Karczoch (egzotyczne warzywo). Jak go uprawiać?

Karczoch U. Leone Pixabay

Pytanie czytelnika: Rzadko spotykany u nas karczoch jest powszechnie spożywany w krajach basenu Morza Śródziemnego. Jestem zainteresowana uprawą tej rośliny w ogrodzie. Czy jest to możliwe w naszym klimacie?

Posłuchaj
00:00
12

Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus) – w łagodnym i ciepłym klimacie (np. śródziemnomorskim) jest wieloletnią rośliną zielną. W Polsce sieje się ją do rozsadnika i wysadza do gruntu po ustąpieniu mrozów. Zbiór warzyw jest możliwy od sierpnia do przymrozków. Roślina nie zimuje w naszym klimacie.

Jadalną częścią karczocha są nierozwinięte główki kwiatowe (pączki o średnicy 6–8 cm). Jeśli jednak łuski pąka otworzą się i stanie się on niejadalny – fioletowy kwiat będzie dużą ozdobą rabaty. Łodygi dorastają do 2 m wys., a mocno powcinane liście mają ciekawy srebrnozielony kolor.

Karczoch to roślina, którą możemy posadzić na rabacie
fot. M. Palczyńska


Karczoch
jako warzywo nie zawiera wielu witamin (niewielkie ilości C i E), jest za to niskokaloryczny i niskotłuszczowy, co zapobiega odkładaniu się cholesterolu. Dobrze też wpływa na układ pokarmowy i krwionośny. Zawiera cukier – inulinę, który może być spożywany bez obaw przez chorych na cukrzycę.

Popularnym sposobem spożywania karczocha jest gotowanie jego główek w całości, a następnie odrywanie płatków, maczanie w sosach i wysysanie (poczynając od nasady). Dobrze komponuje się z anchois, bazylią, jajkami, cytryną, parmezanem i pomidorami.

Zdjęcie tytułowe: U. Leone/Pixabay

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści