Czermiówka (Homalomena) to rodzaj roślin zielnych z rodziny obrazkowatych (Araceae). Ich naturalnym środowiskiem są tropikalne lasy deszczowe Azji i Ameryki. Do rodzaju zalicza się ponad 100 gatunków, z których część uprawiana jest jako rośliny ozdobne.

Czermiówki w zależności od gatunku osiągają różne rozmiary (30-100/120 cm) i posiadają różne liście, kwiaty oraz pokrój, zwykle jednak rozwijają osadzone na długich, sztywnych, nagich ogonkach duże, szerokie, całobrzegie, sercowate, strzałkowate lub szerokolancetowate, zielone, błyszczące liście z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem, nierzadko ozdobione dodatkowo fantazyjnym wzorem lub deseniem. Liście zwykle wyrastają z krótkiej łodygi i tworzą ponad ziemią rozłożystą, gęstą kępę.

Rośliny latem wydają też typowe dla rodziny obrazkowatych kolbowate kwiatostany, otoczone zielonkawą, kremowobiałą lub bordową pochwą. W uprawie kwiaty pojawiają się rzadko.

Wymagania i uprawa

Czermiówki ze względu na swoje tropikalne pochodzenie mają dość szczególne wymagania. W uprawie oczekują jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska oraz żyznego, przepuszczalnego, lekkiego, próchniczego i lekko wilgotnego podłoża, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Rośliny są też ciepłolubne, wiec przez cały rok powinny mieć zapewnioną wysoką temperaturę (18/20-24/26°C), która nawet zimą nie może spadać poniżej 15°C. Należy też chronić je przed zimnymi przeciągami. 

Nie tolerują suszy ani zalania, wiec powinny być podlewane często, lecz umiarkowanie. Jako rośliny lasów deszczowych, kochają wilgotne powietrze, dlatego należy systematycznie zamgławiać je letnią wodą (zraszanie powoduje powstawanie na liściach brzydkich plam i zacieków) lub ustawić w ich pobliżu nawilżacz powietrza.

Niektóre gatunki mają zwyczaj oczyszczania się z najstarszych liści, dlatego należy usuwać z nich pożółkłe i zasuszone liście, aby nie szpeciły rośliny i nie stały się źródłem chorób grzybowych. Ponieważ sok rośliny może podrażniać skórę, prace pielęgnacyjne wokół niej należy wykonywać w rękawiczkach.

Czermiówki w zależności od gatunku można rozmnażać przez podział dorosłych egzemplarzy, sadzonki pędowe lub odrosty korzeniowe.

Zastosowanie

Czermiówki to atrakcyjne rośliny doniczkowe o pięknych liściach, dlatego najlepiej prezentują się w pojedynczych donicach, ustawionych na komodzie lub kwietniku. Mniejsze egzemplarze można też uprawiać w wiszących donicach. Czermiówki z powodu swoich upodobań, szczególne dobrze czują sie w jasnych łazienkach, ciepłych oranżeriach lub oknach kwiatowych.

Wybrane gatunki i odmiany

Do najpopularniejszych gatunków uprawianych w mieszkaniach należą min.:

  • Czermiówka czerwieniejąca (H. rubescens) – liście bardzo duże, szerokie, sercowate, zielone, błyszczące, osadzone na długich, sztywnych, czerwono-bordowych ogonkach. Pochwa kwiatowa biała. Do ciekawszych odmian należą:
    • 'Maggy' (liście bardzo duże, błyszczące, sercowate, zielone, wyraźnie unerwione, ogonki długie i czerwone)
    • 'Flaming Red' (liście duże, błyszczące, sercowate, bordowo-czerwone, ogonki w kolorze liści)
    • 'Home Alone' (niska, o średniej wielkości, zielonych liściach)

  • Homalomena wallisii – o bardzo dużych, szerokich, eliptycznych, zielonych, marmurkowanych liściach, osadzonych na dość krótkich ogonkach. Pochwa kwiatowa czerwono-bordowa.
    • 'Sunshine Gem' (liście sercowate, nieduże, błyszczące, limonkowo-żółte)

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Floradania.dk