Jakie pieczywo wybrać do zrobienia nawozu?
Zarówno świeże, jak i czerstwe pieczywo mogą posłużyć do przygotowania nawozu z chleba. Najlepszym wyborem jest chleb pełnoziarnisty lub razowy. Są one bogate w błonnik i składniki odżywcze, które są korzystne dla gleby i roślin. Unikaj chleba białego, ponieważ zawiera mniej składników odżywczych. Ważne jest również, aby unikać chleba z dodatkami, takimi jak orzechy, nasiona, czosnek, cebula lub przyprawy, które mogą nie być korzystne dla niektórych roślin. Niemniej jednak, do naszej mikstury możemy również dodać resztki krakersów i białych bułek.
Nawóz z chleba: krok po kroku
- Rozpoczynamy od pokrojenia pieczywa na kostki, które następnie umieszczamy w wiadrze.
- Dodajemy tyle wody, aby całkowicie pokryła chleb.
- Na wierzch kładziemy talerz, który dodatkowo obciążamy, podobnie jak to robimy podczas kiszenia kapusty.
- Pozostawiamy całość na tydzień.
- Po upływie tego czasu, odcedzamy uzyskany płyn.
- Następnie rozcieńczamy koncentrat w proporcjach 1:3.
- Aby dodatkowo wzbogacić glebę potasem i wapniem, wsypujemy popiół do mikstury (200 g na 5 l).
- Jeśli chcemy wzbogacić miksturę o jod, który jest doskonały do oprysków pomidorów, dodajemy 10 ml roztworu do przefiltrowanej odżywki.
Jakie rośliny można nim nawozić?
Nawóz z chleba jest szczególnie korzystny dla pomidorów, ogórków i kwiatów. W przypadku pomidorów, nawóz chlebowy sprzyja masowemu pojawianiu się pąków i łatwiej znoszą stres związany z przesadzeniem z pojemników do gruntu. Ogórki szybko się rozwijają i mają silny system korzeniowy. Nawóz chlebowy można także użyć do podlewania hortensji, wrzosów i azalii.
Jak stosować nawóz z chleba?
Jeśli warzywa rosną w żyznej glebie, wystarczy stosować nawóz z chleba trzy razy w sezonie. Pierwszy na początku wzrostu sadzonek, po to by je wzmocnić. Drugi raz, tydzień po posadzeniu i trzeci, gdy pojawią się pąki. Kiedy kwiaty zamienią się w owoce zaprzestajemy nawożenia. Jeśli gleba jest uboga, można zwiększyć częstotliwość nawożenia zachowując 10-dniowe przerwy.
Jednak w przypadku pomidorów, nie dokarmiamy rośliny, gdy pojawią się owoce. Za to ogórki, jak najbardziej. Dzięki temu wydłużymy okres owocowania, a zbiory będą bardziej obfite. Warzywa podlewamy według zasady - pół litra nawozu na sadzonkę. Z kolei kwiaty możemy podlewać mieszanką na początku sezonu. Wystarczy szklanka na roślinę. W przypadku nowych sadzonek warto zlać nawozem ziemię, w której posadzimy kwiaty. Dzięki temu szybciej się ukorzenią.
Jednak należy pamiętać, że chleb nie powinien być jedynym źródłem nawozu dla roślin. Powinien być stosowany jako dodatek do regularnego programu nawożenia, który może obejmować również inne organiczne nawozy, takie jak kompost czy obornik.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: aquatarkus / Adobe Stock