Ogród nowoczesny i oszczędny w formie

Ogród powstał a powierzchni 1 hektara. Ma charakter nowoczesny i oszczędny w formie - posadzono w nim niewiele roślin po to aby stworzyć dużą otwartą przestrzeń. Dominują w nim rośliny rodzime oraz kilka gatunków pochodzących z innych rejonów. Wszystkie zastosowane rośliny dostosowane są do warunków klimatyczno-glebowych.

Posłuchaj
00:00
1

Ogród powstał na powierzchni 1 hektara. Ma charakter nowoczesny i oszczędny w formie - posadzono w nim niewiele roślin po to aby stworzyć dużą otwartą przestrzeń. Dominują rośliny rodzime oraz kilka gatunków pochodzących z innych rejonów. Wszystkie zastosowane rośliny dostosowane są do warunków klimatyczno-glebowych.

 

Główny cel projektu

Ogród ma charakter nowoczesny i doskonale współgra z bryłą budynku. Ogród otwarty jest na piękne, otaczające widoki czyli lasy, jednocześnie osłonięty od spojrzeń najbliższych sąsiadów.

Wzdłuż podjazdu po lewej stronie posadzono formowane żywopłoty z graba pospolitego z trawą ozdobną. Podjazd dodatkowo jest udekorowany reprezentacyjną rzeźbą. Dalej, wzdłuż ogrodzenia posadzono derenia świdwę wraz z brzozą brodawkowatą. Dzięki takim nasadzeniom działka będzie skutecznie oddzielona od sąsiadów, jednocześnie wtapiając się w otaczający sosnowy las z brzozami na skraju. Zimą białe pnie brzozy będą pięknie kontrastować z czerwonymi pędami derenia. Niewielka skarpa na froncie działki została obsadzona irgą poziomą. Zastosowanie rodzimych gatunków drzew doskonal współgra z otaczającym ogród lasem. 

W centralnej części ogrodu dominuje duży trawnik. Betonowe ogrodzenie ciekawie kontrastuje ze strzyżonym żywopłotem z grabów.
Dom i taras wyglądają dekoracyjnie zarówno w dzień jak i w nocy.
Taras jest łącznikiem domu z ogrodem - utrzymano go również w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Przy drewnianym tarasie posadzono efektownie kwitnące hortensje i trawy ozdobne. Wokół drzew zbudowano betonowe wzniesienia o geometrycznych kształtach. Rozwiązanie to znacznie ułatwi pielęgnację drzew, a przede wszystkim koszenie trawnika. 

Rośliny ogrodowe wykorzystane w projekcie

Wykorzystane rośliny to w dużej mierze rośliny rodzime, wkomponowujące się w krajobraz: grab pospolity (Carpinus betulus), leszczyna (Corylus), dereń świdwa (Cornus sanguinea), śliwa tarnina (Prunus spinosa), brzoza brodawkowata (Betula pendula) ale również rośliny pochodzące z innych rejonów: hortensja drzewkowata zwana także krzewiastą (Hydrangea arborescens), klon japoński (Acer japonica), juka karolińska (Yucca filamentosa) czy ozdobne trawy.

Autorem projektu jest Bogumiła Bulga, Studio B
Obserwuj
Autor
Architekci i projektanci krajobrazu Architekci i projektanci krajobrazu

Profesjonalni architekci krajobrazu dzielą się swoimi projektami, ich realizacją i aranżacją.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści