Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
19
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Rośliny do oczka wodnego

Masz w ogrodzie oczko wodne? Czy może jest to jedna z tych rzeczy, o których marzysz? Oczka wodne są nie tylko atrakcją dla ludzi. Dzięki roślinom wodnym przyciągają również liczne owady, takie jak ważki równoskrzydłe i różnoskrzydłe. Zobacz, co możesz posadzić w swojej wymarzonej sadzawce.

 

Określenie „rośliny wodne” kojarzy się większości z nas z liliami wodnymi. Innym skojarzeniem jest symboliczny kwiat lotosu, który zamyka się o zmierzchu, a otwiera o poranku. Te „wielbiące słońce” kwiaty dostępne są w wielu kolorach i rozmiarach, więc nie trzeba mieć specjalnie dużego stawu, aby je uprawiać. Niektóre odmiany lilii wodnej będą się rozwijać nawet w małych oczkach wodnych o głębokości zaledwie 30 cm.

Korzyści z posiadania roślin wodnych

Istnieje cała gama roślin wodnych do wyboru. Wśród nich wyróżnia się rośliny przybrzeżne, bagienne, pływające i natleniające. Wszystkie odgrywają ważną rolę w utrzymaniu równowagi biologicznej w oczku. Rośliny te usuwają z wody składniki odżywcze i zapewniają cień — obie te cechy pomagają ograniczyć rozwój glonów. Ponadto zwierzęta mogą pod takimi roślinami znaleźć schronienie lub złożyć na nich jaja.

rośliny do oczka wodnego fot. iVerde

Fot. iVerde

1 – orontium wodne, 2, 3 – knieć błotna, czyli kaczeniec

Rośliny wodne przybrzeżne i bagienne

Rośliny przybrzeżne i bagienne rosną w wilgotnej glebie lub płytkiej wodzie. W tego typu roślinności lubią się chować żaby i salamandry. Do bardziej znanych przykładów należą kwitnąca na złoto knieć błotna (Caltha palustris) oraz przęstka (Hippuris), która charakteryzuje się pierzastymi łodygami wystającymi ponad taflę wody. Z kolei orontium wodne (Orontium aquaticum) wytwarza białe kolby o żółtych końcówkach, które wyglądają jak unoszące się na wodzie świece.

rośliny do oczka wodnego - pistia fot. Cảnh Hoàng văn Pixabay

Fot. iVerde

Pistia rozetkowa, nazywana też sałatą wodną ma rozety liści, które swobodnie pływają po powierzchni wody.

Rośliny wodne pływające

Rośliny wodne pływające, jak sama nazwa wskazuje, unoszą się na powierzchni wody. Ich zaletą jest szybkie tempo, w jakim potrafią się rozrastać. Do pływających roślin wodnych zalicza się między innymi osoka aloesowata (Stratiotes aloides) i pistia rozetkowa (Pistia stratiotes). Dzięki temu, że zapewniają dużą ilość cienia, doskonale zapobiegają zbytniemu nagrzewaniu się wody w oczku.

rośliny do oczka wodnego - osoka aloesowata fot. iVerde

Fot. iVerde

Osoka aloesowata kwitnie na biało od maja do sierpnia.

Rośliny wodne natleniające

Natleniające rośliny wodne znajdują się przez cały rok pod wodą. Dlatego też niekoniecznie rzucają się w oczy, ale produkują bardzo duże ilości tlenu w sadzawce. Moczarka (Elodea) jest jedną z bardziej znanych roślin natleniających. Podobnie wywłócznik (Myriophyllum) i rdestnica (Potamogeton).

Warunki dla roślin wodny

Do prawidłowego rozwoju rośliny wodne potrzebują wystarczającej ilości ciepła i światła, więc zadbaj o to, by rosły w miejscu nasłonecznionym lub częściowo nasłonecznionym. Im więcej przygotujesz poziomów w swojej sadzawce, tym większa będzie różnorodność roślin, jakie będziesz mógł posadzić.

Źródło: iVerde

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT