Logo
Logo

Nigdy nie wyrzucam tego składnika do kosza. Po tym nawozie warzywa rosną jak szalone i smakują jak z PRL-u

Chcielibyście wrócić do smaku warzyw, które były w dobie PRL-u? Wielu z was wspomina przepyszne, soczyste marchewki, buraki czy pietruszki, które były jędrne i nie miały ani grama goryczy. Nie psuły się tak szybko i były nieidealne. I to w nich kochaliśmy. Nie było mowy o czernieniu marchewek, które przechowywane w chłodni czy sklepach, mają złe warunki i parują. Moja mama wielokrotnie opowiada mi - "już nie poznasz smaku warzyw, które były kiedyś". Może jednak uda się do tego powrócić? Wystarczy zastosować naturalne nawozy czy podstawy, których uczyli nas dziadkowie.

Bardzo lubię sprawdzone, naturalne metody, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Mam do tego specjalny "przepiśnik z metodami", który zamiast przepisów na ciasta, dzierży w sobie wszystkie zapiski dziadków na nawozy, opryski i gnojówki. Jeszcze nigdy nie zawiodły mnie i moich rodziców, dlatego kultywujemy to do tej pory. Po jakimś czasie i wy zauważycie różnicę i będziecie mieli ochotę na więcej! Sprawdźcie jeden z nich, o którym wspominam poniżej.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Jak zrobić domowy nawóz z razowego chleba? Prosty patent

Nawóz, który jest jednym z lepszych do warzyw stosowali moi dziadkowie. Wiedzieli to od swoich rodziców, którzy kultywowali zbiory przez wiele dekad. Zawsze przypominali mi, że wszystko w naturze mamy dostępne pod nosem, wystarczy po to sięgnąć.

Jednym z takich przykładów może być gnojówka z pokrzywy i glistnika jaskółcze ziele. Nie na darmo pojawiają się jako pierwsze w ogrodach - wystarczy zebrać, włożyć do dużej beczki i zakisić wraz z letnią wodą. Po kilkunastu dniach otrzymujemy jeden z lepszych wzmacniających oprysków do ogrodu.

Dzisiaj przedstawię wam nawóz na bazie razowego chleba. Jest bogaty w składniki odżywcze, minerały oraz witaminy. To swoistego rodzaju koncentrat zdrowia dla warzyw i owoców. Zaopatrzcie się w dobrej jakości chleb razowy - jeżeli pieczecie go samodzielnie, to jeszcze lepiej! Namoczcie kawałki chleba w wodzie tak, aby był całkowicie w niej zanurzony.

Obciążcie szklanką i przykryjcie koniecznie gazą. Następnie pozostawcie na około 1,5 tygodnia, by móc sprawdzić, czy zacznie delikatnie fermentować. Po tym czasie rozcieńczcie 1 porcję zakwasu chlebowego z 2 porcjami wody. Tak użyźnicie grunt pod warzywa.

Kiedy najlepiej zastosować nawozy pod warzywa?

Nawozy pod warzywa warto stosować wraz z sadzeniem ich lub wysiewaniem. Moim osobistym numerem 1 jest odpowiednie przekopanie ziemi późną jesienią oraz wysianie poplonu. Musi być na bazie gorczycy i innych roślin.

Dzięki temu mam pewność, że po wkopaniu i przekiszeniu poplonu będę miała żyzną i bardzo plenną ziemię. To pierwszy krok. Drugim zaś, jest dokładne nawożenie obornikiem bydlęcym lub kurzym.

W większości przypadków, nie zakupuję go w sklepie ogrodniczym czy budowlanym. Mam zaprzyjaźnionego rolnika, od którego co roku skupuję najlepszy nawóz, który pomaga mi w użyźnieniu gleby pod warzywa i owoce. Polecam wam i ten sposób, a z pewnością będziecie mogli się cieszyć o wiele lepszymi zbiorami niż dotychczas.

Zaufajcie mi - tak robił mój dziadek i babcia - mieli spore ilości łubianek i koszy, które zapełniali po brzegi, gdy tylko był sezon.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Eurobanks / AdobeStock

Autor
Nigdy nie wyrzucam tego składnika do kosza. Po tym nawozie warzywa rosną jak szalone i smakują jak z PRL-u
Nigdy nie wyrzucam tego składnika do kosza. Po tym nawozie warzywa rosną jak szalone i smakują jak z PRL-u
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
Powiązane tematy