Jak wygląda żywopłot z forsycji?
Forsycje (Forsythia) chętnie sadzone są pojedynczo lub w grupach na szpalery i żywopłoty. Jej popularność wynika z niewątpliwego uroku tych roślin. Wczesną wiosną krzaki obsypują się pięknym, żółtymi kwiatami, które są bardzo liczne i długo się utrzymują. W ten sposób wiosną otrzymuje się bajeczny, żółty żywopłot. Latem roślina nie ma aż tak zachwycającego wyglądu, ale wciąż dobrze się prezentuje, tworząc zielony, gesty żywopłot.
Jak założyć żywopłot z forsycji?
Przygotowanie
Krzewy należy sadzić na glebie żyznej, zasobnej w składniki pokarmowe i piaszczystej. Jeśli podłoże nie spełnia tych warunków, to przed wysadzeniem krzewów, należy glebę wzbogacić kompostem lub nawozami wieloskładnikowymi.
Sadzenie
Forsycja stosunkowo szybko rośnie i mocno się rozgałęzia, dlatego sadząc krzewy, należy zachować dość spore odstępy. Najlepiej kolejne rośliny umieszczać co 50 cm (odmiany karłowate co 25 cm), co pozwoli stworzyć gęsty żywopłot, a roślinom zapewni odpowiednią ilość miejsca. Ziemię wokół forsycji warto ściółkować, aby zatrzymać wilgoć w glebie. Mimo że roślina ma silny system korzeniowy i dobrze znosi konkurencję, to lepiej zrezygnować z sadzenie roślin okrywowych i trawy, które zabiorą jej wodę.
Żywopłot z forsycji – jak o niego dbać?
Żywopłot z forsycji wymaga odpowiedniej pielęgnacji, do której zaliczają się:
Podlewanie
Forsycje lubią stale wilgotną glebę, dlatego w przypadku suszy wymagają podlewania.
Nawożenie
Najlepiej wykorzystać nawozy wieloskładnikowe, które dostarczą wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Dobrze sprawdzą się nawozy długodzałające, które należy aplikować wiosną
Przycinanie
Forsycje bardzo dobrze znoszą przycinanie, ale trzeba pamiętać, że roślina zawiązuje kwiaty latem, które poprzedza kwitnienie. Dlatego przycinanie najlepiej wykonać 2 tygodnie po przekwitnięciu, aby nie ścinać kwiatów. Dowiedz się więcej
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: AndreaA. / Depositphotos