Czerwona nitkowatość powodowana jest przez patogeniczny grzyb
Laetisaria fuciformis. To groźna
choroba trawnika, która może wystąpić w każdej porze roku, ale często zauważa się ją późnym latem i jesienią. Na początku objawia się czerwonawymi plamami, zmieniającymi później kolor na jasnobrązowy lub żółtawy. Średnica plam waha się od 8 do 25 cm.
Takie miejsca musimy usuwać (wycinając i wykopując darń) i jeżeli mamy taką możliwość wywozić albo nawet spalać. Ostatecznie kawałki zaatakowane grzybem możemy zakopywać, ale dość głęboko i w oddaleniu od naszego trawnika.
Polecane środki do walki i ochrony przed tym grzybem zawierają trifloksystrobinę. Mogą być stosowane przez cały rok (o ile nie jest bardzo mroźno lub nie panuje susza). Niestety są one trudno dostępne w Polsce.
Warto regularnie stosować odpowiednie nawozy, by wzmocnić i zagęścić murawę. Dobrze sprawdza się siarczan amonu (15 g na metr kwadratowy) w połączeniu z aeracją oraz usuwaniem filcu.
Nie stosuj nawozów azotowych już od sierpnia, bo nowe przyrosty będą delikatne, a przez to podatne na inne choroby atakujące w zimie.
Zdjęcie: "Red Thread Disease on Lawns"/Kris Lord (The Lawn Man)/CC BY 2.0
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.