Sucha zgnilizna atakuje paprykę? Wystarczy ten naturalny oprysk, a będziecie zbierać kilogramy

sucha zgnilizna wierzchołkowa papryki

Papryka to jedno z ulubionych warzyw, jakie miałam okazję uprawiać. W tym roku jest nie inaczej. Zasiane rozsady posadziłam do gruntu i czekam, aż wzrosną pierwsze sztuki. Mam je zarówno na zagonach, jak i w grządkach podwyższonych. Niektóre z nich są posadzone w specjalnej skrzyni, która ma około 1m wysokości. Poprzednio była przeznaczona na pelargonie oraz supertunia Vista, jednak zmieniła swoje przeznaczenie. Znajdziecie u mnie zarówno paprykę słodką, jak i ostrą, z której przygotowuję najlepsze przeciery i inne przetwory. Między innymi chutney, marynowane papryki w zalewie czy kiszone.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
10

Bardzo często zdarza się, że gdy papryki osiągną już około 2-3 cm, pojawia się tak zwana sucha zgnilizna wierzchołków. Niestety wtedy już marne szanse, aby uratować taki krzak. Musicie wcześniej zadziałać, aby wasze ulubione odmiany miały szansę przetrwać. Jesteście ciekawi, które odmiany są najbardziej odporne? To przede wszystkim Ożarowska, Barbórka, bambino i Sakura. Ja jestem posiadaczką pierwszych trzech odmian. Bardzo je sobie chwalę za smak, chrupkość oraz możliwość jedzenia na surowo, jak i do przetworzenia. Co zrobić, by nadal chronić je przed suchą zgnilizną wierzchołkową? Podpowiadam w poniższej poradzie.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Jak uniknąć w naturalny sposób suchej zgnilizny wierzchołków papryki?

Dorodne sadzonki papryki to powód do dumy dla każdego ogrodnika. Moi sąsiedzi zawsze szczycą się swoimi zbiorami i przedstawiają na konkursach ogrodniczych, organizowanych na rodzinnych ogrodach działkowych.

Można wybierać spośród żółtych, czerwonych, zielonych, a nawet pomarańczowych odmian. Nauczyłam się, że ta zielona jest jedną z najsłodszych i najkruchszych jednocześnie. Co zrobić, aby nie padły ofiarą suchej zgnilizny wierzchołkowej? Wybierzcie koniecznie świeżą natkę pietruszki oraz korzeń.

Ma ogromną zawartość wapnia, która jest potrzebna do zasilenia papryk. Dzięki takiemu nawozowi będziecie mieli pewność, że ta choroba grzybowa nie dosięgnie waszych sadzonek.

Pokrójcie na mniejsze kawałki pietruszkę i przełóżcie do słoika z wodą - około 2 litry na 3-4 pietruszki. Po tygodniu w ciepłym miejscu zlejcie do konewki przez sitko. Podlewajcie paprykę przynajmniej 1 raz w tygodniu takim gotowym nawozem. 

Czy papryka powinna być palikowana?

Papryka powinna być pikowana, zwłaszcza wtedy, gdy nastawiamy się na spore zbiory. Małe krzaczki mogą nie wymagać zbytnich zabiegów, gdyż ich łodygi są stabilne i bardzo odporne. Jednak osoby, które czekają na dojrzewanie pełne na krzaku, powinny uzbroić się w kilkanaście palików, które będą podporą dla rozrastających się papryk.

W pierwszej kolejności przygotowuję te większe odmiany, typu bell pepper - inaczej dzwonkowej. Jej owoce są dość pokaźne, dlatego też robię to już od samego początku wzrastania. Moje warzywa staram się pozostawić na krzakach jak najdłużej, aby mogły pobierać składniki odżywcze z gleby.

Dzięki temu wiem, że są znacznie zdrowsze i odporniejsze. Nie zapominajcie w trakcie obcinać liści, które mogą zabierać cenne witaminy i makroelementy dla rozrastających się papryk.

Pamiętajcie, aby nawadniać je za pomocą cienkiej końcówki, tuż przy ziemi, aby nie polać liści. To ważny zabieg, który pozwala uchronić warzywa między innymi przed szarą pleśnią.

Zdjęcie tytułowe: New Africa/ AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści