Logo
Logo

Rośliny domowe we wnętrzach | Inspiracje z Chelsea Flower Show 2022

Entuzjastów uprawy roślin domowych jest coraz więcej! Z myślą o nich na wystawie Chelsea Flower Show 2022 zaprezentowano sześć wyjątkowych projektów aranżacji pomieszczeń, które inspirowały do ożywienia wnętrz zielenią.

Spis treści
Inspiracja nr 1: Planet Studio
Inspiracja nr 2: The Plantic Clinic
Inspiracja nr 3: A Room to Dance
Inspiracja nr 4: The Grass Is Greener Where You Water It
Inspiracja nr 5: Botanical Rhapsody
Insoiracja nr 6: Social Media vs Reality

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Styczeń-luty 2023

 

Sposobów na uprawę roślin we wnętrzach jest całe mnóstwo. Można je posadzić w donicach, skrzynkach, wiszących koszach, a nawet uprawiać zupełnie bez ziemi, zawieszając je pod sufitem – a to tylko wybrane rozwiązania. O tym jak jeszcze wykorzystać rośliny domowe do aranżacji pomieszczeń mogli się przekonać goście londyńskiej wystawy, odwiedzając sześć roślinnych studiów.

Każde zostało zaprojektowane w innym, inspirującym stylu, a projektanci udowodnili, że rośliny nie tylko zupełnie odmieniają wygląd pomieszczeń. Wpływają także na dobre samopoczucie i sprawiają, że kawałek natury jest na wyciągnięcie ręki. Zanurz się w gąszczu zieleni i poszukaj rozwiązań, które sprawdzą się także w twoim domu.

inspiracje z Chelsea Flower Show 2022 - Planet Studio fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska
Elektryzująco kolorowe przedmioty doskonale łączą się z zielenią roślin

Planet Studio

Planet Studio zmienia sposób postrzegania tradycyjnego ogrodu, przekształcając go we współczesny bar ogrodowy i przestrzeń rozrywkową dla tych, którzy chcą wprowadzić atmosferę nocnego życia miasta do własnego domu i ogrodu. Klasyka retro i cudowne dziwactwa świata roślin doniczkowych zderzają się, tworząc nostalgiczną ucztę dla oczu.

Inspiracją do powstania tego wnętrza były słynny klub Studio 54, nostalgiczne zamiłowanie projektanta Jamesa Whitinga do lat 90. oraz palmiarnia w Kew Gardens. Planet Studio zapewnia odświeżającą rozrywkę w klubowym stylu zarówno roślinom, jak i ludziom. Jest wyposażone w obsadzoną zielenią szatnię dla gości oraz bar wypełniony roślinami doniczkowymi i dla roślin doniczkowych.

Zawsze zmieniam każdą swoją przestrzeń życiową, aby dopasować ją do mojego charakteru. Nie boję się kolorów i lubię łączyć wiele przedmiotów. Jestem maksymalistą i zawsze musiałem mieć ograniczony budżet, co zachęciło mnie do eksperymentowania i szukania nowych sposobów aranżacji przestrzeni. Rośliny doniczkowe zawsze odgrywały w tym ważną rolę. Są naprawdę niedrogie, rosną i zmieniają się wraz z upływem czasu, a przy tym łagodzą przestrzeń i ożywiają ją. Nie wyobrażam sobie życia w miejscu, w którym nie ma prawdziwych roślin, każdego dnia możesz cieszyć się nimi na różne sposoby – mówi James.

Planet Studio - Anturium w wiszącej misie fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska
Anturium w wiszącej misie

Zastosowane gatunki to m. in. anturium Andrego (Anthurium andraeanum), czermiówka czerwieniejąca (Homalomena rubescens) ‘Maggy’, alokazja (Alocasia) ‘Black Velvet’ czy strelicja biała (Strelitzia nicolai).

Projekt: James Whiting
Wykonanie: The Kew Garden Room
Medal: Złoty

inspiracje z Chelsea Flower Show 2022 - The Plant Clinic fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska
Zielona ściana nadaje ton całemu pomieszczeniu

The Plantic Clinic

Jako dzieci patrzymy na przyrodę z podziwem, ale gdy dorastamy, nasza kultura dostarcza nam dowodów na to, że rośliny i zwierzęta istnieją wyłącznie po to, by je wykorzystywać na własne potrzeby. Postrzegamy przyrodę jako towar, który należy eksploatować: ścięte drzewo ma większą wartość, niż kiedy rośnie; kieł słonia jest cenniejszy niż sam słoń. Także rośliny doniczkowe zbyt często są traktowane jak przedmioty jednorazowego użytku, jak bukiet zwiędłych kwiatów.

To wciąż jednak żywe organizmy, które robią dla nas tak dużo, że w zamian możemy przynajmniej pomóc im wrócić do formy, kiedy chorują. Odrodzenie popularności roślin doniczkowych to znak, że ludzie na nową chcą dać się oczarować naturze i zrobić dla niej miejsce w swoim życiu. Kupowanie roślin, wymiana sadzonek lub wysiew nasion – tylko po to, by móc obserwować magię ich wzrostu – stało się priorytetem w życiu wielu ludzi.

Ty też zrób miejsce dla roślin, okaż im życzliwość, zaangażuj zmysły, dowiedz się, czego potrzebują, a w zamian okażą swoją wdzięczność wzbogacając twoje życie.

Studio „Klinika dla roślin” to interaktywna przestrzeń, która została stworzona po to, aby dowiedzieć się, jak lepiej dbać o swoje rośliny. Znalazły się w niej specjalne „stacje zabiegowe” dla roślin domowych, w tym: łaźnia parowa (duże, wilgotne terrarium), jacuzzi (wazony do rozmnażania z dodatkiem bąbelków tlenu), bar z podłożami (wybór specjalistycznych substratów – okazja do ubrudzenia sobie rąk!), bar z napojami (płynne pożywki pełne składników odżywczych wspomagających fotosyntezę) oraz solarium (lampy zapewniające światło, w którym rośliny będą się wygrzewać).

The Plant Clinic - monstera fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska
Monstery ukorzeniają się w natlenionej wodzie

Projekt: Emily i Mark Lawlor oraz Sarah Gerrard-Jones
Wykonanie: Studio Pavilion
Medal: Złoty 

inspiracje z Chelsea Flower Show 2022 - A Room to Dance fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska
Wiszące donice z roślinami wypełniają oszczędnie umeblowaną przestrzeń

A Room to Dance

To wnętrze w formie ogrodu powietrznego, w którym pnące i płożące się rośliny zostały zawieszone w ręcznie robionych kamiennych donicach i tworzą konstelacje. Ratanowe włókna wiją się pomiędzy roślinami, wytyczając wyraziste linie i jednocześnie służą jako wsparcie dla giętkich pędów.

Nasz projekt ma formę wiszącego ogrodu, stworzonego przez mieszankę roślin subtropikalnych, pnączy i epifitów. Rośliny opadają kaskadami lub pną się wzwyż tworząc subtelny teatr kształtów liści, faktur i wędrujących łodyg. Nasza wizja polegała na stworzeniu poetyckiego tańca między wzrostem a trwałością – mówi projektantka Antonia Adams.

Antonia opiekowała się roślinami doniczkowymi jak żywym skarbem od czasu, gdy była nastolatką, kiedy jej babcia zaczęła dawać jej sadzonki z własnej kolekcji. „Gdziekolwiek nie mieszkałam, zawsze dzieliłam przestrzeń z gęstwiną liści i meandrujących pędów!”. Przez lata pracowała ze szkłem, specjalizując się w projektach botanicznych i potrzebowała zmiany.

To pragnienie doprowadziło do otwarcia sklepu z roślinami doniczkowymi w pobliżu Bath w 2017 roku, gdzie poznała swojego partnera Iana. Razem przenieśli się do Penzance i połączyli swoją miłość do ogrodnictwa i projektowania wnętrz, co utorowało drogę dla The Planted House – specjalistycznego sklepu z roślinami doniczkowymi i akcesoriami do ich uprawy.

A Room to Dance  - klon palmowy fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska
Klon palmowy w wiszącej donicy

Projekt: Antonia Adams
Wykonanie: Studio Apex
Medal: Złoty

inspiracje z Chelsea Flower Show 2022 - The Grass Is Greener Where You Water It fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska
Zieleń w domowym biurze dobrze wpływa na koncentrację

The Grass Is Greener Where You Water It

W wyniku pandemii wiele osób zaczęło pracować zdalnie, więc dom stał się także biurem. Nie wszystkim jednak udawało się utrzymać idealną równowagę pomiędzy strefą domową a biurową. Ten projekt był skoncentrowany na stworzeniu bardziej produktywnej i redukującej stres przestrzeni poprzez wykorzystanie roślin domowych i licznych korzyści, które oferują.

Właściciele pracowni The Plant Workshop, Dave i Steve Morley’owie, zaproponowali piękne miejsce do pracy w przestrzeni domowej, z którego wszyscy mogą korzystać i poczuć się jak w domowym sanktuarium, niezależnie od lokalizacji, metrażu mieszkania czy budżetu. Do stworzenia projektu wykorzystano wiele mebli z domu Dave’a i Steve’a w Teesside, w tym ukochane biurko w starym stylu, z którego wyrastają rośliny.

Poprzez wykorzystane materiały o różnych fakturach, zastosowanie elementów sensorycznych i ustawienie mebli chcieliśmy stworzyć wnętrze, które będzie czytelne dla każdego. Jest w nim strefa relaksu i przyjazne miejsce do pracy, a goście wprowadzają odpowiednią równowagę – mówi Dave.

„Nasze wyobrażenie idealnego domowego biura jest mocno przesadzone. Niemniej, musi być urządzone praktycznie, ponieważ zakłada pracę w przestrzeni domowej. Po drugiej stronie biurka stworzyliśmy strefę relaksu, gdzie można spokojnie posiedzieć przy kawie.”

Podczas pandemii firma Morley’ów szybko się rozwijała, ponieważ Dave i Steve sprzedawali rośliny w mediach społecznościowych w czasie kwarantanny. Ludzie pokochali to, że mogą się troszczyć o rośliny domowe.

The Grass Is Greener Where You Water It - filodendrony fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska
Filodendrony są niezwykle wszechstronne

Projekt: Dave i Steve Morley
Wykonanie: Flat Roof Studio
Medal: Złoty

inspiracje z Chelsea Flower Show 2022 -Botanical Rhapsody fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska
Egzotycznym roślinom we wnętrzu towarzysza na zewnątrz bluszcze i paprocie

Botanical Rhapsody

Ten projekt sensoryczny wykorzystuje technologię biosonifikacji do tłumaczenia rytmu żywych organizmów na dźwięki. Na jego powstanie miała wpływ wschodnioazjatycka estetyka, inspirowana japońską praktyką shinrin-yoku, znaną jako leśne kąpiele.

„Media społecznościowe kontra rzeczywistość” to projekt wnętrza młodej dorosłej osoby mieszkającej w środowisku miejskim. Nazywają siebie „roślinoholikami” i posiadają ogromną liczbę ekscytujących i niezwykłych roślin oraz bardziej znane odmiany. Podobnie jak dla wielu innych młodych osób, ich przestrzeń zewnętrzna jest ograniczona, więc ogrodnictwem zajmują się w domu. Uwielbiają dzielić się swoimi roślinami w mediach społecznościowych i stali się czymś w rodzaju „roślinnych influencerów”.

Chcieliśmy pokazać odwiedzającym przyjemność zbierania roślin doniczkowych oraz ich ogromną różnorodność. Projekt oddaje kontrast między roślinami i stylem życia w Internecie a rzeczywistością uprawy roślin i ogrodnictwa w pomieszczeniach.

Przestrzeń studia została podzielona na połowy, aby to zademonstrować. Część odzwierciedlająca media społecznościowe ma minimalistyczny, To interesujące studio oferuje doznania zmysłowe, które poprzez dźwięk, wzrok i dotyk badają nasze wrodzone połączenie z naturą. Goście mogą poczuć w nim spokój i zmniejszyć stres w otoczeniu bujnej roślinności wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia oraz odkryć, w jaki sposób rośliny wchodzą w interakcje z otoczeniem, a także poprzez dotyk roślin wpłynąć na ich „muzykę”.

Wiele z wybranych roślin to popularne gatunki, ale w nietypowych odmianach. Doskonałym przykładem jest trzykrotka purpurowa (Tradescantia pallida). Naszym celem jest inspirowanie odbiorców poprzez prezentowanie roślin, które są osiągalne. Zaproponowany przez nas sposób ustawienia i grupowania roślin pokazuje, jak wyeksponować rośliny w domu używając ograniczonej palety donic, aby osiągnąć estetyczny efekt – mówi projektant Mak Gilchrist.

To wnętrze zostało stworzone przez The Edible Bus Stop – studio projektowe specjalizujące się w transformacyjnym projektowaniu krajobrazu dla przestrzeni publicznych.

Botanical Rhapsody - kolorystyka wnętrza fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska
Spójna kolorystyka donic łączy kolekcję roślin

Projekt: Mak Gilchrist i Pascale Duval
Wykonanie: Studio Pent
Medal: Pozłacany

inspiracje z Chelsea Flower Show 2022 - Social Media vs Reality fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska
Każdy miłośnik roślin znajdzie miejsce na jeszcze jeden okaz w kolekcji

Social Media vs Reality

„Media społecznościowe kontra rzeczywistość” to projekt wnętrza młodej dorosłej osoby mieszkającej w środowisku miejskim. Nazywają siebie „roślinoholikami” i posiadają ogromną liczbę ekscytujących i niezwykłych roślin oraz bardziej znane odmiany. Podobnie jak dla wielu innych młodych osób, ich przestrzeń zewnętrzna jest ograniczona, więc ogrodnictwem zajmują się w domu. Uwielbiają dzielić się swoimi roślinami w mediach społecznościowych i stali się czymś w rodzaju „roślinnych influencerów”.

Chcieliśmy pokazać odwiedzającym przyjemność zbierania roślin doniczkowych oraz ich ogromną różnorodność. Projekt oddaje kontrast między roślinami i stylem życia w Internecie a rzeczywistością uprawy roślin i ogrodnictwa w pomieszczeniach. Przestrzeń studia została podzielona na połowy, aby to zademonstrować.

Część odzwierciedlająca media społecznościowe ma minimalistyczny, To interesujące studio oferuje doznania zmysłowe, które poprzez dźwięk, wzrok i dotyk badają nasze wrodzone połączenie z naturą. Goście mogą poczuć w nim spokój i zmniejszyć stres w otoczeniu bujnej roślinności nowoczesny charakter, z naciskiem na eksponowanie roślin w modny sposób. Ich zaangażowani w internetową społeczność właściciele są na bieżąco z trendami w zakresie prezentowania swoich roślin. Po tej stronie projektu pojawiają się rzadsze i bardzo poszukiwane gatunki roślin doniczkowych.

Część odzwierciedlająca rzeczywistość ma nieco bardziej chaotyczny, ale przyjemny charakter, który rozumie większość ogrodników. Są sadzonki, substraty i doniczki, potrzebne do uprawy roślin. Po tej stronie znalazło się więcej powszechnie dostępnych roślin doniczkowych, o których Internet czasem zapomina.

Social Media vs Reality - Anthurium clarinervium fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska
Anthurium clarinervium jest ostatnio bardzo modne

Projekt: Charlotte Durrant i Mo Bhula
Wykonanie: Flat Roof Studio
Medal: Pozłacany

Tekst: Łukasz Skop, zdjęcia Bożka Piotrowska

 

 

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Styczeń-luty 2023

Autor
Rośliny domowe we wnętrzach | Inspiracje z Chelsea Flower Show 2022
Rośliny domowe we wnętrzach | Inspiracje z Chelsea Flower Show 2022
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Styczeń-Luty 2023
Przejrzyj i kup