Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
3
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Rośliny, które wolą cień

Większość roślin ogrodowych potrzebuje do prawidłowego rozwoju dużo światła, dlatego często sprawia trudność znalezienie tych, które wolą cień.

W ogrodach osnutych półmrokiem wielokrotnie nic nie planujemy z obawy o marny efekt, a nawet zamieranie wybranych roślin. Nie musi jednak tak być! Poniżej znajdziecie kilka gatunków i odmian roślin, które właśnie w cieniu będą sobie radzić najlepiej.

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

To samochwytne pnącze może rosnąć nawet 120 lat! Doskonale sprawdzi się w cienistym ogrodzie. Jak powszechnie wiadomo, dobrze służy również jako roślina okrywowa. Pędy bluszczu pospolitego dorastają do długości 30 m, ale można je ciąć, a wtedy rozkrzewiają się.

Roślina ta przyjmuje się niezbyt łatwo, dlatego potrzebuje na to roku. Gdy już minie ciężki czas adaptacji w nowym miejscu zaczyna rosnąć szybko.

Na starych okazach na przełomie września i października pojawiają się zielonożołte grono-baldachy, z których następnej wiosny wytworzą się trujące owoce.

Polecane odmiany i gatunki

 • 'Glacier' – srebrzystoszare i zielone, wąsko biało obrzeżone liście dł. ok. 4 cm;
 • 'Sagittifolia Variegata' – głęboko klapowane pstre kremowozielone liście dł. do 4 cm;
 • 'Spetchley' – miniaturowy bluszcz wys. do 30 cm o drobnych, ciemnozielonych, strzałkowatych liściach dł. do 2,5 cm;
 • Bluszcz kolchicki (H. colchica) ma liście nieklapowane, owalne, eliptyczne lub sercowate długości do 20 cm, ciemnozielone i skórzaste. Gdy są młode spodnią ich stronę pokrywa czerwonawy puch. Warto wiedzieć, że obok odmian pnących występują odmiany krzewiaste 'Arborescens' o wzniesionych pędach, wys. 1,5 m.

Rośliny, które wolą cień
Fot. Claire Margaret, Matija Tunjic, TheOtherKev/Pixabay

Bluszcz to pnącze wykorzystywane w ogrodach leśnych. Na rynku są dostępne również odmiany przeznaczone do uprawy w doniczkach.

Funkia (Hosta)

To doskonała bylina do cienistego ogrodu. Można pozostawić ją bez opieki przez wiele lat. Gatunków funkii jest bardzo wiele. Część kwitnie w lipcu, część dopiero wczesną jesienią. Jej dzwonkowate, fioletowe lub białe, niekiedy pachnące kwiaty znajdują się na długiej łodydze, jednakże uroda funki leży w jej wyjątkowych liściach.

Polecane odmiany i gatunki

Wyróżnia się funkie: wysokie – do 100 cm, średnie do 75 cm i niskie do 30 cm.

 • Funkia Siebolda (H. sieboldiana) 'Elegans' – średnia, wys. do 60 cm; intensywnie niebieskozielone, grube liście o kształcie sercowatym, prawie kolistym, mocno pomarszczone; kwitnie w pierwszej poł. lata;
 • Funkia Fortune’a (H. fortunei) – wiosną sercowate liście są żółtawozielone z ciemną zieloną obwódką i pręgami, wczesnym latem stają się pstre;
 • Funkia Fortune’a (H. fortunei) 'Francee' – średnia, do 60 cm; posiada wąsko sercowate liście z nieregularnym obrzeżeniem; lawendowe kwiaty pojawiają się od połowy do końca lata; rozrasta się wyjątkowo szybko;
 • Funkia falista (H. undulata) – wys. 35 szer. 45 cm.; ma skręcone, szerokie liście, w centrum nieregularnie kremowobiałe, obrzeżone zielono; lawendowe kwiaty w pierwszej połowie lata.

Rośliny, które wolą cień
Fot. GLady, Gaz_D, Angela C, Mark Martins/Pixabay

W centrach i sklepach ogrodniczych funkie bardzo często spotkamy pod ich nazwą łacińską – hosta.

Kokoryczka (Polygonatum)

Na spodach delikatnie wygiętych łodygach tej byliny późną wiosną zwieszają się dzwonkowate kwiaty. Kokoryczka rozrasta się przez kłącza. Gleba musi być wilgotna. Kokoryczki dorastają do 1 m. wysokości i 30 cm. szerokości.

 • W ogrodach uprawia się najczęściej krzyżówkową odmianę hybridum, lub wersję wielkokwiatową (P. multiflorum).

Rośliny, które wolą cień
Fot. Takaharu Misawa/Pixabay, Borealis55/Wkimedia_Commons, KristinaBonander/Pixabay

Kokoryczka to rodzima bylina kłączowa Polski występująca w lasach i gęstych zaroślach.

Kopytnik (Asarum)

To niska (do 10 cm) i gęsta bylina o błyszczących liściach. Jest idealna do okrywania zacienionych powierzchni. Potrzebuje dużej ilości wilgoci. Dzbaneczkowate kwiaty rozwijają się późną wiosną i tworzą się poniżej liści, przy samej ziemi. Są zielonkawo-purpurowe i owłosione.

 • W sklepach występuje głównie kopytnik pospolity (A. europaeum), który jest zimozielony, tworzy szerokie połacie ciemnozielonych liści o średnicy ponad 10 cm.

Rośliny, które wolą cień
Fot. Hans Braxmeier/Pixabay, Michael_Wolf/Wikimedia Commons ↓

Kopytnik pospolity możemy spotkać w niemal całej Europie. To znana roślina lecznicza od wieków wykorzystywana w zielarstwie.

Zawilec japoński (Anemone japonica var. hupehensis)

Roślina należy do zawilców późno kwitnących. Baldachy białych lub białoróżowych do ciemnoróżowych kwiatów pojawiają się od późnego lata do połowy jesieni na wyprostowanych łodygach; sam kwiat osiąga 6 cm średnicy.

Anemon japoński dorasta do 75 cm. wysokości i 45 cm. szerokości – wygląda bardziej jak krzewinka niż bylina. Najlepiej czuje się na terenach wilgotnych i chłodniejszych, ale poradzi sobie również na stanowisku słonecznym (choć będzie wtedy słabo kwitnąć).

Rośliny, które wolą cień
Fot. Laila_, A._Engelhardt, FotoRieth/Pixabay

Zawilec japoński świetnie nadaję się do nasadzeń pod drzewa oraz krzewy.

Złocień koreański (Chrysanthemum koreanum)

Złocień koreański kwitnie obficie od końca lata do pierwszych mrozów. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna wilgotna. Na początku VI dobrze jest uszczknąć wierzchołki pędów. Na zimę należy roślinę okrywać.

Dowiedz się więcej o złocieniach i innych chryzantemach.

Polecane odmiany

 • 'Brightness' – ma kwiaty czerwone, półpełne
 • 'Raquel' – różowe, pojedyncze kwiaty
 • 'Ruby Mound' – czerwone, pełne
 • 'Starlet' – brązowe pełne

Rośliny, które wolą cień
Fot. Suppenkasper, _Alicja_, Manfred Richter/Pixabay

Przed wielu laty botanicy narobili zamieszania włączając większość roślin popularnie zwanych chryzantemami do rodzaju Dendranthema. Zapanował bałagan, więc w Polsce naukowcy chcąc uporządkować nazewnictwo chryzantemy przemianowano na złocienie. ...I nadal nikt nie wiedział, co jest co.

W końcu złocień koreański i jego mieszańce zostały włączone do gatunku chryzantem wielkokwiatowych (Dendranthema grandiflora). W potocznym użyciu wraca się do nazwy chryzantema, bo – jak dotąd – nie przyjęła się nazwa dendrantema (chociaż można ją spotkać na metkach roślin).

Tekst: Ewa Ziegler, zdjęcia w tekście: Michael Wolf/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons,  zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier/Pixabay


Komentarze

Warto przeczytać

Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Nowe treści
Aktualności
Nowe rośliny
CEBULOVE
Na czasie
CEBULOVE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 40, Sentencja nr:7
Tydzień 40, Sentencja nr:7
Nie stosujmy już nawozów azotowych, gdyż przedłużają one okres wegetacji drzew i krzewów, co może stać się przyczyną ich przemarznięcia.
Tydzień 40, Sentencja nr:6
Tydzień 40, Sentencja nr:6
Porażone chorobami lub pleśnią resztki owoców, pędy drzew i krzewów usuwamy po czym palimy. Nie wyrzucamy ich na kompost, gdyż mogą być źródłem chorób roślin.
Tydzień 40, Sentencja nr:5
Tydzień 40, Sentencja nr:5
Możemy jeszcze sadzić rośliny cebulowe kwitnące wiosną (krokusy, tulipany, narcyzy, hiacynty itp.). Jest to ostateczny termin ich sadzenia przed zimą.
Tydzień 40, Sentencja nr:4
Tydzień 40, Sentencja nr:4
Wykopmy z ogrodu rośliny niezimujące w gruncie, np. dalie i begonie. Część nadziemną wykopanych roślin należy usunąć, zaś podziemną – lekko przesuszyć, dokładnie oczyścić i przechowywać zimą w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze 5-10°C.
Tydzień 40, Sentencja nr:1
Tydzień 40, Sentencja nr:1
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu