Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
5
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Keukenhof - holenderski ogród z 7 milionami kwitnących roślin cebulowych

Na powierzchni 32 hektarów rosną miliony tulipanów i innych kwiatów cebulowych najróżniejszych odmian i kolorów. Ogród w Keukenhof czynny jest zaledwie dwa miesiące w roku - od połowy marca do połowy maja, potem kwiaty przekwitają i trzeba czekać do następnej wiosny. Zobacz jak wygląda największe skupisko roślin cebulowych na Świecie.

Keukenhof - tulipanowy ogród

Ogród w Keukenhof położony jest na obszarze 32 ha, nieopodal miejscowości Lisse w Holandii. Tulipanowy ogród powstał zaledwie 50 lat temu, chociaż sam park istniał już od 1850 roku. Nazwa Keukenhof oznacza "ogród kuchenny" (w języku niderlandzkim) i pochodzi z pierwszej połowy XV wieku, kiedy teren ten należał do księżnej Jakoby z Bawarii. W ogrodzie polowała i zbierała zioła do kuchni.

Polski akcent w Keukenhof

Od kilku lat, co roku główna wystawa w ogrodzie podporządkowana jest innemu tematowi przewodniemu. W 2012 tematem przewodnim w Keukenhof będzie:
Polska - Sercem Europy.

Uroczyste otwarcie ogrodu nastąpiło 21 marca 2012 r. Czerwona ścieżka dla zwiedzających jest zaaranżowana pod kątem praktycznych informacji o historii i kulturze Polski.

Najpiękniejszym elementem ekspozycji jest kompozycja z kwiatów prezentująca wizerunek Fryderyka Chopina o wymiarach 12 x 20 m.

Do jego ułożenia zużyto 50 tysięcy cebulek, a w ich sadzeniu w dniu 13 października 2011 r. wziął udział Janusz Stańczyk Ambasador RP w Królestwie Niderlandów.

Wiosna w Keukenhof

Keukenhof to jeden z najpiękniejszych wiosennych ogrodów świata. Co roku przyciąga do siebie tłumy miłośników kwitnących roślin cebulowych. Ogród otwarty jest dla zwiedzających tylko przez dwa miesiące - od końca marca do połowy maja.

Rocznie odwiedza go 700 tys. miłośników kwiatów.
Tak duża liczba oglądających sprawia, że w ogrodzie codziennie od samego rana są prawdziwe tłumy zwiedzających.

Tulipany, hiacynty, narcyzy i krokusy

Główną atrakcją Keukenhof są kwiaty cebulowe kwitnące wiosną - m.in. tulipany, hiacynty, krokusy wiosenne, narcyzy.


Co roku wysadza się tutaj ręcznie 7 milionów cebulek.
Co roku także zmieniana jest kompozycja, układ rabat, kolorów i odmian kwiatów, dlatego też ogród można odwiedzać co roku i za każdym razem zobaczyć coś nowego.

Cebulki sadzone są warstwami - jedna na drugiej. Na samej górze sadzone są krokusy, gdyż zakwitają najwcześniej. Pod nimi sadzone są cebule wczesnych gatunków tulipanów, a na samym dnie cebulki gatunków kwitnących najpóźniej. W ten sposób w jednym miejscu kwiaty zakwitają kolejno po sobie, stale tworząc zmieniającą się kolorową rabatę. Takie nasadzenie umożliwia utrzymanie kwitnących rabat nawet przez dwa miesiące.

Keukenhof w liczbach

  • Keukenhof jest największym ogrodem prezentującym kwitnące rośliny cebulowe - jedynym w swoim rodzaju, znanym na całym świecie. Jest też jedną z najpopularniejszych atrakcji Holandii.
  • Rozciąga się na obszarze 32 h i co roku rozkwita tutaj ok.4,5 milionów tulipanów w 100 odmianach.
  • Rośnie tu 2 500 drzew w 87 gatunkach, a łączna długość alejek, którymi mogą spacerować odwiedzający wynosi 15 km.
  • Keukenhof to również największy w Holandii park rzeźb i najczęściej fotografowane miejsce na świecie.

Jak dojechać do Keukenhof?

Do Keukenhof, można dostać się komunikacją miejską, wykorzystując "All-in Bus + Keukenhof ticket" (przejazd tam i z powrotem plus bilet wstępu) bezpośrednie autobusy Connexxion z Amsterdamu, Hagi, Leiden i portu lotniczego Schiphol. Jadąc własnym transportem, wystarczy w nawigacji wpisać miejscowość Lisse i ulicę Stationsweg. Będąc już w miasteczku, do celu doprowadzi nas czytelne oznakowanie 'Keukenhof'.

keukenhof
Tulipany są symbolem Holandii i chyba nigdzie indziej nie prezentują się tak okazale jak w Keukenhof. Co roku na jesieni ogrodnicy sadzą siedem milionów kwiatów cebulowych: tulipanów, hiacyntów, narcyzów.
keukenhof
Każdej wiosny w Keukenhof zakwitają miliony tulipanów. Te wspaniałe kolorowe rabaty kwiatowe w otoczeniu kwitnących krzewów i drzew wyglądają niezwykle pięknie.
keukenhof
keukenhof
Ogrodnicy z Keukenhof to prawdziwi artyści
. Piękno kompozycji dopełniają liczne oczka wodne, drzewa, rzeźby oraz rabaty kwiatowe. Wiele roślin jest pięknie przystrzyżonych w kształt figur geometrycznych.
keukenhof
Keukenhof
keukenhof
Trudno uwierzyć, że na świecie istnieje aż tak wiele przeróżnych różnych
odmian tulipanów. Spacerując po parku ma się wrażenie, że wszystkie zostały posadzone właśnie w Keukenhof. Kolorowe pasy kwiatów są dosłownie wszędzie.
keukenhof
W ogrodzie Keukenhof można spędzić cały dzień nie nudząc się ani chwili. Warto jednak usiąść na chwilę w cieniu drzew, przy fontannie lub w jednym z wielu zacisznych kącików.
niebieskie hiacynty fot. Irum Shahid SXC żółte narcyzy fot Irum Shahid SXC
Mimo, że w ogrodzie dominują tulipany, to można również zobaczyć kwitnące hiacynty i narcyzy. Setki kwiatów posadzonych obok siebie tworzą prawdziwe łany. W takich widokach bardzo łatwo jest się zakochać.
czarne tulipany fot Irum Shahid SXC tulipany czerwone fot Irum Shahid SXC
Można spotkać najróżniejsze odmiany chyba we wszystkich kolorach tęczy, a nawet czarne tulipany.
tulipany fot Irum Shahid SXC
tulipany fot Irum Shahid SXC
Wiele tulipanów posadzonych koło siebie co sprawia, że piękno tych kwiatów jest jeszcze bardziej wyeksponowane.
Keukenhof

Tekst RedakcjaZielonyOgrodek.pl na podstawie informacji o ogrodzie Keukenhof.nl oraz informacji prasowych, zdjęcia Keukenhof PR oraz SXC

Załóż ogród w Twoim ulubionym kolorze
żółty kwiat fot. Marisa04 - Pixabay.com
pomarańczowy kwiat fot. PublicDomainPictures
czerwony kwiat fot. Pezibear - Pixabay.com
różowy kwiat fot. Filio - Pixabay.com
niebieski kwiat fot. skeeze - Pixabay.com
biały kwiat fot. schuger - Pixabay.com
Kliknij na kolory swoich ulubionych kwiatów i zobacz listę gatunków.
Zobacz także rośliny ogrodowe o oryginalnych i dekoracyjnych kwiatach, owocach, pędach lub liściach.
dekoracyjne kwiaty fot. Romi - Pixabay.com
Kwiaty

dekoracyjne owoce fot. memyselfaneye - Pixabay.com
Owoce

dekoracyjna kora fot. PublicDomainPictures
Pędy

dekoracyjne liście fot. Lars Schönberg - Pixabay.com
Liście

Aby przejść do artykułu, kliknij na wybrane zdjęcie.


Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)

 

Nowe treści
Wieści z branży

 

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
Twoja strona ogrodu