Winorośl... do każdego ogrodu?
Ze względu na coraz cieplejsze zimy i gorące lata winorośl możemy uprawiać już w całej Polsce, a w wielu regionach cieszyć się smakiem owoców i nawet zakładać przydomowe winnice. Jeśli mamy miejsce i odpowiednie warunki, warto zdecydować się na ten szlachetny gatunek, bo sama roślina wygląda ładnie, a prowadzona przy murze lub w rzędach może nam przypominać podróże w ciepłe regiony Europy lub dalsze zakątki świata, a przy okazji dawać wspaniałe plony.
Zacznij od początku
Winorośl właściwa (Vitis vinifera) oraz jej odmiany to silnie rozrastające się pnącza, więc decyzja o ich posadzeniu w ogrodzie musi być naprawdę dobrze przemyślana. Aby rośliny zdrowo rosły, powinny mieć zapewnione odpowiednie stanowisko oraz podłoże. Ważny jest też wybór odpowiedniej odmiany, odpornej na szkodniki, choroby oraz na mrozy. Po posadzeniu trzeba dbać o regularne cięcie i nawożenie, a także odchwaszczanie winorośli. Nie należy przesadzać z podlewaniem, gdyż te piękne pnącza lepiej znoszą okresy suszy niż przelanie.
Winorośl potrzebuje słonecznego, ciepłego, osłoniętego od silnych wiatrów stanowiska. Jest dość tolerancyjna w stosunku do podłoża. Nie lubi jednak, gdy w ziemi jest za dużo wilgoci.
Problemy w uprawie
Każdy, kto uprawia winorośl (zarówno odmiany deserowe, jak i te na wino), spotyka się jednak co pewien czas z problemami. Rośliny bywają atakowane przez choroby (mączniak, antraknoza, szara pleśń) lub szkodniki (szpeciel pilśniowiec, przędziorki). Ponieważ walka z chorobami i szkodnikami jest łatwiejsza, gdy rozpoczniemy ją możliwie szybko, zanim rośliny zostaną zaatakowane na dobre, warto zastosować jeden trik, który jest znany właścicielom winnic od wieków.
Posadź je obok winorośli, żeby zdrowo rosła
W winnicach od wieków na końcach rzędów sadzi się róże. Pełnią one rolę roślin wskaźnikowych. Jeśli na róży zauważymy oznaki choroby, wiadomo, że winorośl może również zostać wkrótce zaatakowana.
Sadząc róże przy plantacji winorośli przyczyniamy się też do zwiększenia bioróżnorodności. Kwiaty róż to magnes dla pszczół i innych pożytecznych owadów, które przy okazji zjadają mszyce. Różane krzewy przyciągają nie tylko owady, ale też ptaki, które z kolei wyjadają szkodniki pojawiające się na krzewach winorośli. Stąd właściciele winnic często decydują się na sadzenie tych kwitnących do późnej jesieni roślin obok winorośli.
Obok winnic w ciepłych regionach Europy sadzi się również plantacje lub pasy lawendy oraz rozmarynu. Specyficzny zapach tych krzewinek, według niektórych plantatorów, może odstraszać szkodniki winorośli. W naszych warunkach klimatycznych rozmaryn może zimą przemarzać, ale z lawendą nie mamy już większych problemów. Dlatego zastosowanie róż i lawendy jako towarzystwa dla winorośli, możemy stosować. Przy okazji tworząc ładne zestawienie roślin.
Połącz więc przyjemne z pożytecznym – uprawiaj róże obok winorośli, ale pamiętaj o dobraniu takiej odmiany, która zbyt mocno się nie rozrośnie i nie zagłuszy winorośli, będzie powtarzać kwitnienie i ładnie skomponuje się z otaczającymi rabatami, jeśli chodzi o barwę kwiatów.
Zdjęcia tytułowe: Antonio Gravante / AdobeStock, Małgorzata Wójcik