Zmiksujcie 4 składniki, które wyrzucacie ze śniadania. Ta mikstura będzie jak energetyk dla roślin

Mikstura z 4 składników ze śniadania

Nie macie pojęcia co zrobić, aby pobudzić rośliny do wzrostu i kwitnienia? Podobnie jak człowiek, potrzebują odpowiedniej dawki odżywienia, jak my śniadania o poranku. To na bazie jajecznicy, świeżo zaparzonej kawy czy owsianki z bananami zawsze sprawia, ze mamy ochotę do dalszego działania. Tak samo rośliny muszą mieć zapewnione podłoże, które sprosta ich wymaganiom. Jeżeli szukacie mieszanki energetycznej dla monstery, sansewierii czy innych podopiecznych, sprawdźcie koniecznie naszą poradę poniżej.

Posłuchaj
00:00
50

Z reguły stosujecie kupne mieszanki, które niestety zawodzą? Zdarza się, ze te domowe, naturalne specyfiki, które z resztą rekomenduję, mają najlepsze działanie. Proces ich rozkładu w glebie jest zrównoważony, nieco powolniejszy, co pozwala roślinie stopniowo pobierać składniki odżywcze, potrzebne jej w danym momencie. Nie musicie specjalnie iść do sklepu, zapewniam was, że wszystkie potrzebne składniki macie w domu.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Jak zrobić energetyzującą mieszankę do roślin z 4 składników?

Z reguły wszystkie najlepsze składniki do pielęgnacji roślin mamy w zasięgu ręki. Dostępność jest dość spora, lecz należy wiedzieć, jak je ze sobą mieszać. aby przyniosły wymierne skutki. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie resztek, które trafiają do kosza, a niepotrzebnie. To skarbnica składników mineralnych i witamin dla każdej rośliny. Co wchodzi w skład cudownej mieszanki do roślin? Poniżej przedstawiam wam w kilku zdaniach:

  • skorupki jajek - z reguły używane do jajecznicy czy jajka na miękko, mogą posłużyć jako ciekawa baza do nawozu roślinnego, bowiem zawierają wapń niezbędny do prawidłowego funkcjonowania,
  • fusy z kawy - po świeżo zaparzonym espresso pozostają resztki, które są bogactwem fosforu, potasu, magnezu oraz azotu, który jest uwalniany podczas rozkładu w ziemi doniczkowej,
  • fusy z zielonej lub czarnej, liściastej herbaty - w french pressie pozostają fusy z aromatycznej herbaty, które zawierają taniny, a także minerały wspomagające rozwój roślin, dodatkowo garbniki odżywiają glebę,
  • skórki banana, najlepiej ekologicznego -z reguły świetny dodatek do pożywnej owsianki wraz z masłem orzechowym - pozostające po nim skórki to świetne źródło potasu i magnezu.

Wszystkie składniki można dokładnie zmielić na mokro i przełożyć do suszarki lub piekarnika na około 30 stopni Celsjusza. Wysuszając nawóz, będzie nam starczył na znacznie dłużej, bez obawy, ze wda się do niego pleśń.

🟢 Odwiedź nasz sklep ogrodniczy: Sprawdź nowości i skorzystaj z promocji

Czy lepiej używać fusów z kawy czy naparu do roślin?

Z reguły świetnym specyfikiem dla roślin są fusy z kawy, które można przechowywać w szklanym słoiku w lodówce. Niestety trzeba sprawdzać co jakiś czas czy nie noszą znamion pleśni. Wybierajmy zawsze te pełnowartościowe, w niedługim okresie po zaparzeniu. Niektóre z ziaren kaw są traktowane pestycydami, aby zapobiec rozwojowi szkodników. Warto pokusić się o tę ekologiczną lub z mniejszych palarni, aby mieć pewność, że będzie lepszej jakości. Możecie wysuszyć ją nieco po zaparzeniu i użyć bezpośrednio na powierzchni rośliny. W ten sposób możemy ją zabezpieczyć przed wysychaniem i utrata wilgoci. Innym sposobem jest wymieszanie ziemi doniczkowej z garścią fusów, które będą dostarczały składników mineralnych wprost do bryły korzeniowej.

W przypadku naparu, należy go rozcieńczyć przed podlaniem roślin. Należy jednak pamiętać, aby nie robić tego zbyt często, gdyż może dojść do przelania bryły korzeniowej. Roślina powoli zacznie wykazywać objawy w postaci powstającej pleśni na powierzchni podłoża lub zaczną gnić korzenie. W tym przypadku będzie konieczna wymiana podłoża oraz ochrona rośliny. Rekomenduję z tego powodu używanie fusów kawowych, bardziej niż naparu. Wmieszane w ziemię doniczkową mogą stopniowo uwalniać składniki odżywcze, które roślina będzie pobierać.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: New Africa/ Fijias / Adobe Stock


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

To się przyda
Kwasomierz pH-metr glebowy | Target
Kwasomierz pH-metr glebowy | Target
Nawóz z HYDROŻELEM – TerraCottem® Universal – 5 kg
Nawóz z HYDROŻELEM – TerraCottem® Universal – 5 kg
Humus Active Papka Uniwersalny 5 l
Humus Active Papka Uniwersalny 5 l
Nawóz Do Ogrodu 2w1, Osmocote Długodziałajacy – 1,25 kg
Nawóz Do Ogrodu 2w1, Osmocote Długodziałajacy – 1,25 kg
Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Bez kabla, bez spalin, bez ograniczeń. Wystarczy jeden akumulator Bosch: do domu, ogrodu i garażu
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści