Logo
Logo

Rośliny do oczka wodnego

Masz w ogrodzie oczko wodne? Czy może jest to jedna z tych rzeczy, o których marzysz? Oczka wodne są nie tylko atrakcją dla ludzi. Dzięki roślinom wodnym przyciągają również liczne owady, takie jak ważki równoskrzydłe i różnoskrzydłe. Zobacz, co możesz posadzić w swojej wymarzonej sadzawce.

Określenie „rośliny wodne” kojarzy się większości z nas z liliami wodnymi. Innym skojarzeniem jest symboliczny kwiat lotosu, który zamyka się o zmierzchu, a otwiera o poranku. Te „wielbiące słońce” kwiaty dostępne są w wielu kolorach i rozmiarach, więc nie trzeba mieć specjalnie dużego stawu, aby je uprawiać. Niektóre odmiany lilii wodnej będą się rozwijać nawet w małych oczkach wodnych o głębokości zaledwie 30 cm.

Korzyści z posiadania roślin wodnych

Istnieje cała gama roślin wodnych do wyboru. Wśród nich wyróżnia się rośliny przybrzeżne, bagienne, pływające i natleniające. Wszystkie odgrywają ważną rolę w utrzymaniu równowagi biologicznej w oczku. Rośliny te usuwają z wody składniki odżywcze i zapewniają cień — obie te cechy pomagają ograniczyć rozwój glonów. Ponadto zwierzęta mogą pod takimi roślinami znaleźć schronienie lub złożyć na nich jaja.

rośliny do oczka wodnego fot. iVerde

Fot. iVerde

1 – orontium wodne, 2, 3 – knieć błotna, czyli kaczeniec

Rośliny wodne przybrzeżne i bagienne

Rośliny przybrzeżne i bagienne rosną w wilgotnej glebie lub płytkiej wodzie. W tego typu roślinności lubią się chować żaby i salamandry. Do bardziej znanych przykładów należą kwitnąca na złoto knieć błotna (Caltha palustris) oraz przęstka (Hippuris), która charakteryzuje się pierzastymi łodygami wystającymi ponad taflę wody. Z kolei orontium wodne (Orontium aquaticum) wytwarza białe kolby o żółtych końcówkach, które wyglądają jak unoszące się na wodzie świece.

rośliny do oczka wodnego - pistia fot. Cảnh Hoàng văn Pixabay

Fot. iVerde

Pistia rozetkowa, nazywana też sałatą wodną ma rozety liści, które swobodnie pływają po powierzchni wody.

Rośliny wodne pływające

Rośliny wodne pływające, jak sama nazwa wskazuje, unoszą się na powierzchni wody. Ich zaletą jest szybkie tempo, w jakim potrafią się rozrastać. Do pływających roślin wodnych zalicza się między innymi osoka aloesowata (Stratiotes aloides) i pistia rozetkowa (Pistia stratiotes). Dzięki temu, że zapewniają dużą ilość cienia, doskonale zapobiegają zbytniemu nagrzewaniu się wody w oczku.

rośliny do oczka wodnego - osoka aloesowata fot. iVerde

Fot. iVerde

Osoka aloesowata kwitnie na biało od maja do sierpnia.

Rośliny wodne natleniające

Natleniające rośliny wodne znajdują się przez cały rok pod wodą. Dlatego też niekoniecznie rzucają się w oczy, ale produkują bardzo duże ilości tlenu w sadzawce. Moczarka (Elodea) jest jedną z bardziej znanych roślin natleniających. Podobnie wywłócznik (Myriophyllum) i rdestnica (Potamogeton).

Warunki dla roślin wodny

Do prawidłowego rozwoju rośliny wodne potrzebują wystarczającej ilości ciepła i światła, więc zadbaj o to, by rosły w miejscu nasłonecznionym lub częściowo nasłonecznionym. Im więcej przygotujesz poziomów w swojej sadzawce, tym większa będzie różnorodność roślin, jakie będziesz mógł posadzić.

Źródło: iVerde

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl