiej unikać zagrożeń poprzez zapewnienie uprawianym drzewom, jak najlepszych, optymalnych dla nich warunków. Z tego względu, warto pamiętać, aby uprawiając śliwy w ogrodzie przede wszystkim zapewnić im słoneczne, ciepłe stanowisko. Ponadto, drzewa te najlepiej posadzić na glebach wapiennych i wilgotnych, ale przepuszczalnej i żyznej (kiepsko rośnie na glebach piaszczystych i ubogich). Najlepiej też wybierać do uprawy amatorskiej odmiany jak najbardziej odporne (np. na mróz, choroby).

Nie można zapominać też o właściwej pielęgnacji w tym głównie regularnym przycinaniu śliw, czyli prześwietlaniu drzew w odpowiednim terminie (w zależności od pory dojrzewania owoców – po zbiorze owoców lub wiosną), a także o przerzedzaniu zawiązków (np. śliwa węgierka), aby owoce nie dojrzewały w zbyt dużym zagęszczeniu (będą wtedy większe i mniej narażone na choroby, czy szkodniki).

Jak walczyć z najczęstszymi chorobami śliwy?

Niestety może zdarzyć się, że pomimo dobrego stanowiska i odpowiednich warunków uprawy drzewa zostaną zaatakowane przez choroby, co często ma związek z warunkami pogodowymi latem.

Ospowatość śliw, szarka –  objawy, zapobieganie i opryski

W przypadku śliw najgroźniejsza jest choroba wirusowa – ospowatość śliw, nazywana też szarką. Chorobie tej sprzyjają upalne i suche lata i najczęściej atakuje ona liście, jak i owoce śliwy węgierki. Wirus może być przenoszony przez mszyce oraz w czasie rozmnażania (szczepienia) drzew, dlatego często możemy nie wiedzieć, że posadzone drzewo jest chore, a choroba ujawni się dopiero, gdy wystąpią sprzyjające warunki.

Charakterystyczne objawy szarki to odbarwienia liści, na których powstają jasnożółte, chlorotyczne plamy w kształcie pierścieni lub smug. Z czasem całe liście przyjmują nienaturalną, jasnozieloną barwę, a na jeszcze niedojrzałych owocach tworzą się fioletowe przebarwienia (plamy) w kształcie pierścieni, a w trakcie dojrzewania owoców tkanka w miejscu plam zapada się. W efekcie owoce spadają przedwcześnie z drzew, a te które pozostaną i dojrzeją mają gąbczasty, czerwonawy miąższ i tracą smak oraz wartości użytkowe.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Co robić?

Niestety szarka, jak wiele chorób wirusowych jest trudna do zwalczenia, dlatego najlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby jest usuwanie i zniszczenie chorych drzew. Ponadto, należy obserwować drzewa i jak najszybciej reagować, gdy pojawią się mszyce, które żerując na śliwie przenoszą wirusa. Do ich zwalczania można stosować środki MOSPILAN lub KARATE lub odstraszać za pomocą preparatów naturalnych (np. na bazie czosnku, cebuli, czy pokrzywy). Aby unikać, szarki warto także sadzić odmiany odporne na tę chorobę, np. 'Opal', 'Stanley' lub 'Węgierka Wczesna').

Źródło: Sobota na Działce / Youtube

 

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych – objawy, zapobieganie i opryski

Najczęstszą chorobą grzybową śliw, ale też innych drzew pestkowych jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza), która infekuje (w czasie ciepłej i wilgotnej pogody) najpierw kwiaty, a następnie wierzchołkowe fragmenty pędów, które z czasem brązowieją i zamierają. Najbardziej widoczne są jednak objawy na owocach, które brązowieją, pokrywają się szarawym, brodawkowatym nalotem, układającym się w kształcie pierścieni. Owoce zasychają i czeto pozostają na drzewie nawet do kolejnej wiosny w postaci tzw. mumii, które są źródłem dalszych infekcji.

Co robić?

Aby unikać brunatnej zgnilizny drzew pestkowych, należy usuwać „mumie” z drzew oraz unikać zagęszczenia nasadzeń oraz korony, czyli prześwietlać drzewa. Ponadto, po wystąpieniu pierwszych objawów (np. brązowienia pojedynczych pędów) można zwalczać chorobę za pomocą oprysków np. fungicydami SWITCH lub SCORPION.

Źródło: Działka I Ogród Naszą Pasją / Youtube

 

Torbiel śliwy – objawy, zapobieganie i opryski

Inną, często porażającą te drzewa chorobą grzybową jest torbiel śliwy, której rozwój powoduje, że owoce są zniekształcone, wydłużone (tworząc torbiel), nadmiernie rozrośnięte i pokrywają się szarym nalotem. Dodatkowo, miąższ staje się niesmaczny, zbity i łykowaty, a same owoce nie mają pestek. Rozwojowi torbieli sprzyjają okresy wilgotnej pogody, a także opadłe i pozostawione pod drzewami zainfekowane owoce.

Co robić?

W celu unikania zakażenia śliw torbielą, należy usuwać i niszczyć zainfekowane owoce (torbiele) oraz sadzić odmiany odporne na te chorobę, np. 'Węgierka Dąbrowicka', 'Renkloda Ulena'. Chorobę można zwalczać opryskując drzewa przed kwitnieniem środkami miedziowymi, np. MIEDZIAN EXTRA oraz w czasie nabrzmiewania i pękania pąków kwiatowych przy użyciu środka SYLLIT.

Woda wszędzie tam, gdzie potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
Przeczytaj także
Woda wszędzie tam, gdzie potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

Czym zwalczać częste szkodniki śliw?

Owocówka śliwkóweczka – objawy, zapobieganie i opryski

Zdecydowanie najczęściej żerującym szkodnikiem na śliwach jest owocówka śliwkóweczka, niewielki ciemnoszary motyl, który składa jaja do zawiązków owoców. Największe szkody wyrządzają głównie rozwijające się w miąższu owoców różowe larwy z ciemną główką, które uszkadzają owoce drążąc w nich korytarze i pozostawiając w nich odchody. Owocówka atakuje śliwy częściej w czasie ciepłej i słonecznej pogody wiosną.

Co robić?

Ekologicznym i skutecznym sposobem zwalczania lub ograniczenia tego szkodnika jest zawieszanie na drzewach pułapek feromonowych wabiących motyle, które najlepiej rozwiesić w drugiej połowie maja. Do zwalczania owocówki można stosować także insektycyd, np. MOSPILAN lub DELTAM z zachowaniem okresu karencji.

Misecznik śliwowy – objawy, zapobieganie i opryski

Na śliwach żerować może misecznik śliwowy, którego można zaobserwować na spodniej stronie liści lub na pędach w postaci charakterystycznych brunatnych tarczek wielkości około 5 mm. Ukryte pod traczką larwy uszkadzają pędy drzew, liście oraz korę, wysysając z nich soki. W wyniku tego liście żółkną i opadają, a pędy zamierają, osłabiając drzewo, co ma też wpływ na zmniejszenie plonu.

Co robić?

Aby zapobiegać rozwojowi miseczników można stosować wiosną preparaty olejowe (np. EMULPAR, AGROCOVER lub PROMANAL). Można tez opryskiwać drzewa wybranymi insektycydami, np. SPRUZIT, KARATE lub MOSPILAN.

Pordzewiacz śliwowy – objawy, zapobieganie i opryski

Dość częstym szkodnikiem śliw jest również pordzewiacz śliwowy, czyli szpeciel, który powoduje powstawanie żółtobrązowych (rdzawych), marmurkowatych przebarwień na liściach i owocach. Żeruje głównie wiosną, uszkadzając młode pędy i liście, które przedwcześnie opadają, osłabiając drzewa i ograniczając owocowanie.

Co robić?

Pordzewiacza można zwalczać wykonując opryski środkami, które zwalczają też przędziorki, czyli np. ENVIDOR lub ORTUS.


Zdjęcie tytułowe, kolaż: Henadzy, Iryna_B, Iryna, Yuliya / AdobeStock

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jak walczyć z ospowatością śliw, znaną również jako szarka?

  Ospowatość śliw wymaga usuwania i niszczenia chorych drzew oraz szybkiego reagowania na pojawienie się mszyc przenoszących wirusa. Stosowanie środków takich jak MOSPILAN lub KARATE oraz sadzenie odpornych odmian, np. 'Opal', 'Stanley', 'Węgierka Wczesna', może pomóc w zapobieganiu chorobie.
 • Co robić, aby uniknąć brunatnej zgnilizny drzew pestkowych?

  Aby zapobiec brunatnej zgniliznie, należy usuwać z drzew "mumie" owoców, unikać zagęszczenia nasadzeń, prześwietlać drzewa i stosować opryski fungicydami, np. SWITCH lub SCORPION, po wystąpieniu pierwszych objawów.
 • Jak zapobiegać zakażeniu śliw torbielą?

  Zapobieganie torbieli śliwy wymaga usuwania zainfekowanych owoców, sadzenia odpornych odmian, np. 'Węgierka Dąbrowicka', 'Renkloda Ulena', oraz opryskiwania drzew środkami miedziowymi przed kwitnieniem i w czasie nabrzmiewania pąków.
 • Czym zwalczać częste szkodniki śliw, takie jak owocówka śliwkóweczka?

  Zwalczanie owocówki śliwkóweczki polega na zawieszaniu pułapek feromonowych i stosowaniu insektycydów, np. MOSPILAN lub DELTAM, z zachowaniem okresu karencji.
 • Jak radzić sobie z misecznikiem śliwowym?

  Aby zapobiegać rozwojowi miseczników, można stosować wiosną preparaty olejowe oraz opryskiwać drzewa wybranymi insektycydami, np. SPRUZIT, KARATE lub MOSPILAN.
 • Co zrobić w przypadku ataku pordzewiacza śliwowego?

  Pordzewiacza śliwowego można zwalczać wykonując opryski środkami, które zwalczają również przędziorki, np. ENVIDOR lub ORTUS.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Program ochrony śliwy | Co stosować na najczęstsze choroby i szkodniki śliwy?
Program ochrony śliwy | Co stosować na najczęstsze choroby i szkodniki śliwy?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl