Zachwycający zakątek. Mały miejski ogród

zachwycający zakątek - mały miejski ogród

Bujna roślinność na małej przestrzeni tworzy zieloną enklawę, w której można się wyciszyć, zrelaksować i poczuć jak w prywatnym ogrodzie botanicznym, opowiada Łukasz Skop i prezentuje na łamach miesięcznika Gardeners' World Edycja Polska miniaturowy miejski ogródek pełen urokliwych roślin.

Posłuchaj
00:00
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Kwiecień 2025
Przejrzyj i kup


Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Kwiecień 2025

Autor artykułu
Ogrodnik, zielarz, biotechnolog. Najwięcej czasu spędza w ogrodzie z nosem przy ziemi, tłumacząc język roślin z zielonego na nasze. Autor książek "Zrób ten zielnik" i "Kwiaty bez ogródek" oraz porad ogrodniczych do Dzień Dobry TVN.
Łukasz Skop | bezogrodek.com

„Życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz, co ci się trafi” – mówił tytułowy bohater filmu Forrest Gump głosem Toma Hanksa. Ta życiowa prawda prędzej czy później objawi się każdemu ogrodnikowi, lecz najpewniej stanie się to w jeden z kwietniowych piątków. Wiosenne słońce rozgrzeje ziemię, a odkurzone po zimie narzędzia i nowe rośliny będą czekać w pogotowiu. Wszystko będzie przygotowane na Wielkie Weekendowe Sadzenie, gdy wtem…

Wtem przypomnisz sobie, że wszędzie być może coś już rośnie, tylko jeszcze nie zdążyło się zazielenić, a wolne miejsce skończyło się co najmniej kilka sezonów temu. Lecz kogo powstrzymają takie drobne przeciwności? Z pewnością nie nas, ogrodników. Dla nas zawsze znajdzie się miejsce na nową roślinę.

W tym miniaturowym miejskim ogródku na powierzchni zaledwie 35 m² mieści się m.in. zapewniający intymność cisowy żywopłot, okazały klon palmowy rosnący w gruncie i krzewiasta magnolia gwiaździsta; po pergoli wspina się hortensja pnąca, a na wybrukowanym tarasie stoją terakotowe donice i leżak, z którego można to wszystko podziwiać.

Każdy wolny skrawek ziemi został gęsto obsadzony paprociami, liliami złotogłów, funkiami i innymi gatunkami, które dobrze rosną w cieniu. Donice dodają trochę sezonowych kolorów – pysznią się w nich bratki, niezapominajki, hiacynty i tulipany. W donicach dom znalazły także mniejsze klony palmowe (Acer palmatum) ‘Starfish’ i ‘Orange Dream’ oraz lilak (Syringa) Bloomerang Dark Purple.

Chociaż większość roślin dopiero zaczyna się zielenić, to już teraz jest tutaj gwarno i kolorowo. Latem ten mały ogródek utonie w gęstej roślinności, tworząc prawdziwą miejską oazę – miejsce, do którego chce się wracać po całym dniu, by zatopić się w zieleni.

Mały miejski ogródek z kwitnącą magnolią gwiaździstą
Fot. Bożka Piotrowska
Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata)
Może wyglądać jak małe drzewko lub mieć kilka pni i przypominać gęsty krzew. Magnolia gwiaździsta rozwija najwięcej kwiatów na gałęziach, które są dobrze doświetlone, dlatego najlepiej sadzić ją pojedynczo. Ma płytki system korzeniowy i nie lubi, gdy ciągle wzrusza się ziemię pod jej koroną – jeśli chcesz posadzić inne rośliny pod magnolią, najlepiej to zrobić na samym początku, gdy jest jeszcze małą sadzonką.
Klon palmowy Skeeter's Broom
Fot. Bożka Piotrowska
Klon palmowy (Acer palmatum) ‘Skeeter’s Broom’
Główne występy klonów palmowych przypadają na jesień, kiedy ich liście zaczynają przebarwiać się na płomienne kolory. Wiele odmian może się jednak poszczycić także wyrazistym wiosennym garniturem liści. Gdy pąki zaczynają się rozwijać, młode liście są nasycone świeżością i lśnią w kwietniowym słońcu. Klony palmowe dobrze się czują w zacisznych, wilgotnych i ocienionych zakątkach, więc ciasne, miejskie ogródki stwarzają dla nich doskonałe warunki.
Szafirek armeński i tulipan Blue Diamond
Fot. Bożka Piotrowska
Szafirek armeński (Muscari armenicum), tulipan (Tulipa) ‘Blue Diamond’
Szafirki lubią nonszalancko plątać się pomiędzy innymi roślinami – same mają długie, trawiaste liście, które nie rzucają się w oczy. Misterne zdobienia dzwonkowatych kwiatów obrzeżonych białą koronką można dostrzec dopiero przy bardzo bliskim spotkaniu. Najlepiej zanurkować nosem, tak jak ten fioletowy tulipan, w szafirkową kępę, by się o tym przekonać. Szafirki cudownie pachną – chociaż bardzo delikatnie.
Hiacynt City of Harlem
Fot. Bożka Piotrowska
Hiacynt (Hyacinthus) ‘City of Haarlem’
Grupa żółtych hiacyntów stanowi mocny akcent kolorystyczny. Kanarkowe kwiaty, gęsto upakowane na łodygach, tworzą wyrazistą plamę koloru. Rosnące w gruncie hiacynty w kolejnych latach często nie powtarzają tak obfitego kwitnienia jak za pierwszym razem. Cebula mateczna z czasem dzieli się na mniejsze cebule potomne, a te wydają mniejsze kwiatostany. Obfite kwitnienie można wspomóc nawożeniem płynnym nawozem do roślin kwitnących w kwietniu i maju.

Tekst Łukasz Skop, zdjęcia Bożka Piotrowska

Gardeners' World Edycja Polska 4/2025  

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Kwiecień 2025

Tematy
Autor
Gardeners' World. Edycja Polska Gardeners' World. Edycja Polska

To wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tagi
Najnowsze treści
Nasz sklep ogrodniczy