Wyrywam sadzonki pomidorów i zasiewam tym poletko. W kolejnym roku mam bujne zbiory

wyrywanie sadzonek pomidorów jesienią i oczyszczanie gleby

Pomidory w moim ogrodzie zajmują spore poletko. Początkowo były to grządki podwyższone, które przygotowywaliśmy całą rodziną według podstaw permakultury. Znajdują się tam kartony, gałęzie, mniejsze patyki, obornik, ziemia oraz ściółka. To idealny pomysł dla tych, którzy chcą zrobić swój mały zagajnik z warzywami. Powróciliśmy jednak do sadzenia w gruncie, gdy okazało się, ze po badaniach gleby mamy idealne współczynniki do sadzenia czy siania buraków, pomidorów, porów, cebuli czy innych korzeniowych. Ta metoda sprawdza nam się najlepiej, a pomrowy nie są problemem - pozostawione liście cukinii czy dyni służą jako przynęta i ogranicznik w spożywaniu warzyw, które dopiero kiełkowały.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
10

Po sezonie, następuje kolejny etap prac. Jeden z najprzyjemniejszych, czyli same zbiory mamy już daleko za sobą. Moje sadzonki koktajlowych oraz polnych owocują nawet w okolicach września oraz października - wszystko zależy od pogody oraz warunków, jakie im stworzymy. Jeżeli roślina jest odporna na choroby grzybowe, w tym zarazę ziemniaczaną, możemy spodziewać się większych i silniejszych plonów.

Dziadek i mama nauczyli mnie, ze przygotowanie ziemi pod kolejny sezon to jedna z najważniejszych metod, na najlepsze plony. Wyjałowiona i wyczerpana z minerałów ziemia nie zapewni odpowiedniego plonowania i owocowania. Co warto zrobić? Przekonajcie się w mojej poradzie, którą znajdziecie poniżej:

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Wyrywam sadzonki pomidorów jesienią i zasiewam to na ich miejsce

Nieubłagalnie kończy się czas owocowania pomidorów, który wielu ogrodnikom dał pole do popisu. Przeciery pomidorowe do słoika na zimę, ketchup czy też kiszone pomidory w zalewie. To tylko jedne z nielicznych przetworów, które znajdziecie i w mojej spiżarni.

Najważniejszą częścią obecnych prac jest wyrywanie pozostałości, po sadzonkach pomidorów. Dokładnie przesiewam glebę oraz sprawdzam, czy nie pojawiły się chwasty. Po przekopaniu zasiewam poplon, w którym znajduje się gorczyca, groch siewny pastewny czy bobik.

Sprawdzi się także facelia czy koniczyna biała. Po wyrośnięciu, po około 2-3 tygodniach ponownie przekopuję ziemię i pozwalam na wymieszanie się składników mineralnych i witamin, fermentujących i kompostujących w ziemi uprawnej.

Dlaczego pomidory nie dojrzewają w odpowiednim czasie?

Pomidory mogą być kapryśne i nie dojrzewać w odpowiednim dla nich czasie. Istnieje kilka powodów, dla których ten proces opóźnia się lub zrywacie zielone, które muszą nabrać kolorów na tarasie czy w kuchni czy okiennym parapecie. Oto kilka z nich:

  1. Bujne krzewienie gałązek pomidorów - krzew pomidorów, który jest bujny w liście boczne, a nie tylko prowadzące może być zbyt przytłaczający dla owocujących pomidorów. Słaby dostęp do światła powoduje, ze niektóre zawiązki mogą usychać lub przedwcześnie opadać z krzewu.
  2. Brak uszczykiwania - to jeden z błędów, który popełniamy dość często - gdy pojawiają się nowe kwiaty oraz delikatne owocowanie, pozostawiamy kolejne rozłogi z liśćmi. To osłabia roślinę i sprawia, że zielone pomidory obwisają i długo nie dojrzewają.
  3. Brak światła słonecznego - osłona w postaci wyższych roślin oraz uprawa w cieniu powoduje zamieranie owoców i liści. Może się to przyczyniać także do potencjalnego pojawienia się choroby grzybowej, takiej jak zaraza ziemniaczana.
  4. Obfite nawadnianie - nie można mylić go oczywiście z płynnym nawożeniem pomidorów. Nie wolno polewać liści oraz zalążków wodą. Zwłaszcza zimną. Podlewanie powinno odbywać się bezpośrednio do korzeni, najlepiej z konewki, letnią wodą.
  5. Późne odmiany pomidorów - niektórzy ogrodnicy nie zwracają uwagi na owocowanie danej odmiany pomidorów. Należy przyjrzeć się temu baczniej, bo może się okazać, że wybraliśmy same najpóźniejsze odmiany, takie jak: Pokusa, Yellow Pear czy też Malinowy Kapturek.

Zdjęcie tytułowe: Ronstik/ AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści