Logo
Logo

Zróbcie to przed kwitnieniem porzeczek, a zbierzecie wiadra owoców latem. Jest 1 technika

Już nie mogę się doczekać, gdy finalnie będziemy mogli zbierać łodyżki czerwonych i czarnych porzeczek, wypełnionych po brzegi soczystymi owocami. To one później zasilają nasze spiżarnie pysznymi przetworami, które jemy przez całą zimę. Osobiście wekuję dżemy porzeczkowe z dodatkiem jabłek, chutneye wytrawne oraz octy, które są podstawą w kuchni. Te ostatnie zajmują szczególne miejsce na półce, łącznie z octem jabłkowym. Wielokrotnie przedstawiałam wam prosty przepis, który sprawi, że już nigdy nie sięgniecie po ten sklepowy. Jeżeli chcecie, aby wasze porzeczki wręcz uginały się w tym roku od owoców, koniecznie zróbcie ten zabieg na porzeczkach już teraz. Nie odwlekajcie tego!

Czerwone i czarne porzeczki były ze mną na działce od kiedy byłam małym szkrabem. W swojej kolekcji mam krzaczki, które już od 15 i 20 lat rodzą doskonałe owoce. Bardzo aromatyczne, wyjątkowo soczyste i niepryskane sklepową chemią. W szczególności upodobałam sobie odmianę czerwonych, które tworzą niezwykle rozłożyste krzewy, zajmując spore przestrzenie klombów. Zdarza się, że muszę oplątać je sznurkiem jutowym, aby owoce gromadzące się na drzewie nie osuwały się na dół, po ziemi. W ten sposób mogłyby szybko stać się smakołykiem dla wielu żerujących ślimaków. Jeżeli macie ochotę, aby i wasze okazy mogły być powodem do dumy, nie możecie przegapić tego momentu. Wiele zależy od tak niepozornej czynności. Opłaci wam się!

Co zrobić, aby porzeczka wydała dużo owoców? Ważne jest, aby zrobić ten zabieg właśnie teraz

Już na etapie tworzenia się pierwszych pączków powinniśmy być bardzo czujni. To od tego właśnie zależy, ile owoców zbierzemy w danym roku. Możemy na to wpłynąć w sposób mało inwazyjny dla samej rośliny. Decydującym podejściem jest określenie, czy wszystkie pąki są zdrowe. Jak do tego się zabrać?

Otóż przyjrzyjcie się koniecznie strukturze pączka i porównajcie z innymi. Jeżeli niektóre z nich wydają się wam zbyt duże, napuchnięte i okrągłe, natychmiast je zerwijcie i usuńcie. To znak, że pojawił się wielkopączkowiec porzeczkowy.

Wielkopączkowiec porzeczkowy zalega w pąkach, w których żeruje, rozmnaża się i zimuje. Najwyższą ich liczebność zauważa się podczas kwitnienia. Mogą przechodzić również na pąki oraz liście.

Zerwijcie wszystkie zainfekowane pączki i spalcie - nie przenoście do kompostownika, gdyż tam dalej będą żerować i mnożyć się. Dzięki takiej inspekcji w szybki sposób zapobiegniecie zmniejszeniu się zbiorów tych owoców.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Czy porzeczki można przesadzać? Kiedy jest najodpowiedniejszy termin? Tip z własnego doświadczenia

Porzeczki, które już od dłuższego czasu przyjęły się na danym stanowisku to bardzo dobry znak. Są jednak zbyt zacienione miejsca, które bardzo negatywnie wpływają na ich rozwój. Dodatkowo może to powodować wysyp chorób grzybowych oraz namnażanie insektów. Owoce robią się małe, dość karłowate i często pozlepiane.

Miałam do czynienia z podobnym zjawiskiem, bezskutecznie walcząc o każdą zdrową porzeczkę. Postanowiłam przesadzić wszystkie marniejące krzewy w inne miejsce, które nadawało się do tego bezbłędnie. Czy można to robić, gdy bryła korzeniowa jest mocno rozwinięta?

Ja zaryzykowałam. To był strzał w 10. Jesienią, w okolicach października zostały przeniesione w dogodne miejsce. Świetnie się przyjęły i zaczęły być  bardziej odporne na choroby oraz wydawały większe i silniejsze gałązki.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Maryviolet/ AdobeStock

Autor
Zróbcie to przed kwitnieniem porzeczek, a zbierzecie wiadra owoców latem. Jest 1 technika
Zróbcie to przed kwitnieniem porzeczek, a zbierzecie wiadra owoców latem. Jest 1 technika
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
Porady ogrodnicze
Owoce + WSZYSTKIE TAGI
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl