Logo
Logo

Groźna choroba ogórka: mączniak rzekomy dyniowatych | Jak wygląda? Jak zwalczać? Czym pryskać?

Mączniak rzekomy dyniowatych, znany również jako mączniak rzekomy ogórka, to groźna choroba, która często atakuje warzywa dyniowate (ogórki, dynie, cukinie, itd.), szczególnie te uprawiane w szklarniach. Jest ona powodowana przez organizm grzybopodobny - Pseudoperonospora cubensis. Jakie są objawy mączniaka rzekomego na ogórku? Jak możemy zapobiegać jego występowaniu i jak skutecznie go zwalczać?

Spis treści
Jak wygląda mączniak na liściach ogórków? Co sprzyja mączniakowi ogórka? Co zrobić, by zapobiegać chorobie? Jakie domowe i naturalne sposoby działają na mączniaka ogórka? Czym opryskać ogórki na mączniaka rzekomego? Jakie preparaty chemiczne wybrać? Jaki oprysk na mączniaka ogórka będzie najskuteczniejszy? Kiedy pryskać ogórki na mączniaka?

Czym jest mączniak rzekomy ogórka? 

Mączniak rzekomy dyniowatych to choroba grzybowa, która atakuje głównie ogórki i dynie, zarówno w uprawach szklarniowych, jak i w gruncie. Choć objawy mączniaka rzekomego dyniowatych początkowo widać tylko na liściach, choroba w ciągu kilku dni może doprowadzić do zamierania całej rośliny.  

Co powoduje chorobę i jakie powoduje objawy? 

Chorobę powoduje patogen, organizm grzybopodobny Pseudoperonospora cubensis. Zarodniki wraz z podmuchami wiatru mogą się przenosić na dość duże odległości.

Charakterystyczne objawy mączniaka rzekomego dyniowatych widoczne są przede wszystkim na liściach. Od górnej strony liścia pojawiają się nieregularne plamy, które początkowo są chlorotyczne, a później brunatnieją. Z czasem plamy rozrastają się i łączą ze sobą, aż w końcu obejmują całą powierzchnię liścia. Na dolnej stronie liści pod plamami pojawia się szary nalot, który z czasem ciemnieje i przybiera barwę fioletową. W wyniku porażenia liści rośliny są osłabione, a plon mniejszy. 

Dzień z życia ogrodnika amatora / YouTube


Ekologiczny ogród zero waste: kompostownik z recyklingu – przerób resztki w nawóz i podłoże!
Przeczytaj także
Ekologiczny ogród zero waste: kompostownik z recyklingu – przerób resztki w nawóz i podłoże!

Mączniak rzekomy ogórka a mączniak prawdziwy ogórka

Mączniak prawdziwy ogórka ma nieco inny przebieg od mączniaka rzekomego. Objawia się powstawaniem mączystego nalotu, ale po obu stronach blaszek liściowych (a najintensywniej na górnej). Nalot jest jaśniejszy, brudnobiały lub szarawy. Przy silnej infekcji liście wyglądają jakby były posypane mąką lub pomalowane wapnem. Porażone liście przedwcześnie obumierają. 

Jakie warunki sprzyjają rozwojowi choroby? 

Rozwojowi mączniaka rzekomego dyniowatych i szybkiemu zakażaniu roślin sprzyja wysoka wilgotność powietrza oraz chłodne noce z temperaturami od 15-16°C i ciepłe dni z temperaturami 20-25°C. Sprzyjające dla choroby jest wilgotne, deszczowe i wietrzne lato. 

Jakie zabiegi profilaktyczne zapobiegają mączniakowi na ogórku? 

Zapobieganie mączniakowi rzekomemu dyniowatych polega przede wszystkim na uprawie odmian mało podatnych na tę chorobę, takich jak Ares F1, Edyp F1, Ikar F1. Ważne jest również zakupienie rozsady z pewnego, rzetelnego źródła oraz odkarzanie podłoża po sezonie. W uprawach narażonych na choroby grzybowe unika się odmian podatnych, np. Śremski F1. Dodatkowo, wietrzenie szklarni i tunelów foliowych oraz stymulowanie odporności roślin może pomóc w walce z chorobą.

Jak zwalczać chorobę naturalnie? 

Metody ekologiczne zwalczania mączniaka rzekomego dyniowatych obejmują opryskiwanie preparatami roślinnymi własnej produkcji, które są tworzone na bazie chwastów i ziół. Przykładowo, można zastosować gnojówkę z pokrzyw (rozcieńczając ją w proporcji 1:10), lub wywar ze skrzypu polnego (rozcieńczony w stosunku 1:4).

Naturalną ochronę przed mączniakiem rzekomym ogórka zapewniają także biopreparaty na bazie grzybów pasożytniczych, takie jak Polyversum WP 50. Grzyb ten jest niepatogeniczny dla roślin, ale skutecznie zwalcza mączniaka rzekomego, a także szarą pleśń i zgniliznę twardzikową. Dodatkowo stymuluje rośliny do wydajniejszego wzrostu. 

Gdy, pomimo stosowania oprysków ekologicznych na ogórkach, dyniach, kawonach, kabaczkach czy cukiniach, zauważalne są symptomy mączniaka rzekomego dyniowatych, zaleca się przeprowadzenie oprysków za pomocą preparatów zawierających miedź lub siarkę.

Miedzian na chorobę ogórka - zwalcza mączniaka rzekomego dyniowatych
Miedzian Extra 350 SC
Preparat w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą o działaniu powierzchniowym. Stosowany zapobiegawczo podczas ochrony przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi, w amatorskiej uprawie drzew owocowych niskopiennych i roślin warzywnych w ogrodach działkowych i przydomowych. Środek przeznaczony wyłącznie do stosowania punktowego przy użyciu opryskiwaczy ręcznych.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Siarkol na chorobę ogórka - zwalcza mączniaka rzekomego dyniowatych
Siarkol Extra 80 WP
Jest środkiem grzybobójczym w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu powierzchniowym, do stosowania zapobiegawczego lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby. Chroni rośliny przed porażeniem mączniakiem prawdziwym i pomaga w zwalczaniu infekcji.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Revus na chorobę ogórka - zwalcza mączniaka rzekomego dyniowatych
Revus 250 SC
To wysoce selektywny środek grzybobójczy w postaci skoncentrowanej zawiesiny. Preparat działa wgłębnie i kontaktowo, aplikacja następuje poprzez oprysk. Można go stosować zapobiegawczo jak i interwencyjnie. Doskonały do ochrony ziemniaków przed zarazą ziemniaka oraz pomidorów uprawianych w gruncie.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Magnifur Finito na chorobę ogórka - zwalcza mączniaka rzekomego dyniowatych
Magnicur Finito
To środek, który zapobiega i leczy choroby grzybowe, w tym mączniaka rzekomego dyniowatych (może być stosowany zapobiegawczo i interwencyjnie). Dzięki właściwościom systemiczno-wgłębnym w pełni chroni liście, łodygi i nowe przyrosty. Jest koncentratem, który po połączeniu z wodą tworzy zawiesinę do oprysku warzyw w gruncie i pod osłonami. Działa równie efektywnie w niskich i wysokich temperaturach, gdy wyschnie jest odporny na deszcz oraz działanie promieni słonecznych. Może być stosowany od początku intensywnego wzrostu części nadziemnych aż do fazy początku zasychania naci.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Czym pryskać na mączniaka rzekomego ogórka? 

Do zwalczania mączniaka rzekomego ogórka stosuje się fungicydy. W przypadku wystąpienia objawów choroby, skuteczne są preparaty o działaniu wgłębnym, takie jak Magnifur Finito (dawniej Infinito). Preparat ten zawiera chlorowodorek propamokarbu i fluopikolid, które mają działanie systemicznei wgłębne, dlatego korzysta się z niego zarówno zapobiegawczo jak i interwencyjnie.  

Kiedy pryskać ogórki na mączniaka?

Po wystąpieniu pierwszych objawów zaleca się oprysk wcześniej wymienionymi preparatami.

Tekst: Redakcja ZO, zdjęcie tytyłowe: Stefan / Adobe Stock

Autor
Groźna choroba ogórka: mączniak rzekomy dyniowatych | Jak wygląda? Jak zwalczać? Czym pryskać?
Groźna choroba ogórka: mączniak rzekomy dyniowatych | Jak wygląda? Jak zwalczać? Czym pryskać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy