Owocówka śliwkóweczka to szkodnik, który powoduje robaczywienie śliwek | Jak wygląda? Czym zwalczać?

Owocówka śliwkóweczka to szkodnik powodujący robaczywienie owoców śliw

Owocówka śliwkóweczka jest uciążliwym szkodnikiem, który powoduje robaczywienie owoców, hamowanie ich wzrostu, a także przedwczesne opadanie. Zobacz jak go zwalczać w przydomowych ogrodach i sadach.

Posłuchaj
00:00
10

Jak wygląda owocówka śliwkóweczka?

Owocówka śliwkóweczka (Grapholita funebrana) to niepozorny, szarobrązowy motyl o rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 14mm. Pierwsze wyloty owadów dorosłych przypadają na maj, drugie pokolenie pojawia się od połowy lipca do połowy sierpnia. Właśnie wtedy należy je zwalczać. Stadium szkodliwe to gąsienice. Są początkowe białe (z czarną głową), z upływem czasu różowieją. 

Szkodnik żeruje nie tylko na śliwach, ale czasem również na morelach, brzoskwiniach, czereśniach i wiśniach. Przy braku lepszego pokarmu pojawia się na ałyczy i śliwie tarninie. Zimuje w spękaniach kory oraz w ściółce. 

Zielone Pogotowie / YouTube


Objawy żerowania owocówki śliwkóweczki na śliwach 

Najgroźniejsze jest pokolenie letnie owocówki śliwkóweczki. Gąsienice żywią się miąższem znajdującym się w okolicach pestki. Uszkadzają owoce jednocześnie zanieczyszczając je odchodami. Śliwki stają się bardziej podatne na choroby. Ponadto owocówka śliwkóweczka uszkadza szypułki i zawiązki. Powoduje przedwczesne opadanie owoców. Uchodzi za jednego z najgroźniejszych szkodników śliw. 

Pułapka feromonowa na owocówkę śliwkóweczkę
Fot. Tomasz / AdobeStock

Jak zwalczać owocówkę śliwkóweczkę? 

W okresie masowych nalotów motyli zaleca się stosować pułapki lepowe z feromonami (np. Biochron od EkoDarpol). Dzięki temu zmniejsza się populację owadów dorosłych, a jednocześnie sprawdza czy problem z owocówką jest nasilony. Pułapki wiesza się na wysokości 1,5-2m. Należy je sprawdzać co 2-3 dni (w okresie nalotów motyli). Wiosną na pniach warto montować opaski z papieru falistego. Opcjonalnie można użyć opasek z substancją klejącą, dostępnych w sklepach ogrodniczych.

Czym pryskać? 

W przypadku wzmożonego występowania szkodników, w tym owocówki śliwkóweczki stosuje się insektycydy. Bardzo często jest to Mospilan zawierający acetamipryd. Chemiczna metoda walki to jednak ostateczność, gdyż ciężko zoptymalizować termin wykonywania zabiegu. W ten sposób zlikwiduje się tylko część szkodników – motyli. Robaczywe owoce powinno się niszczyć.

Zdjęcie tytułowe: Tomasz / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści