Dlaczego warto robić samemu naturalne preparaty dla roślin?
Związki chemiczne zawarte w sztucznych nawozach przechodzą do nektaru i pyłku kwiatów, więc pszczoły zjadając je, narażają się na ich szkodliwe działanie. Chemiczne środki ochrony roślin mogą powodować choroby, a nawet śmierć odwiedzających te rośliny pszczół. W związku z tym, do nawożenia i ochrony uprawianych roślin przed chorobami i szkodnikami powinniśmy używać przyjaznych pszczołom środków naturalnych.
5 naturalnych preparatów, które możesz łatwo zrobić samemu!
Woda z mydłem
Działanie: zwalcza mszyce, wełnowce i tarczniki.
Sposób użycia: Środek jest jednym z najprostszych, który pozwala zwalczyć m.in. uciążliwą mszycę. Wystarczy spryskać lub przemyć rośliny rozpuszczonym w wodzie szarym mydłem i odczekać do dnia następnego. Kolejnego dnia zmyć z roślin zraszając samą wodą. Czynność można powtarzać kilkakrotnie w ciągu tygodnia.
Woda z czosnkiem lub cebulą
Działanie: zwalczanie mszycy, przędziorków, tarczników i innych.
Sposób użycia: 500g rozgniecionych cebul i ząbków czosnku na 10 l wody. Moczymy przez noc, a na drugi dzień można opryskać rośliny takim naturalnym opryskiem. Wzmacnia on rośliny i zabezpiecza przed niektórymi chorobami grzybowymi i roztoczami.
Popiół z ogniska lub kominka
Działanie: odkwaszanie i użyźnianie podłoża, działa odstraszająco na ślimaki.
Sposób użycia: mieszamy zimny popiół z ziemią, w której będą sadzone kwiaty. Sypiąc wokół roślin kręgi z popiołu tworzymy pylistą barierę dla ślimaków. Można nim nawozić rabaty kwiatowe, grządki w ogrodzie warzywnym oraz drzewa i krzewy preferujące zasadowy odczyn gleby. Nie poleca się wysypywania popiołu pod kwasolubne azalie, różaneczniki i na wrzosowiska oraz pod rośliny iglaste. Wartości odżywcze tego materiału to ok. 2-4% fosforu, 5-10% potasu, 30-35% wapnia oraz duża ilość mikroelementów. Popiół z ogniska wymieszany z korą może posłużyć jako okrycie roślin wrażliwych na mróz.
Nawóz z pokrzyw
Działanie: poprawia wzrost oraz polepsza tworzenie się chlorofilu, zwabia dżdżownice, które użyźniają glebę.
Sposób użycia: zbieramy młode liście i pędy pokrzywy, jeszcze przed jej kwitnieniem (1 kg pokrzyw na 10 litrów wody). Rośliny zalewamy wodą i zostawiamy przygotowany nawóz na aż sfermentuje (do 2 tyg.) Stosuje się jako preparat przeciwko szkodnikom oraz chorobom grzybowym. Warto pamiętać, że pokrzywa zawiera wiele witamin. M.in. witaminę C, K, B oraz kwas pantotenowy, a także składniki mineralne takie jak: żelazo, magnez, wapń, mangan, krzem.
Łupiny po orzechach ziemnych
Działanie: wspomagają drenaż roślin doniczkowych
Sposób użycia: wysyp pokruszone łupiny orzeszków ziemnych na warstwę drenażu w donicy. Stanie się ona lżejsza i zużyjemy mniej podłoża. Aby ziemia nie przedostawała się przez dno doniczki wyłóż je bibułkowym filtrem do kawy, który przepuści wodę, ale zatrzyma cząsteczki ziemi.
Źródło: Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”