Logo
Logo
19
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Rośliny do oczka wodnego

Masz w ogrodzie oczko wodne? Czy może jest to jedna z tych rzeczy, o których marzysz? Oczka wodne są nie tylko atrakcją dla ludzi. Dzięki roślinom wodnym przyciągają również liczne owady, takie jak ważki równoskrzydłe i różnoskrzydłe. Zobacz, co możesz posadzić w swojej wymarzonej sadzawce.

Określenie „rośliny wodne” kojarzy się większości z nas z liliami wodnymi. Innym skojarzeniem jest symboliczny kwiat lotosu, który zamyka się o zmierzchu, a otwiera o poranku. Te „wielbiące słońce” kwiaty dostępne są w wielu kolorach i rozmiarach, więc nie trzeba mieć specjalnie dużego stawu, aby je uprawiać. Niektóre odmiany lilii wodnej będą się rozwijać nawet w małych oczkach wodnych o głębokości zaledwie 30 cm.

Korzyści z posiadania roślin wodnych

Istnieje cała gama roślin wodnych do wyboru. Wśród nich wyróżnia się rośliny przybrzeżne, bagienne, pływające i natleniające. Wszystkie odgrywają ważną rolę w utrzymaniu równowagi biologicznej w oczku. Rośliny te usuwają z wody składniki odżywcze i zapewniają cień — obie te cechy pomagają ograniczyć rozwój glonów. Ponadto zwierzęta mogą pod takimi roślinami znaleźć schronienie lub złożyć na nich jaja.

rośliny do oczka wodnego fot. iVerde

Fot. iVerde

1 – orontium wodne, 2, 3 – knieć błotna, czyli kaczeniec

Rośliny wodne przybrzeżne i bagienne

Rośliny przybrzeżne i bagienne rosną w wilgotnej glebie lub płytkiej wodzie. W tego typu roślinności lubią się chować żaby i salamandry. Do bardziej znanych przykładów należą kwitnąca na złoto knieć błotna (Caltha palustris) oraz przęstka (Hippuris), która charakteryzuje się pierzastymi łodygami wystającymi ponad taflę wody. Z kolei orontium wodne (Orontium aquaticum) wytwarza białe kolby o żółtych końcówkach, które wyglądają jak unoszące się na wodzie świece.

rośliny do oczka wodnego - pistia fot. Cảnh Hoàng văn Pixabay

Fot. iVerde

Pistia rozetkowa, nazywana też sałatą wodną ma rozety liści, które swobodnie pływają po powierzchni wody.

Rośliny wodne pływające

Rośliny wodne pływające, jak sama nazwa wskazuje, unoszą się na powierzchni wody. Ich zaletą jest szybkie tempo, w jakim potrafią się rozrastać. Do pływających roślin wodnych zalicza się między innymi osoka aloesowata (Stratiotes aloides) i pistia rozetkowa (Pistia stratiotes). Dzięki temu, że zapewniają dużą ilość cienia, doskonale zapobiegają zbytniemu nagrzewaniu się wody w oczku.

rośliny do oczka wodnego - osoka aloesowata fot. iVerde

Fot. iVerde

Osoka aloesowata kwitnie na biało od maja do sierpnia.

Rośliny wodne natleniające

Natleniające rośliny wodne znajdują się przez cały rok pod wodą. Dlatego też niekoniecznie rzucają się w oczy, ale produkują bardzo duże ilości tlenu w sadzawce. Moczarka (Elodea) jest jedną z bardziej znanych roślin natleniających. Podobnie wywłócznik (Myriophyllum) i rdestnica (Potamogeton).

Warunki dla roślin wodny

Do prawidłowego rozwoju rośliny wodne potrzebują wystarczającej ilości ciepła i światła, więc zadbaj o to, by rosły w miejscu nasłonecznionym lub częściowo nasłonecznionym. Im więcej przygotujesz poziomów w swojej sadzawce, tym większa będzie różnorodność roślin, jakie będziesz mógł posadzić.

Źródło: iVerde

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny

Komentarze

PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Rabaty bylinowe odchwaszczamy, spulchniamy glebę i ściółkujemy ją torfem, a następnie nawozimy nawozem długo działającym, np. Osmocote.
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i ładny wygląd. W maju można zastosować pełnoskładnikowy nawóz mineralny (np. Azofoska, Polifoska). Po rozsypaniu nawozu murawę trzeba obficie podlać. Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Maj jest miesiącem, gdy trawa rośnie intensywnie, należy więc ją kosić regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Kosimy w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha (koszenie wilgotnej murawy może doprowadzić do zniszczenia sprzętu oraz zwiększyć ryzyko powstania chorób grzybowych na trawniku), na wysokość nie mniejszą niż 3,5 cm.
 
Twoja strona ogrodu